به گزارش ملت ایران، سرپرست پیش بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی کشور از کاهش ۹ درجه ای دما در پایتخت خبر داد.
مهندس احمد وظیفه گفت: بر اساس نقشه های پیش یابی هواشناسی بارش برف و باران گاهی با وزش باد در روز شنبه نیز در استان های غربی، ارتفاعات البرز و سواحل جنوبی دریای خزر به طور متناوب ادامه خواهد داشت و از بعدازظهر شنبه به تدریج از سمت غرب بارش قطع می شود.
او با بیان این که از روز یکشنبه در سواحل دریای خزر و شمال شرق بارش باران و برف به طور متناوب ادامه خواهد داشت، گفت: در دامنه های جنوبی البرز وزش باد نسبتا شدید خواهد بود و دوشنبه نیز بارش پراکنده برف در شمال شرق کشور ادامه داشته ولی به تدریج قطع شده و در بعدازظهر دوشنبه بارش پراکنده در سواحل غربی دریای خزر و استان اردبیل رخ می دهد.
سرپرست پیش بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی کشور همچنین ادامه داد: از لحاظ شرایط دمایی یکشنبه و دوشنبه در نیمه غربی کشور، سواحل دریای خزر و دامنه های البرز دمای هوا به طور قابل ملاحظه ای کاهش خواهد یافت و وزش باد شدید در نیمه شرقی کشور در برخی مناطق با گرد و خاک همراه خواهد بود. همچنین دوشنبه و سه شنبه در شمال شرق و شرق کشور افت محسوس دما رخ می دهد.
او با اشاره به این که هوای سرد تا روزهای پایانی هفته آینده در سطح کشور ماندگار است و طی سه روز آینده دریای خزر و یکشنبه و دوشنبه نیز خلیج فارس مواج پیش بینی می شود، به وضع هوای تهران اشاره کرد و گفت: بر این اساس در روز یکشنبه آسمان پایتخت کمی ابری همراه با وزش باد شدید در ارتفاعات کولاک و برف پیش بینی شده است که حداقل و حداکثر دما در این روز با ۹ درجه کاهش به ۳ - و ۴ می رسد. همچنین در روز دوشنبه نیز آسمان پایتخت کمی ابری در ارتفاعات نیمه ابری پیش بینی شده که حداقل و حداکثر دما در این روز به ۳ - و ۶ می رسد.
وظیفه، درباره سردترین و گرمترین نقاط کشور هم گفت: در روز یکشنبه استان اردبیل با حداقل دمای ۱۲ درجه سانتیگراد زیر صفر سردترین و هرمزگان با حداکثر دمای ۲۷ درجه سانتیگراد بالای صفر گرم ترین استان های کشور خواهند بود.
همچنین پیش بینی برای روزهای پایانی هفته هم از این حکایت دارند که در روزهای سه شنبه و چهارشنبه بارش پراکنده برف و باران در استانهای اردبیل و گیلان وجود خواهد داشت، کاهش بین ۳ تا ۶ درجه ای در جنوب و جنوب شرق را شاهدیم و در عین حال باید منتظر افزایش آلاینده های جوی در شهرهای صنعتی و بزرگ بود.
از جاده ها چه خبر؟
اما از جاده ها هم خبر می رسد که بارش برف و باران در آنها ادامه دارد و بعضی از آنها مسدود شده اند.
رئیس مرکز کنترل ترافیک راهور از انسداد ۷ محور کشور به علت بارش برف و کولاک شدید خبر داد و گفت: بارش برف در تمام جاده های آذربایجان شرقی و جاده های هراز، دیلمان و اسالم به خلخال جریان دارد.
سرهنگ رضا سلبی با بیان این که در تمام جاده های استان آذربایجان شرقی، جاده هراز در استان مازندران، جاده دیلمان و اسالم به خلخال در گیلان بارش برف جریان دارد، افزود: همچنین در اکثر جاده های استان های ایلام، مازندران، گیلان، کهگیلویه و بویراحمد، کرمانشاه، کردستان و چهارمحال و بختیاری نیز بارش باران گزارش شده است.
به گفته او مسیر رفت آزادراه خرم آباد - پل زال به علت ریزش کوه همچنان تا اطلاع ثانوی مسدود است و برابر اعلام پلیس راه استان چهارمحال و بختیاری گردنه های چری و شاه منصوری به علت کولاک شدید و عدم دید کافی تا اطلاع ثانوی مسدود هستند.
سلبی همچنین از انسداد محور کرج - چالوس در استان های البرز و مازندران به علت بارش شدید برف، کولاک و عدم دید کافی خبر داد و گفت: برابر اعلام پلیس راه استان آذربایجان غربی محور تکاب به ایرانخواه نیز به همین علت مسدود شده است.
او ادامه داد: برابر اعلام پلیس راه استان های گیلان و اردبیل جاده پونل به خلخال به علت بارش برف و احتمال سقوط بهمن تا اطلاع ثانوی مسدود است و جاده شمشک به دیزین نیز مانند یک ماه گذشته، همچنان مسدود خواهد بود.