این کاهش دما که دیروز در اردبیل به ثبت رسید در این ایام سال و اواخر پاییزی در این استان بی سابقه بوده و همین برودت هوا زمان آغاز و پایان فعالیت های روزمره در اردبیل را کاهش داده است.

به دنبال بارش برف درچهار روز گذشته و سرمای شدیدی که در استان اردبیل حاکم شده مردم بسیاری از شهرها روزگار خود را در خانه و پای بخاری ها سپری می کنند به طوریکه کاهش دمای هوا همچنان مردم را در مناطق مختلف این استان خانه نشین کرده و در رفت و آمد روزانه اختلال ایجاد کرده است.

اداره کل هواشناسی استان اردبیل با اعلام اینکه فرودگاه اردبیل با منهای ۲۵ درجه سردترین شب پاییزی را در کشور و استان اردبیل سپری کرده است، اعلام داشت: اردبیل ها نیز با منهای ۱۹ درجه به همراه خلخالی ها با منهای ۱۸ درجه سردترین روزها و شب های پاییزی را سپری می کنند به طوریکه این سامانه سرد تا اواخر هفته در استان اردبیل حاکم است و با نفوذ یک جریان بارشی دیگر از فردا در شهرهای شمالی استان اردبیل بارش باران اتفاق می افتد.

اما برف و سرما پرندگان گرسنه را نیز به حاشیه شهرها و مناطق مختلف کشانده تا غذایی برای خود پیدا کرده و در سکونت گاه های مناسب آرام بگیرند.

بخش عظیمی از این پرندگان در کوچ پاییزی خود به مناطق شمالی استان اردبیل حرکت کرده و اداره کل محیط زیست استان اردبیل از دوستداران طبیعت خواست با دانه پاشی، قرار دادن مواد غذایی در دسترس پرندگان و اجتناب از شکار آنها به یاری آنها بشتابند.

با سرد شدن هوا و بارش برف محیط بانان نیز در حفاظت و صیانت از این حیات وحش زیبا بسیج شدند و با ورود پرندگان مهاجر به تالاب ها و آبگیرها جلوی هرگونه شکار غیرمجاز را می گیرند به طوریکه همه ساله با سرد شدن هوا در مناطق نیم کره شمالی تالاب های پارس آباد شاهد مهاجرت هزاران قطعه انواع پرندگان مهاجر آبزی و کنار آبزی کمیاب و حفاظت شده است که این پرندگان شامل زنگوله بال، فاخته، اردک، عروس، غاز خاکستری، درنا، قوی فریادکش و پلیکان است که باید به کمک آنها شتافت.

اما در روزهای سرد پاییزی و در حالی که چند روزی به آغاز زمستان مانده، اکثر معابر، خیابان ها و کوچه های اردبیل مملو از برف است و به رغم تابیدن خورشید در هنگام روز دمای هوا همچنان زیر ۱۵ درجه است به طوریکه برف در معابر فرعی و کوچه ها تلمبار شده و در تردد مردم مشکلاتی را به وجود آورده است.

بارش برف سنگین در روزهای گذشته نه تنها ساکنان شهرها بلکه مناطق روستایی و عشایری را نیز غافلگیر کرده است.

بازگشایی جاده های برفگیر عشایر استان اردبیل نیز آغاز شده به طوریکه به گفته مدیر امور عشایری استان اردبیل با هماهنگی به عمل آمده با فرمانداران شهرستان ها بازگشایی راه های عشایری در مناطق مختلف پارس آباد و بیله سوار در جریان است.

معرفت آذری گفت: بیشترین حجم عملیات برف روبی در مناطق عشایری مشگین شهر، پارس آباد و گرمی انجام شده است.