رسول دیناروند در حاشیه مراسم امضای تفاهمنامه واگذاری بخشی از اختیارات سازمان غذا و دارو به نظام پزشکی در جمع خبرنگاران گفت: سیاست ما ممنوع کردن واردات محصولات مضر سلامت است و در عین حال از آنجایی که میزان مصرف شکر و نمک در محصولات غذایی بالاست، بنا داریم تا این موضوع را در شورای عالی سلامت در چارچوب سیاست های سلامت محور پیگیری کنیم تا در صورت تصویب اجرا شود.
وی ادامه داد: اکنون یکی از مشکلات ما مصرف زیاد روغن جامد در خانواده هاست و همچنین مصرف نمک دریافتی در رژیم غذایی مردم دو برابر استاندارد مجاز است.
وی گفت: همچنین در صورت تصویب این موارد بلافاصله از تاریخ مشخصی واردات نوشابه های رژیمی را ممنوع خواهیم کرد ولی برای آنکه واردکنندگان و تولیدکنندگان متضرر نشوند، طی یک واژه زمانی یک تا ۴ ساله اجازه خواهیم داد تا به مرور روغن های اسید چرب ترانس دار در داخل خط تولیدشان حذف و اصلاح شود.
رئیس سازمان غذا و دارو همچنین در مورد تأمین کمبود شیرخشک در سطح داروخانه ها، گفت: از مجموع ۳۳ قلم شیرخشک موجود در کشور، ۴ یا ۵ قلم کمبود دارند که در دو ماه اخیر دو قلم آن تامین شده و ۳ قلم دیگر نیز که شیرخشک های خاصی هستند، با کمک سازمان تدارکات پزشکی هلال احمر تأمین خواهد شد.
وی همچنین در مورد پوشش بیمه ای داروهای صعب العلاج گفت: به دلیل برخی نگرانی هایی که بیمه ها دارند، هنوز تفاهمنامه لیست سوم بیمه ای داروهای بیماران صعب العلاج اجرایی نشده، چرا که بیمه ها می ترسند این مسئله به صورت تعهدات بیمه ها باقی بماند و بودجه آن تامین نشود. در حالی که از مجموع ۱۲۰۰ میلیارد تومان مابه التفاوت نرخ ارز ۷۰۰ میلیارد آن پرداخت شده و در عین حال مابه التفاوت نرخ ارز در حوزه دارو در بودجه سال ۹۳ هم لحاظ شده است و بیمه ها باید معادل آن به مردم خدمات بدهند.
رئیس سازمان غذا و دارو به وضعیت بازرسی از داروخانه ها اشاره کرد و گفت: تا پیش از امضای تفاهمنامه با سازمان نظام پزشکی بازرسی از داروخانه ها بر عهده دانشگاه های علوم پزشکی بود که هر یک دو بازرس بیشتر نداشتند و قطعاً آن طور که می خواستیم بازرسی ها انجام نمی شد و امیدواریم از این پس این مسئله بهتر انجام شود.