بالاخره شنبه صبح پل صدر و تونل نیایش زیر بار ترافیکی رفت. در این مراسم همانطور پیش بینی می شد علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی حضور داشت و به جز او سردار حسین سلامی جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران، سردار عبداللهی فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء و محمدباقر قالیباف شهردار تهران جمعی از نمایندگان مجلس و اعضای شورای شهر تهران هم از حاضرین این مراسم بودند.
شهردار تهران در حاشیه مراسم بهره برداری از پل طبقاتی صدر از دو طبقه کردن بزرگراه بعثت در آینده نزدیک خبر داد و گفت: فعلا بزرگراه همت و دو طبقه کردن آن در دست مطالعه است.
به گزارش ملت ایران محمدباقر قالیباف پیش از ظهر شنبه پس از افتتاح پروژه صدر توسط رئیس مجلس شورای اسلامی در جمع خبرنگاران آمد و با بیان اینکه این پروژه به مدت ۲۶ ماه با تلاش شبانه روزی همکارانم در بخش های مختلف و تحمل سختی مردم به بار نشسته است اظهار کرد: پروژه صدر در بخش کیفیت و طراحی قابل عرضه در بین الملل است. از این رو به همه مردم تهران و مسئولان این پروژه را تبریک می گویم.
وی از مردم تهران که تحمل رنج و زحمت را در پروژه صدر داشتند عذرخواهی کرد و گفت: با عنوان شهردار خوشحالم که پروژه افتتاح شده است اما آلودگی هوا باعثصدمه زدن به سلامت مردم شهر تهران شده است و از این باب از آن ها عذرخواهی می کنم با اینکه متولی اصلی این موضوع شهرداری تهران نیست.
شهردار تهران ریشه این معضل را در ساختار غلط و مدیریت غلط دانست و تأکید کرد: کارهای بزرگی همچون صدر در شهر تهران به کام مردم تهران به دلیل آلودگی هوا تلخ می شود امیدوارم با همکاری شجاعانه و تصمیم گیری درست بین دولت، مسئولان در بخش های مختلف مردم و شهرداری تهران شاهد حل این معضل باشیم.
قالیباف در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه منابع مالی شهرداری تهران که در سنوات گذشته به آن ها تعلق نمی گرفت آیا در این دولت محقق می شود ادامه داد: ما اجرای قانون را می خواهیم بودجه مصوب مجلس برای متروی تهران بیش از ۲ سال است که به آن تعلق نگرفته است و امیدواریم در این دولت محقق شود. مقدمات کار فراهم شده و شاهد بازگشایی LC از کشور چین باشیم. قطعاً مشکل آلودگی هوا با توسعه حمل و نقل عمومی و مترو کاهش می یابد اما مادامی که ساختار غلط تصمیم گیری وجود داشته باشد و اراده جدی نسبت به نجات سلامت مردم نباشد این موضوع قابل حل نیست.
وی درباره تأثیر تحریم ها در روند پروژه صدر نیز گفت: اگر امروز شاهد بازگشایی پل صدر با تأخیر ۶ ماهه هستیم به دلیل تحریم ها بوده است. اما خوشبختانه با تلاش مهندسین ایرانی که میانگین سنی آن ۳۰ سال است توانستیم تجربه خوبی را کسب کنیم تا بسیاری از ابزار مورد نیاز را از جمله دیواره های صوتی و چگونگی انتقال دکل برق را در کشور بومی کنیم.
وی ادامه داد: در حوزه تحریم با توجه به رفتارهای سیاسی و بین المللی توانستیم با تکیه بر مردم و تبدیل به اقتصاد مقاومتی راه حل اساسی را دست یابیم.
وی با اشاره به اینکه عمر مفید پل صدر یکصد سال خواهد بود گفت: در صورتی نگهداری مناسب طول عمر پل صدر بیش از این خواهد بود.
شهردار تهران درباره دو طبقه کردن بزرگراه همت نیز گفت: فعلاً بررسی مطالعاتی پروژه همت در دست کار است اما اولویت با بزرگراه بعثت، ترمینال جنوب به خاطر تقاطع های زیادی که دارد است.