به گزارش ملت ایران خبرآنلاین، به نظر می رسد آلودگی هوا در نصف جهان به حدی است که امسال مه وبرف قرمزوخاکستریآنجا را پوشانده است. در همین زمینه احسان مرادی پژوهشگر هواشناسی دلایل علمی آن را اعلام کرده است.
خلاصه مهمترین اظهارات این پژوهشگر در گفت و گو با مهر بدین شرح است:
- شهر اصفهان بخاطر شرایط اقلیمی و توپوگرافی خاص خود چندان مه خیز نیست. حال آنکه مدتهاست مردم این شهر شاهد مه تقریبا غلیظی بخصوص در ساعت های شب تا صبح هستند.
- قطعا دلایل علمی قوی داریم که نشان می دهد این رخدادها طبیعی نیستند. اول آنکه چنین رخدادهایی در شهر اصفهان هیچگاه سابقه نداشته است. دوم اینکه برای تشکیل مه رطوبت هوا باید بسیار بالا باشد، حال آنکه در بسیاری از موارد شاهد تشکیل مه در درصدهایی از رطوبت پایین بوده ایم و یا بارش برف قرمز یا خاکستری بیانگر وجود موادی غیر طبیعی در برف است. اگرچه در برخی کشورها به دلیل وجود ریزگردهایی از خاک های رنگی مانند رس در لایه های جو شاهد بارش برفهای رنگی بوده ایم، اما این مورد در اصفهان مصداق ندارد.
- شاید علت قرمز دیده شدن برف در برخی جاها نوعی کروماتوگرافی باشد که موجب شده برخی ترکیبات در آلودگی شهر اصفهان جدا شود و با برف پایین بیاید و یا آنکه برف تمیز بر زمین نشسته و برخی ترکیبات آلودگی که زیر نور مرئی رنگ قرمز را باز می تاباند، در سطح زمین با آن ترکیب شده باشد.
- در مورد برف خاکستری هم که همه چیز مشخص است. جالب است بدانید که در ماه های گذشته بارها با وجود بارش برف و یا باران در یک روز، میانگین آلودگی شهر اصفهان از هشدار هم فراتر رفته و حتی در روزی که بارش داشته ایم گاهی میانگین شاخص آلودگی از ۲۰۰ هم فراتر رفته، این یعنی فاجعه.
- اگرچه فرصت این دولت برای سر و سامان دادن به نابسامانی های دولت قبلی تا به اینجا محدود بوده اما متاسفانه باید گفت حداقل در زمینه کنترل آلودگی این دولت هم فقط شعار داده است، نشان به آن نشان که در بودجه سال جدید ارقام ناامید کننده ای برای کنترل آلودگی در نظر گرفته شده است.
- نیروگاه ها، کارخانه های سیمان و برخی صنایع دیگر در اصفهان مازوت می سوزانند و مواد بسیار سمی ناشی از این نوع احتراق دقیقا به خورد مردم داده می شود و استاندار و مسوولان محیط زیست اصفهان فقط شعار می دهند، پس بالاتر از استاندار چه کسی مسوول کنترل این نابسامانی می تواند باشد.
- اگر هر جای دیگر کره خاکی بود و مردم یک شهر در اعداد وحشتناک بالای دویست زندگی می کردند، مسوول محیط زیست آن کشور اعلام وضع فوق العاده می کرد و دستور شرایط ویژه و بحرانی می داد، اما متاسفانه خانم ابتکار کاملا همسو و هماهنگ با دستگاه های آلوده کننده عمل می کند و حتی در مقاطعی به حمایت از آنها بر می خیزد.
- ایشان می گوید کنترل آلودگی زمانبر است! این حرف بسیار نسنجیده ای است که به نوعی چراغ سبز نشان دادن به صنایع آلوده کننده برای ادامه کارشان است، یعنی آنها برای بازی با جان مردم همچنان فرصت دارند.