ملت ایران: امسال کتب پایه سوم ابتدایی جدیدالتألیف است و محتوای آن دستخوش تغییرات عمد ه ای شده است.

در درس ششم کتاب فارسی پایه سوم ابتدایی که «فداکاران» نام دارد، نام یک فداکار به ۳ فداکار این درس اضافه شده است و ۴ فداکار شامل شهید سهام خیام، شهید حسین فهمیده، ریزعلی خواجوی و حسن امیدزاده به دانش آموزان معرفی شدند.

محتوای درس ششم: فداکاران

همیشه انسان های بزرگ و فداکار هستند که برای نجات جان دیگران با کمک به هم نوعان، جان خود را به خطر می اندازند؛ به همین سبب نام و یاد این افراد فداکار، در ذهن مردم، جاودانه می ماند.

از این گونه انسان های بزرگ و افتخار آفرین، در هر کشوری، بسیار هست؛ در کشور بزرگ ایران نیز مردان و زنان، حتی کودکان و نوجوانان فداکار، فراوانند. زندگی این انسان ها، سرمشق و چراغ راه ماست. آیا تاکنون نام شهید سهام خیام، شهید محمد حسین فهمیده، ریزعلی خواجوی و حسن امیدزاده را شنیده اید؟

سهام خیام، دختر دوازده ساله ای بود که در شهر هویزه زندگی می کرد. او دختری درس خوان و باهوش بود. سهام دوره دبستان را با موفقیت به پایان رساند و با اشتیاق در کلاس اول راهنمایی ثبت نام کرد؛ ولی به علت آغاز جنگ تحمیلی و اشغال شهر، نتوانست به مدرسه برود. سهام از اینکه شهر و مدرسه اش را در چنگ دشمن می دید، آرام و قرار نداشت و با پرتاب سنگ، دشمن را آزار می داد. سرانجام در پانزدهم مهرماه ۱۳۵۹، رگبار گلوله اشغالگران، سهام را به آغوش خدا رساند.

محمد حسین فهمیده، نوجوان فداکاری بود که نارنجک به کمر بست و در زیر زنجیر تانک دشمن، جان خود را فدا کرد تا از پیشروی آنان به سوی خاک ایران جلوگیری کند. هنگامی که خبر شهادت دلیرانه او پخش شد، امام خمینی(ره) فرمودند: «رهبر ما آن طفل دوازده ساله ای است که با نارنجک، خود را زیر تانک دشمن انداخت».

در غروب یک روز سرد پاییزی، وقتی ریزعلی خواجوی از مزرعه به خانه بر می گشت، متوجه شد که بر اثر ریزش کوه، مسیر حرکت قطار بسته شده است. در این هنگام صدای آمدن قطار، در کوه پیچید. ریزعلی به سرعت، پیراهنش را به چوب دستی بست، نفت فانوسی را که به دست داشت، روی آن ریخت و آتش زد و به سمت قطار دوید، راننده قطار با دیدن آتش، قطار را نگه داشت و جان مسافران قطار از مرگ حتمی نجات یافت.

حسن امیدزاده، معلم فداکاری بود که در یک واقعه آتش سوزی، جان دانش آموزان را نجات داد. وقتی بخاری کلاس، آتش گرفت و دودکش آن افتاد، دانش آموزان در میان شعله های آتش و دود، گرفتار شدند. این معلم شجاع و فداکار، جان خود را به خطر انداخت و عده ای از دانش آموزان را نجات داد.

ما به این گونه دانش آموزان، دهقانان و معلمان فداکار، افتخار می کنیم؛ آنان انسان های بزرگی هستند، اگر به کوچه ها و خیابان های شهرها و روستاها نگاه کنید، نام این انسان های شریف و فداکار را می بینید. ما به انسان های بزرگ و دوست داشتنی، احترام می گذاریم و می کوشیم تا از آنها سرمشق بگیریم.