به گزارش ملت ایران درحالی که عصر سه شنبه غلظت آلاینده های هوای تهران(عمدتا ذرات کوچکتر از ۲.۵ میکرون) از هشدار هم رد شد و به ۱۶۰ رسید. به گفته یوسف رشیدی، رییس شرکت کنترل کیفیت هوای تهران در برخی از ایستگاه های سنجش بیش از ۱۸۰ بوده است. یعنی در آستانه اضطرار. البته استاندار تهران گفته عدد آلودگی ۱۷۸ است و در برخی مناطق از عدد ۲۰۰ هم عبور کرده.
اما شدت آلودگی موجب شد با تصویب کمیته هماهنگی و نظارت مواقع اضطراری آلودگی هوای تهران دوباره مهدهای کودک، پیش دبستانی ها و مدارس ابتدایی در استان تهران به جز شهرهای دماوند و فیروزکوه تعطیل شوند. در بقیه مقاطع هم زنگ ورزش تعطیل است. همچنین طرح سراسری زوج و فرد از در خانه ها از ساعت ۶:۳۰ تا ۱۶ اجرا می شود. البته فقط چهارشنبه. ضمن اینکه فروش طرح ترافیک روزانه و هفتگی هم فعلا ممنوع است.
البته کمیته اضطرار آلودگی هوای تهران مصوبات دیگری هم داشت که برخی از آنها را تایید نکرد؛ مثل لغو بازی پرسپولیس - میلان. او در این باره گفت: پیشنهادی در این خصوص به ما ارایه نشده و ما هم تصمیمی برای آن نگرفته ایم.
همچنین محمدهادی حیدرزاده، مدیرکل محیط زیست استان تهران گفته که از صبح امروز سه شنبه، فعالیت واحدهای سیمان و کارخانجات آسفالت و معادن تولید شن و ماسه تا اطلاع ثانوی متوقف شده است.
او به ایسنا گفت: با پیگیری های اداره کل محیط زیست استان تهران و هماهنگی وزارت نفت، قوه قضائیه و شرکت ملی گاز مقرر شد نیروگاه بعثت از روز چهارشنبه تنها از سوخت گاز استفاده کرده و استفاده از سوخت مازوت توسط آن ممنوع شد.
اما پیش بینی ها نشان می دهد اوضاع جوی همچنان بدون تغییر است. استاندار دراین باره می گوید: بر اساس پیش بینی سازمان هواشناسی کشور روند پایداری جوی تا پنجشنبه ادامه دارد. در صورت ادامه این روند و افزایش غلظت آلاینده ها جلسه کمیته هماهنگی و نظارت مواقع اضطراری آلودگی هوای تهران ظهر جمعه مجددا تشکیل و برای هفته آینده تصمیم گیری می شود.
او همچنین راه حل کاهش آلودگی تهران را خروج خودروهای فرسوده دانست.