حجت الله بهروز در حاشیه دومین همایش ملی مدیریتآلودگی هواو صدا که صبح امروز در مرکز همایش های بین المللی صداو سیما برگزار شد، گفت: خوشحالم که در موضوع آلودگی هوا استفاده از فناوری و توان علمی کشور اصل قرارگرفته و مسائل مهم کشور از جمله آلودگی هوا توسط متخصصین رفع می شود.

وی با بیان اینکه شهرداری تهران در موضوع آلودگی هوا سابقه طولانی دارد، تصریح کرد: شرکت کنترل کیفیت هوا سالهاست که سنجش و پایش آلودگی هوا را برعهده دارد و در زمان هایی که نیاز بود میزان آلایندگی اعلام شده است.

بهروز افزود: متاسفانه از سال ۸۹ به بعد آلاینده جدیدی به نام pm۲.۵ که ذرات معلق است به مقوله آلاینده های پایتخت اضافه شد تا در طول سال ها بسیاری از روزها تنها به واسطه این آلاینده در شرایط ناسالم و بحرانی قرار گرفته باشد.

وی با بیان اینکه کارشناسان معتقدند موضوع آلودگی هوا از حساسیت بسیار زیادی برخوردار است، تاکید کرد: با توجه به اهمیت موضوع کنترل آلودگی هوا از منبع تولید از جمله سیاست های شهرداری تهران است.

قائم مقام معاونت حمل ونقل و ترافیک شهرداری پایتخت با تاکید بر اینکه استفاده از ابزارهای علمی و سیستماتیک نیاز تهران است، تصریح کرد: باید از راهکارهای موقت و مسکن گونه برای کاهش آلودگی هوا جلوگیری کرد. چرا که وقتی یک نوع آلودگی وارد جو شود قطعا قابل کنترل نبوده و تنها استفاده از روش های کنترل از منبع آلاینده تاثیرگذار خواهد بود.

به گفته وی طی این سالها تلاش شده مسوولان ملتفت شوند که راهکارهایی مانند تعطیلی مدارس، اجرای طرح سراسری زوج فرد، آبپاشی و مه پاشی کارشناسی نیست. البته شاید در مقطعی به کاهش آلودگی هوا کمک کنند اما قطعا به رفع آلودگی کمک نخواهند کرد.

حجت اله بهروز با بیان اینکه اصلی ترین برنامه شهرداری تهران را در حوزه حمل ونقل کاهش آلاینده ها از منبع است، افزود: امیدواریم با تحقق این مهم در سال ۱۴۰۴ به آسمانی پاک دست یابیم. از این رو طی یک برنامه ریزی ده ساله برای کاهش آلودگی هوای شهر برنامه ریزی شده است.

وی تاکید کرد: طی این سالها در موضوع کاهش آلودگی هوا و توسعه حمل ونقل عمومی به عنوان شاه کلید آلودگی هوا دست به زانوی خود گرفته ایم. چرا که شهرداری تهران و شهروندان پایتخت مورد بی مهری قرار گرفته و از امکاناتی که حق مسلم شان بود بهره مند نشدند. در حالی که خودروهای فرسوده نقش بسزایی در آلودگی هوا دارند عدم حمایت دولت نهم و دهم در سال های اخیر در نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی، شهرداری را با چالش روبرو کرده است.

قائم مقام معاونت حمل ونقل و ترافیک شهرداری تهران همچنین تصریح کرد: اگر ممنوعیت تردد زوج و فرد را در سراسر پایتخت اعلام می کنیم و اگر محدوده طرح ترافیک تعریف می کنیم باید گزینه دومی برای تردد شهروندان فراهم کنیم.

بهروز تاکید کرد: شهر تهران باید براساس الگوی خودش مدیریت شود و قانون گذاران باید بدانند با یک نسخه نمیتوان آلودگی هوا را در هشت کلانشهر کاهش داد. همانطور که روز گذشته در مجلس میخواستند طی لایحه ای قسمتی از صورت مساله را پاک کنند. به واقع معتقدیم جابه جایی پایتخت اقتصادی و اداری مشکل شهر تهران را به لحاظ ترافیک و آلودگی هوا کاهش نخواهد داد.

قائم مقام معاونت حمل و نقل و ترافیک ادامه داد: براساس آمار شرکت کنترل کیفیت هوا بیشترین سهم آلودگی را در تولید ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون خودروها دارند که در میان خودروها نیز خودروهای دیزلی بیشترین سهم را دارند و اگر برای تردد آنها کاری نشود با چالشی جدیدی تر مواجه خواهیم شد. این در حالی است که با حمایت شورای شهر طی طرحی قرار است در سال های آینده با استفاده از فیلترهای دوده آلایندگی از منبع تولید را کنترل کنیم.

وی تاکید کرد: معتقدیم در شرایطی که ۱۴۰ روز هوای غیرپاک و ناسالم در سال ۹۱ داشتیم رسیدن به ۷۰ روز ناسالم در ۴ سال هدفی متعالی خواهد بود.

وی با بیان اینکه نگاه و هدف گذاری باید به سمت تکنولوژی های روز دنیا باشد، گفت: اگر قرار باشد از تولیدکنندگان داخلی به هزینه جان شهروندان حمایت کنیم کاهش آلودگی هوا هرگز محقق نخواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: سیاست شهرداری تهران استفاده از تکنولوژی پاک و سوخت هیبریدی در ناوگان حمل و نقل عمومی است به طوری که اکنون تعداد محدودی اتوبوس هیبریدی وارد ناوگان اتوبوسرانی شهر تهران شده که در آینده ای نزدیک این ناوگان گسترش خواهد یافت.