با نزدیک شدن زمستان، روزانه به شمار انواع پرندگان مهاجر آبزی و کنار آبزی و غیر آبزی که به منطقه فریدون کنار مهاجرت می کنند، افزوده می شود. فریدونکنار به دلیل قرار گرفتن در مسیر مهاجرت سالیانه پرندگان مهاجر غرب آسیا و بخش هایی از شمال اروپا، نقطه ای استراتژیک محسوب می شود. اما چند درصد از پرندگانی که به این نقطه مهاجرت می کنند، شانس بازگشت دارند؟ سرنوشت چند درصد از آنها، پخته شدن در دیگ رستوران ها و تابه های خانه ها و منقل کباب مسافران است؟
هر روز صبح در حالی که همه مشغول صرف صبحانه و شروع روز هستند، اینجا در بازار پرندگان شهر فریدون کنار، صدها پرنده وحشی حلال گوشت و حرام گوشت، عمدتا حمایت شده، مرده و زنده، به سادگی هرچه تمام به صورت کاملاً علنی خرید و فروش می شوند.
گاه بنا به درخواست مشتری ها، پرنده های مهاجر زنده موجود در بازار در کنار خیابان ذبح شده و پرکنده تحویل داده می شوند. گاه پرنده های از قبل ذبح شده اند و به فروش می رسند؛ و گاه مشتری ترجیح می دهد پرنده را به صورت زنده خریداری کند.
مشاهدات ما از این بازار این نکته را روشن کرد که تنها در چهار روز(از تاریخ ١۴ تا ١٧ آبان ماه) دست کم دو هزار غاز خاکستری مهاجر در این بازار خرید و فروش شده اند. درصد بالائی از این پرندگان صید شده به سفارش رستوران ها(چه در مازندران و چه رستوران های شناخته شده ای در تهران) هر روز صبح به این بازار آورده می شوند و معامله می شوند.
در روزهای گذشته، قیمت هر غاز به دلیل فراوانی از ٧٠ هزار تومان در هفته های گذشته به شکل بی سابقه ای به ٣٠ هزار تومان تنزل پیدا کرده است.
این نسل کشی حیات وحش(که می توان بر آن نام غارت سرمایه ملی طبیعت کشور را نهاد) اینجا در فریدونکنار و سرخرود مازندران به بهانه های مختلف در حالی صورت می گیرد که ظاهراً خواندن روزنامه و انجام جلسات و سمینارهای روزانه در سازمان حفاظت محیط زیست از الویت بیشتری برخوردار است.
سود اصلی حاصل از این کشتار و خرید و فروش هر روزه، صرفا عاید عده محدودی از مردم محلی و البته رستوران های حامی این بازار می شود؛ اما تبعات جبران ناپذیر آن گریبان گیر طبیعت روبه اضمحلال را خواهد گرفت و سرنوشت اقتصاد وابسته به اکوتوریسم شمال ایران را در آینده ای نه چندان دور دستخوش تغییرات ناخوشایند خواهد کرد.
کشتار به راه افتاده، تنها مربوط به بخشی از جمعیت پرندگان است که در آغازین روزهای فصل مهاجرت وارد سواحل شمالی کشور شده اند و انتظار می رود جمعیت های بیشتری از انواع پرندگان مهاجر هنوز در مسیر مهاجرت سالیانه خود به منطقه باشند.
افزایش بیش از یک هزار و ۵۰۰ مجوز جدید برای اسلحه های شکاری، علاوه بر اسلحه های مجاز قبلی، فشار مضاعف و قابل توجهی را بر حیات حیات وحش منطقه وارد خواهد آورد و در حال حاضر بیش از دوهزار و ۵۰۰ قبضه اسلحه شکاری در محدوده محمودآباد تا بابلسر دارای جواز هستند.
با افزایش بدون مطالعه این تعداد اسلحه شکاری مجاز و کمبود نیروی اجرائی سازمان حفاظت محیط زیست، تمایل مردم خصوصا قشر جوان شهرهای شمالی کشور به شکار هرآنچه در محیط اطرافقابل شکار است، بیشتر شده است. در حال حاضر شکار به شکل نگران کننده ای به عنوان یک تفریحو رقابت جدید در بین نسل جوان ساکن شمال کشور مشاهده می شود که بازتاب چنین پدیده ای را می توان در صفحات پدیدار شده در شبکه های اجتماعی مشاهده کرد.
به عنوان مثال، دو صفحه «دوست داران شکار و سگ شکاری» و «شکارچیان مازندران» از صفحه های جدیدی هستند که به انتشار عکس های متعدد شکارچیان استان مازندران و تبلیغ برای تاکسیدرمی در شهرهای مختلف می پردازند.
عکس های شکار انواع مختلف پرندگان و پستانداران در مازندران و تشویق شکارچیان نوپا برای فعالیت بیشتر با اسلحه های عمدتا مجاز به سرعت در فضای اینترنت در حال انتشار و گسترش است.
نکته حایز اهمیت آن است که با ادامه سکوت و بی تفاوتی سازمان حفاظت از محیط زیست و انفعال ادارات حفاظت محیط زیست مازندران، این کشتار دامنه بسیار وسیع تری پیدا خواهد کرد.
پی نوشت:تهیه عکس و حضور همه روزه در دو بازار ماهی و پرنده شهر فریدونکنار مخاطراتی را برای حامیان پرندگان مهاجر در پی داشته است و جا دارد در همین رابطه از همکاری دوستانی که برای توقف این نسل کشی پرندگان از هیچ تلاشی روی گردان نبوده و نیستند، بدین شکل تقدیر و تشکر شود. خانم ها: نغمه امینی، بنفشه معصومی و آقایان: بهداد عقیلی، مهدی چلانی، علی صفات و ایمان ابراهیمی. همچنین سپاس ویژه از دوستانی که بی دریغ برای حفظ نسل پرندگان و اطلاع رسانی تلاش می کنند ولی بنا بر ملاحظاتی نمی توان نامی از ایشان برد.