قالیباف : مترو حرم تا فرودگاه امام(ره) تا پایان امسال

به گزارش ملت ایران به نقل از فارس، محمدباقر قالیباف در حاشیه بازدید از مترو در حال ساخت حرم امام تا فرودگاه امام(ره) افزود: یکی از چالش‌های موجود در تهران، ‌ ساخت فرودگاه امام بود که خوشبختانه این فرودگاه احداثو آماده بهره‌برداری شد اما مشکل حمل و نقلی در این فرودگاه برطرف نشده است.

وی ادامه داد: فرودگاه امام دروازه ورودی به کشور است و براساس قانون چون فرودگاه خارج از شهر است شهرداری مسئولیتی در قبال آن ندارد.

به گفته قالیباف دولت مصمم بود که مترو را دراین بخش احداثکند چند سالی از این موضوع گذشت و در نهایت به این جمع بندی رسیدند که این کار را به شهرداری تهران واگذار کنند.

شهردار تهران ادامه داد: دولت باید تامین اعتبار این پروژه را انجام دهد و شهرداری هم به خاطر رفاه مردم بخشی از هزینه‌های آن را تقبل می‌کند.

۳۳ کیلومتر مترو

قالیباف با اشاره به فاز اول پروژه ساخت مترو از حرم امام تا پرند گفت: فاز اول این پروژه که از حرم امام تا فرودگاه امام است ۳۳ کیلومتر است و باید طبق برنامه زمانبندی شده ۱۱ ماهه به اتمام برسد.

به گفته شهردار تهران ساخت این پروژه آغاز شده و در اوایل سال آینده ارتباط مترو از فرودگاه امام به داخل شهر برقرار می‌شود.

قالیباف با تاکید بر این موضوع که با دولت توافق شده که مدیریت مترو شهرهای اقماری به مترو تهران واگذار شود گفت: کرج جزء تهران نیست اما مترو آن توسط تهران اداره می‌شود.

وی ادامه داد: همه مترو شهرهای اقماری به شهرداری تهران واگذار شده اما اولویت اول با ساخت مترو حرم امام تا فرودگاه امام است.

به گفته قالیباف کل پروژه مترو حرم امام تا شهر پرند تا پایان سال ۹۲ آماده بهره برداری می‌شود.

تمام هزینه‌های ساخت مترو را نمی‌توان اعلام کرد

شهردار تهران در خصوص هزینه‌‌های ساخت مترو حرم امام(ره) تا پرند گفت: ‌ نمی‌توان هزینه‌ها را اعلام کرد چراکه هر روز به عنوان مثال میل‌گرد تغییر می‌کند از ۸۵۰ تومان تا ۱۵۰۰ تومان میل‌گرد خریده‌ایم.

وی ادامه داد: قبل از افزایش این قیمت‌ها برآورد کرده بودیم که پروژه با ۵۲۰ میلیارد تومان بدون رام‌های‌ قطار ساخته می‌شود اما اگر قیمت‌ها افزایش یابد قطعا هزینه‌های ما نیز افزایش می‌یابد.

قالیباف با اشاره به اینکه در طراحی هدوی در نظر گرفته شده برای فرودگاه شش دقیقه است گفت: سرویس دهی در شب نیز خواهیم داشت.

وی در پاسخ به این پرسش که با دولت توافق کرده‌اید که هزینه‌های پروژه به موقع پرداخت شود گفت: ‌رایزنی‌ها صورت گرفته و رئیس جمهور کشور نیز حساسیت کشور را به این پروژه دارد و حمایت می‌کند.

قالیباف ادامه داد: در مجموع از حرم امام تا فرودگاه امام را باید ظرف مدت یازده ماه تحویل دهیم واگر هم مشکلی وجود داشته باشد باید حل کنیم.

وی در پایان تاکید کرد: شهرهای اقماری تحت پوشش مترو تهران قرار می‌گیرند.