فرمانده نیروی انتظامی گفت: افراد بدحجاب در صورتی که پس از یکسال بار دیگر دستگیر نشوند پرونده یشان در نیروی انتظامی امحا می شود.

سردار اسماعیل احمدی مقدم عصر شنبه در حاشیه نشست سراسری روسای پلیس راهور کشور در جمع خبرنگاران اظهار داشت: جمع آوری و اعلام میزان وصول درآمدها بر عهده خزانه است اما میزان ارزش قبوض جریمه در سه ماهه سال جاری دو برابر شده است اما میزان صدور قبض جریمه کاهش یافته است.

وی در پاسخ به سوال خبرنگاری در خصوص بالا بودن ارتکاب برخی از جرایم همانند استفاده از تلفن همراه گفت: هنوز برخی از مردم در این زمینه توجیه نشدند و بخشی نیز هنوز عادت ندارند، اما این روند روبه بهبود است و با انجام کارهای فرهنگی می توان خیلی از تخلفات را کاهش داد.

برای جمع آوری خودرو های فرسوده ایست، بازرسی نمی گذاریم

فرمانده نیروی انتظامی در پاسخ به سوال خبرنگاری در مورد آمادگی پلیس برای جلوگیری از تردد خودروهای فرسوده تاکید کرد: هر وظیفه ای که قانون برعهده ما قرار دهد انجام می دهیم اما این بدان معنی نیست که ایست و بازرسی هایی در سطح شهر ایجاد کنیم تا خودروهای فرسوده را شناسایی کنیم. شماره خودروها همانند گذشته نیست که براساس پلاک بتوان مدل و سن خودروها را تشخیص داد.

وی ادامه داد: پلیس در گلوگاه ها و مراکزی که مردم برای دریافت خدمات مراجعه می کنند سن خودروها را بررسی کرده و با خودروی فرسوده برخورد می کنند. همچنین در صورتی که خودروهایی که آلایندگی آشکار داشته باشند نیز از نظر فرسودگی کنترل می شوند این توقع اشتباه است که پلیس تمام توان خود را برای کنترل خودروها و برخورد با قلیان ها و کنترل رستوران ها به کار گیرد؛ چراکه در این مواقع اساسا وظایف پلیس تغییر می کند.

احمدی مقدم با اشاره به اینکه پلیس در انجام وظایفش در قبال خودروسازان در حوزه اختیارات قانونی انجام وظیفه می کند، گفت: با خودروسازان مدارا می کنیم اما بعضی دوستان مدارا را حمل بر تثبیت روند موجود می پندارند.

فرمانده نیروی انتظامی با اعلام اینکه خبری در مورد فروش مجدد خودروی وانت پیکان ندارد، گفت: هر فردی خودرویی می خرد که با درآمدش مناسب باشد طبیعتا خودروهایی وجود دارد که آپشن های پایینی دارد. خودروها ملزم به رعایت کف استانداردها هستند و اگر فردی سطح اقتصادی اش پایین است از خودروهایی که دارای استاندارد پایینی هستند، استفاده می کنند.

به گفته وی، اگر هر کارگروهی اختیار قانونی در مورد شماره گذاری وانت پیکان دارد، خودش نیز باید پاسخگوی اعمال و پیامک های ناگوار این موضوع باشد. پلیس در این کارگروه ها حضور دارد و معمولا از ما مشاوره هایی می گیرد و نظرات ما را اعمال می کند.

احمدی مقدم در پاسخ به سوال دیگر وی در خصوص راهپیمایی مردم برای حمایت از پلیس در اجرای طرح امنیت اخلاقی، گفت: از ائمه جماعات و نمازگزاران تشکر می کنم ضمن اینکه پلیس بنابر وظایف دینی و قانونی خود بدون توجه به شرایط و فضاسازی های رسانه ای و سخنان برخی افراد تلاش دارد با آرامش طرح ها را به پیش ببرد.

براساس تماس های مردمی با سامانه ۱۹۷ طرح ها مورد حمایت مردم قرار دارد و بسیاری از شهروندان در تماس با پلیس از اجرای این طرح ها حمایت می کنند.

احمدی مقدم افزود: البته این طرح منتقدانی نیز دارد اما برخی از مسوولان نباید از طرف مردم صحبت کنند و نسبت به اجرای این طرح خرده بگیرند. حرف های آنها فرار روبه جلوست چراکه وظایف خود را اجرا نمی کنند و نیروی انتظامی مجبور است وظایف آنها را اجرا کند البته نیروی انتظامی تابع این فضاسازی ها نیست.

فیلم خوب بسازید نیازی به پخش فوتبال از سینما نیست

فرمانده نیروی انتظامی با اعلام اینکه پخش فوتبال در سینماها دردی از مردم را دوا نمی کند، افزود: فوتبال جام یورو نیز به پایان رسید و افراد دیگر نباید به این موضوع دامن بزنند وقتی که فوتبال بدون هزینه از تلویزیون پخش می شود و مردم می توانند آن را از خانه ببینند چه مزیتی دارد که آن را در سینما ببینند.

گفته می شود که پخش این فیلم ها برای کمک به سینماداران است اما آنها بروند فیلم خوب تولید کنند تا مردم به سینماها بیایند. ما نگران پیامدهای تجربه شده این موضوع و نوع افراد خاصی که برای تخلیه هیجان به سینماها می روند، هستیم.

امحای سوابق افراد بدحجاب پس از یکسال

احمدی مقدم تاکید کرد: طرح های اجرا شده نسبت به سال قبل و میزان دستگیری ها تغییر محسوسی ندارد، اما بیش از ۹۵ درصد افرادی که برای یکبار دستگیر می شوند پس از مراجعه ارشاد و راهنمایی دیگر جزء تکراری ها نیستند البته ما اصراری بر ثبت و نگه داری دائم سوابق افراد نداریم و پس از یکسال اگر افراد مرتکب جرم دوباره نشوند سوابقشان امحا می شود.

آخرین اقدامات پلیس در خصوص بازگشت خاوری

احمدی مقدم در پایان در پاسخ به سوالی با اعلام اینکه تمامی اعضای پلیس اینترپل موظف به همکاری با یکدیگر هستند، در مورد فرار خاوری به آمریکا گفت: اعضای این سازمان بین المللی براساس میثاق نامه موظفند به تعهداتشان عمل کنند که ما نیز امیدواریم با توجه به اعلام پرونده خاوری به اینترپل مرکزی در فرانسه آنها این موضوع را پیگیری کنند.

منبع: مهر