رئیس مرکز خدمات آموزشی وزارت بهداشت با اشاره به انتشار جدیدترین فهرست دانشگاه های معتبر از نظر وزارت بهداشت گفت: انتشار این فهرست به این معنی است که مدارک تحصیلی ناشی از این دانشگاهها در وزارت بهداشت قابل ارزشیابی است.

دکتر سلیمان احمدی افزود: دو فهرست شامل دانشگاه های معتبر به عنوان مدارک قابل ارزشیابی و دیگری دانشگاه هایی که مدارک آنها قابل ارزشیابی نیست منتشر شده است که لازم است داوطلبان تحصیل در خارج از کشور به این موضوع توجه کنند.

وی یادآور شد: در صورتی که افراد دانشگاه های غیرمعتبر را انتخاب کنند و در آنها به تحصیل بپردازند مدارک تحصیلی آنها ارزشیابی نخواهد شد.

احمدی اظهار داشت: ارزشیابی دانشگاهها بر اساس بازدیدهای سالانه انجام می گیرد و ما در حال برنامه ریزی برای انجام این بازدیدها هستیم. هر بازدید نتایجی در بر دارد که به قابل ارزشیابی بودن و یا قابل ارزشیابی نبودن مدارک تحصیلی آن دانشگاهها در ایران منجر می شود.

رئیس مرکز خدمات آموزشی وزارت بهداشت گفت: اسامی دانشگاههای معتبر قابل ارزشیابی و دانشگاههایی که مدارک شان غیر قابل ارزشیابی است در سایت مرکز خدمات آموزشی وزارت بهداشت قرار گرفته است و متقاضیان می توانند از آن مطلع شوند.

وی خاطرنشان کرد: بر اساس مصوبات یکصد و هشتاد و هشتمین جلسه شورای عالی ارزشیابی در سال ۹۰ تعداد ۱۰۰۰ دانشگاه برتر در رتبه بندی QS و ۵۰۰ دانشگاه برتر در رتبه بندی شانگهای و ۵۰۰ دانشگاه برتر در رتبه بندی times در فهرست دانشگاههای معتبر وزارت بهداشت قرار دارند اما شعبات این دانشگاهها به همراه دانشگاهها معتبر اعلامی در فهرست وزارت بهداشت در سایر کشورهای خارجی غیر معتبر هستند.

اسامی دانشگاهها معتبر قابل ارزشیابی شامل اسامی بیش از ۲۵۰ دانشگاه از ۴۰ کشور است.

اسامی دانشگاههای غیرقابل ارزشیابی

نام کشور

نام دانشگاه

ارمنستان

دانشگاههای این کشور از ابتدای سال ۲۰۱۰ غیرمعتبر است

هندوستان

از اول اکتبر ۲۰۱۱ به بعد دانشگاه های ذیل از لیست دانشگاههای معتبر وزارت بهداشت حذف شد:

دانشگاه مدرس. دانشگاه دندانپزشکی ایالت مهاراشترا. دانشگاه میسور. دانشگاه بنگلور. دانشگاه پونا

فیلیپین

این دانشگاه ها از اول ژانویه ۲۰۱۱ به بعد در کلیه رشته ها غیرمعتبر اعلام شد:

دانشگاه فارایسترن، دانشگاه ویزایاس، دانشگاه سنترواسکولار، دانشگاه ایست، انستیتو پزشکی سیبو، دانشکده پزشکی سیبو، دانشگاه سنتر و اسکولار، دانشگاه مرکزی مانیل، دانشگاه بگیو

اوکراین

اعتبار دانشگاههای این کشور از ابتدای سال ۲۰۱۰ غیرمعتبر است:

دانشگاه دولتی کیف(بوگومولتس)، آکادمی تخصصی پزشکی کیف

مالزی

اخذ پذیرش از دانشگاهU. S. Mاز پایان سپتامبر ۲۰۱۲ به بعد غیرمعتبر است