به گزارش ملت ایران به نقل از خبرآنلاین، جانشین اداره منابع انسانی ستاد کل نیروهای مسلح با اعلام اینکه تامین سربازان مورد نیاز نیروهای مسلح با مشکل مواجه شده است گفت: این احتمال وجود دارد که در سال ۹۳ تمام یا بخشی از کسر خدمت ها برداشته شود و مدت خدمت سربازی به ۲۴ ماه برسد.
سردار موسی کمالی در نشست خبری با خبرنگاران که پیش از ظهر یکشنبه ۲۴ آذر برگزار شد درباره مدت خدمت دوره ضرورت گفت: بر اساس بند الف ماده ۴ قانون خدمت وظیفه عمومی مدت خدمت سربازی ۲۴ ماه است و در صورتی که مشمول مازاد یا کمتر از تعداد مورد نیاز باشد ستاد کل می تواند آن را به کمتر یا بیشتر ۲۴ ماه تغییر دهد. در سالهای گذشته با توجه به آمار موالید و تامین نیاز نیروهای مسلح مدت خدمت بین ۱۴ تا ۱۸ ماه بوده است و اکنون به ازای خدمت در مناطق عملیاتی و امنیتی ۶ ماه، مناطق محروم و بد آب و هوا ۵ ماه و سایر مناطق نیروهای مسلح ۳ ماه کسب خدمت بین ۱۸ تا ۲۱ ماه است.
وی ادامه داد: موالید کشور سیر نزولی دارد این احتمال وجود دارد که در سال ۹۳ تمام یا بخشی از کسر خدمت ها برداشته شده و خدمت به ۲۴ ماه برسد. بنابراین این برداشتن کسر خدمت شامل کسانی که تا پایان سال ۹۲ وارد خدمت شده اند نمی شود.
اما این خبر واکنش منفی جوانان را درفضای مجازی به همراه داشت بسیاری در این باره عنوان کردند که با افزایش مدت خدمت سربازی عملا تواناییشان برای پیدا کردن کا ر و ازدواج موفق کاهش می یابد.
از طرف دیگر اینروزها بحثبالا رفتن سن ازدواج و افزایش موالید نیز بسیار داغ است به نحوی که افزایش مدت سربازی با خواست جامعه برای پایین رفتن سن ازدواج در تناقضی فلسفی قرار می گیرد.شاید به همین سبب است که زمزمه های مبنی بر کاهش سه ماهه خدمت سربازی به گوش می رسد.
امیر حسین قاضی زاده عضو کمیسیون فرهنگی مجلس از توافق کمیسیون متبوعش با ستادکل نیروهای مسلح برای کاهش یک تا ۳ماهه سربازی متأهلان خبر داد و گفت که این موضوع در طرح جمعیت و تعالی خانواده گنجانده شده و در صحن بررسی خواهد شد.
وی در گفت وگو با خبرگزاری تسنیم نیز از تهیه و تدوین طرح ۵۰ ماده ای اصلاح سیاست جمعیت و تعالی خانواده در مجلس خبر داده و گفته بود: در این طرح، ۴ موضوع کاهش سن ازدواج، کاهش نرخ طلاق، همسان سازی محیط کار و اشتغال زنان با محوریت تشویق فرزندآوری و با ۵۰ ماده تهیه و آماده شده است.
وی همچنین اعلام کرده بود: در طرح مذکور مواردی مانند کمک هزینه مسکن و وام مسکن و مانند این ها نیز در نظر گرفته شده است.
پس از اعلام وصول این طرح در صحن علنی مجلس در ۶ خرداد ۱۳۹۲، طرح مذکور در دستور کار کمیسیون های مجلس و کمیسیون فرهنگی به عنوان کمیسیون اصلی بررسی کننده طرح قرار گرفت.
در ادامه بررسی طرح پیشنهاداتی از سوی اعضای کمیسیون فرهنگی، جمله طرح کاهش ۳ماهه سربازی متأهلان مطح شده بود. حجت الاسلام نصرالله پژمان فر عضو کمیسیون فرهنگی مجلس در این مورد به تسنیم گفته بود: قرار است پیش نویس این متن را ستادکل نیروهای مسلح تهیه و اعضای کمیسیون فرهنگی در آن متن، نقطه نظرات خود را اعمال کند.
در همین زمینه، جمشید جعفرپور عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با خبرگزاری تسنیم، در خصوص نتیجه طرح کاهش سه ماهه سربازی متأهلان گفته است: طبق هماهنگی با ستاد کل نیروهای مسلح در خصوص ارائه امتیاز ویژه به سربازان متأهل برای تشویق آنها به افزایش جمعیت، کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی ۳ امتیاز را برای سربازان متأهل در نظر گرفته است.
وی در تشریح این امتیازات گفت: اولین امتیاز این است که سربازان وظیفه متأهل حق عائله مندی کارکنان پایور نیروهای مسلح را نیز دریافت کنند. دومین امتیاز این است که سربازان متأهل غیرغائب در محل سکونت خود یا نزدیکترین محل به محل سکونت خود خدمت کنند و سومین امتیاز نیز این است که مدت خدمت مشمولین غیرغائب متاهل از یک تا ۳ ماه کاهش یابد.
اما این چنین طرحه ای هنوز این سئوال را پاسخ نداده اند که چگونه جوانی که خدمت اش تمام نشده و احیانا کاری هم ندارد چه طور می تواند ازدواج کند که حال به خاطر این ازدواجش سه ماه کسر خدمت بگیرد و آیا با افزایش سه ماهه خدمت به روایت سردار کمالی آیا کسر سه ماهه خدمت و بازگشت به ۲۱ ماه چه دردی از متاهلین دوا می کند.