به گزارش ملت ایران به نقل از خبرآنلاین، دکتر سعید متصدی در نشست خبری هفتههوای پاکاظهار کرد:برنامههای هفته هوای پاک در روز ۲۷ دی ماه با سخنرانی دکتر ابتکار به عنوان سخنران پیش از خطبه های نماز جمعه آغاز می شود.
وی با اعلام شعار «انرژی پاک، مسئولیت اجتماعی و آسمان آبی» به عنوان شعار هفته هوای پاک در سال ۹۲ اظهار کرد: برنامه هایی که در این هفته به اجرا درمی آید در طول کل سال برای داشتن هوایی پاک و آسمان آبی به اجرا درخواهد آمد.
معاونمحیط زیستانسانی سازمان حفاظت محیط زیست اظهار کرد: استفاده از سیستم ها، موتورها و خودروهای برقی که میزان آلایندگی بسیار کمتر و حتی در حد صفر دارند می توان تا حد زیادی آلودگی هوا را کاهش داد که به همین دلیل سعی می کنیم در سال جدید ورود این خودروها را به کشور تسهیل کنیم.
متصدی با اشاره به مسئولیت های اجتماعی در خصوص حل معضل چالش آلودگی هوا گفت: بر اساس اصل ۵۰ قانون اساسی حفاظت از محیط زیست یک وظیفه عمومی تلقی شده و همه اقشار باید در این راه تلاش کنند به همین دلیل برنامه هایی که در سال آینده در این زمینه به اجرا درخواهد آمد با حضور همه گروه ها خواهد بود.
وی با بیان اینکه علاوه بر حق مردم به سیستم، سیستم نیز یک حق بر گردن مردم دارد، افزود: اگر همه با هم تلاش کرده و برنامه هایی که با منطق علمی و تدبیر ریخته شده اجرا شود، قطعا کاهش آلودگی هوا و بسیاری از مسائل مربوط به ارتقای کیفیت و حفظ محیط زیست انجام شدنی خواهد بود.
امضای تفاهم نامه میان سازمان حفاظت محیط زیست و آموزش و پرورش
معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست در خصوص دیگر برنامه های هفته هوای پاک سال ۹۲ تصریح کرد: شنبه ۲۸ دی ماه تفاهم نامه ای میان وزارت آموزش و پرورش و سازمان حفاظت محیط زیست امضا خواهد شد که بر اساس آن مدرسه های زیست محیطی یا Eco school پس از اجرا به صورت پایلوت در تمام کشور اجرا خواهد شد.
متصدی ادامه داد: در این صورت آموزش های مقطعی که تنها برای گروه سنی بزرگسال ارائه می شود به عنوان یک آموزش دائمی در تمام مدارس کشور از سنین کودکی ارائه خواهد شد.
به گفته وی ۲۹ دی ماه همایشی با حضور جامعه مدنی و مسئولین تراز اول کشور برگزار می شود تا ارتباطی برقرار شود که در آن هم نظر مسئولان و هم نظر جامعه مدنی شنیده شود.
معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست اضافه کرد: همچنین در این روز برای دلجویی از افرادی که ممکن است به دلیل آلودگی هوا به بیماری سرطان مبتلا شده باشند به صورت نمادین از موسسه محک بازدید خواهیم داشت که این برنامه توسط اداره کل محیط زیست استان تهران انجام خواهد شد.
وی سپس به تشریح برنامه های روز ۳۰ دیماه پرداخت و افزود: در این روز از خودروی برقی ساخت داخل کشور رونمایی خواهد شد. همچنین بر اساس تفاهم نامه ای که میان سازمان حفاظت محیط زیست و دانشگاه تهران منعقد می شود برنامه استقرار ایستگاه سنجش آلودگی هوا در این دانشگاه را خواهیم داشت.
متصدی ادامه داد: در روز اول بهمن ماه دکتر ابتکار در صحن علنی شورای شهر حضور پیدا کرده و در این زمینه سخنرانی می کند چرا که شوراها به عنوان مسئولین اجتماع و کسانی که منتخب مردم هستند نقش بسیار عمده ای را می توانند در کاهش آلودگی هوا و اجرای برنامه های آن داشته باشند.
وی ادامه داد: همچنین در این روز کارگاه آموزشی ویژه صنایع با محوریت HSE برگزار می شود و در جوار آن یک نمایشگاه کتاب نیز برپا خواهد شد.
معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست اضافه کرد: در روز چهارشنبه دوم بهمن ماه در شهر پیشوای ورامین یک بوستان زیست محیطی افتتاح شده و در کنار آن مسابقه دو برگزار خواهد شد.
متصدی با اشاره به برگزاری یک همایش در زمینه بررسی آلودگی هوای شهر تهران توسط شهرداری اظهار کرد: رئیس سازمان حفاظت محیط زیست نیز در این همایش شرکت خواهند کرد.
به گفته وی در روز شنبه پنجم بهمن ماه جشنواره بزرگ کودکان و نوجوان و هوای پاک در پارک پردیسان تهران افتتاح می شود که چهار روز ادامه دارد.
در روز یکشنبه ششم بهمن ماه نیز افتتاح آنلاین خروجی دودکش ها را خواهیم داشت همچنین برنامه بازدید از موتورخانه ها برای کاهش مصرف انرژی با حضور استاندار تهران از استانداری آغاز خواهد شد.
کنترل و معاینه فنی ۱۰۰۰ موتورخانه طی یکسال
متصدی با بیان اینکه در سال آینده طرح کنترل و معاینه فنی ۱۰۰۰ موتورخانه به اجرا درخواهد آمد افزود: در بحثصرفه جویی در مصرف انرژی برای سیستم های دولتی بسیار جدی هستیم که به همین دلیل این طرح را از خود سازمان حفاظت محیط زیست آغاز کرده ایم.
وی گفت: در ایران در هر متر مربع ساختمان ۵۰۰ کیلووات ساعت انرژی مصرف می شود در صورتی که در دنیا حتی در بدترین شرایط نیز مصرف انرژی ۱۰۰ کیلووات در متر مربع است که اگر بتوانیم فقط ۱۰ تا ۱۵ درصد در زمینه مصرف انرژی صرفه جویی کنیم کل گاز نیروگاه های کشور تامین می شود و مجبور نیستیم از سوخت مازوت استفاده کنیم.
معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد: در حالی که بیش از ۹۰ درصد نیروگاه های کشور قابلیت مصرف سوخت گاز را دارند به دلیل کمبود مجبوریم از سوخت مازوت استفاده کنیم که بسیار آلودگی بالایی دارد.
متصدی با بیان اینکه هوشمند کردن موتورخانه ها ۲۰ تا ۳۰ درصد مصرف انرژی را کاهش می دهد، افزود: این مساله برای اعضای واحدهای مسکونی نیز منافع اقتصادی داشته و یک نتیجه برد برد است که در نهایت باعثمی شود هوای سالم تری تنفس کنیم.
۳۰۱۳۰۱