ملت ایران: در حالی از فردا اول مهرماه، سال تحصیلی جدید آغاز می‌شود که ترافیک به عنوان معضل اصلی شهر تهران از این روز سنگین تر خواهد شد.

به همین منظور راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ تدابیری را اندیشیده تا با اجرای کامل آنها شاید اندکی از این ترافیک سنگین کاسته شود.

رئیس پلیس راهور تهران پیش بینی افزایش ۳۰ درصدی ترافیک را از روز اول مهرماه دارد.

سردار حسین رحیمی پیک ترافیکی صبحگاهی را از اول مهر از ساعت ۶ تا ۹ و پیک ترافیک عصرگاهی را نیز از ساعت ۱۶ تا ۲۰:۳۰ عنوان می‌کند و می‌گوید: مأموران راهور در ۱۵ روز نخست مهر ماه به صورت ۱۰۰ درصد در آماده‌باش کامل به سر می‌برند.

این تدابیر در حالی است که روز گذشته خبری منتشر شد مبنی بر تغییر ساعت کاری ادارات با مصوبه دولت، رییس پلیس راهور تهران بزرگ در این مورد نیز معتقد است که با توجه به این که ساعت کار ادارات در تهران به ساعت ۱۶ افزایش یافته است و با توجه به تقارن ترافیک عصرگاهی با تعطیلی ادارات، بار ترافیک عصرگاهی به شدت افزایش یافته و شاهد بار ترافیک سنگینی در این ساعات خواهیم بود.

رحیمی در این زمینه تاکید می‌کند: مسئولان استانداری تهران تکلیف اداراتی که سرویس‌های خود را حذف کرده و حجم زیادی خودروی شخصی را روانه‌ خیابان‌ها کرده‌اند، هر چه سریع‌تر مشخص کنند.

به عقیده پلیس راهور جلوگیری از کنده‌کاری در شهر و برگزاری نمایشگاه‌های پرمخاطب می تواند راهکاری برای کاهش بار ترافیکی شهر تهران باشد و به همین دلیل راهنمایی و رانندگی اعلام کرده است که «هرگونه کنده‌کاری و برگزاری نمایشگاه‌های پرمخاطب در ۱۵ روز اول مهر ماه ممنوع است».

یکی از راهکارهای دیگری که کمک شایانی به کاهش ترافیک شهری در فصل مدرسه می‌کند، استفاده دانش‌آموزان از سرویس برای رسیدن به مدرسه است.

این امر سبب می‌شود تا از سفر درون شهری اولیا برای رساندن فرزند خود مدرسه جلوگیری شود.

سردار رحیمی درباره نحوه تردد سرویس‌های مدارس در پایتخت نیز گفت: تردد سرویس‌های مدارس دارای برچسب سال ۹۲ تنها در محدوده‌ زوج و فرد امکان‌پذیر است و برابر هماهنگی‌های انجام شده تمامی سرویس‌های مدارس دارای برچسب می‌توانند همه روزه در ساعات «۶:۳۰ تا ۸:۳۰»، «۱۱ تا ۱۳» و «۱۶ تا ۱۷» در محدوده‌ زوج و فرد تردد کنند و تردد آن‌ها بلامانع است.

وی تردد تمامی سرویس‌های مدارس در محدوده‌ی زوج و فرد را در غیر از ساعات تعیین شده ممنوع اعلام کرد.

رحیمی همچنین از کنترل شدید محدوده‌ طرح زوج و فرد و طرح ترافیک همزمان با اول مهر ماه خبر داد و گفت: برابر تدابیر اتخاذ شده، ماموران پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ مبادی جزئی طرح زوج و فرد را نیز به طور جدی کنترل می‌کنند.

از سوی دیگر برابر اعلام قبلی هیچ یک از تاکسی‌های پلاک غیر تهران به هیچ وجه حق ورود به محدوده‌ طرح ترافیک و زوج و فرد را ندارند و قطعا برابر دستور صادره ماموران این محدوده‌ها با تاکسی‌های متخلف برخورد خواهند کرد.