شرایط جغرافیایی تهران و بارش کم سبب شده تا تهران هر سال در فصل پاییز و زمستان شاهدآلودگیهوا باشد. روز سوم زمستان، شرکت کنترلکیفیت هوای تهراناعلام کرد که آلودگی هوای پایتخت به شرایط اضطرار رسیده به طوریکه روز دوشنبه شب و امروز کمیته اضطراری کاهش آلودگی هوا تشکیل جلسه داد و باز هم اقدامات تکراری برای بازگشت هوای سالم اعلام شد.
جلسه امروز کمیته کاهش آلودگی هوا با حضور نمایندگان محیط زیست استان تهران، استانداری و اورژانس پشت درهای بسته تشکیل شد. پس از پایان جلسه که از حضور خبرنگاران جلوگیری شده بود اعلام شد که هوای تهران تا روز جمعه در شرایط ناسالم باقی می ماند.

تشکیل کارگروه کاهش آلودگی هوا
حسن کریمی معاون عمرانی استانداری پس از پایان جلسه کمیته کاهش آلودگی هوا به خبرآنلاین گفت: متاسفانه چند روزی بود که هوای تهران در شرایط ناسالم بود و از امروز به حالت اضطرار در آمده است، لذا روز دوشنبه شب و امروز سه شنبه جلسه ای برگزار کردیم.
او با بیان اینکه تعطیلی راه حل خوبی برای کاهش آلودگی هوا نیست گفت: پیشنهاد دادیم که یک کارگروهی به کشورهایی مانند ایتالیا و انگلستان که آلوده هستند بروند و با مطالعه در این کشورها شیوه های کاهش آلودگی هوا را بررسی کنند.
کریمی گفت: متاسفانه آلودگی هوا تا روز جمعه ادامه دارد و میزان مراجعه به اورژانس هم داشتیم که پیش بینی می کنیم فردا بیشتر باشد چون امروز تردد در خیابانها زیاد بوده است.جمعه بعدازظهر هم جلسه کمیته اضطراری کاهش آلودگی هوا برگزار می شود تا برای روزهای شنبه و یکشنبه هفته بعد تصمیم گیری شود.

برخورد جدی با آلاینده های آلوده
همچنین در این جلسه محمدهادی حیدرزاده مدیر کل محیط زیست استان تهران هم حضور داشت. او در گفت وگو با خبرآنلاین درباره اقدامات محیط زیست برای کاهش آلودگی هوای تهران توضیحاتی داد.
حیدرزاده درباره میزان غلظت آلودگی هوای تهران گفت: شرکت کنترل کیفیت هوای تهران عدد میانگین آلودگی هوا را امروز ۱۵۷ اعلام کرد که این رقم برای دیروز ۱۵۱ بوده است. البته این رقم رو به افزایش است به طوریکه از ساعت ۱۲ تا ۲ امروز به ۱۵۸ هم رسید.
او با بیان اینکه متاسفانه تنها در سه شهرستان استان تهران ایستگاه سنجش آلودگی هوا داریم گفت: در باقر شهر هم میانگین آلودگی ۱۵۰ است که به شهر ری نزدیک است. او پیش بینی کرد که میزان آلودگی هوا فردا بیشتر باشد چون امروز روز کاری بوده و نردد در شهر بیشتر از روز دوشنبه بوده است.
مدیر کل محیط زیست استان تهران گفت: مناطق جنوب تهران به ویژه مناطق ۱۸،۱۹و ه پی۲۱ آلوده ترین مناطق تهران هستند که بیشتر هم به خاطر وجود آلاینده های صنعتی است. متاسفانه در این چند روز با وجود هشدارهایی که داده شد اما سوزان ضایعات تداوم داشت و برای همین گشتهایی را دایر کردیم و با پیمانکاران خدمات شهری که برای ایجاد گرما آتش تولید می کردند برخورد جدی کردیم.
حیدرزاده با بیان اینکه با شهرداری تهران هماهنگ شده تا با صنایع آلاینده برخورد شود، گفت: ۷ گشت پایش صنایع در استان تهران فعال شده که ۹ صنعت آلوده را پلمپ کرده است و امروز هم خط ۷ سیمان تهران هم امروز پلمپ شد.
او درباره تداوم هوای آلوده گفت: با توجه به اینکه پیش بینی بارش باران برای هفته بعد را نداریم، لذا پیش بینی می کنیم که آلودگی هوا تداوم داشته باشد، لذا شهروندان از تردد در مناطق آلوده خودداری کنند.
حیدرزاده درباره اینکه راهکار کاهش آلودگی هوا چیست گفت: در تمام شهرهای آلوده دنیا، وقتی وارونگی هوا پیش می آید، مدارس را تعطیل می کنند اما راهکار اصلاح سوخت خودروهاست که تا خرداد سال بعد تمام خودروها با استاندارد یورو ۴ تولید می شوند و تا پایان امسال هم در ۸ کلان شهر توزیع بنزین یورو ۴ قطعی می شود.