ملت ایران: سردار موسی کمالی، جانشین اداره منابع انسانی ستاد کل نیروهای مسلح با بیان اینکه امروزه به هیچ فرد بی سوادی کارت پایان خدمت داده نمی شود، گفت: در نیروهای مسلح کسی بدون یادگیری نماز ترخیص نمی شود. هر سربازی در ابتدای ورود ملزم به گذراندن ۶۰ ساعت کلاس های عقیدتی – سیاسی، اخلاق و انقلاب اسلامی است که حین خدمت نیز استمرار دارد.

وی ادامه داد: ما نهضت سوادآموزی یا سازمان آموزش و پرورش و وزارت علوم نیستیم بلکه مسئولیت اصلی ما مسائل امنیتی و دفاعی کشور است.

سردار کمالی در مورد نقش سربازان در کشور گفت: در اقدامات صنعتی - تحقیقاتی سربازان کشور حضور چشمگیری دارند. بالغ بر یک هزار تخصص در حال تولید است که در کشور ظرفیت بکارگیری آنها وجود ندارد و نیروهای مسلح هم در بعضی از تخصص ها از این قاعده مستثنی نیست.

وی در مورد عدم تطابق محل خدمت سربازان با مدرک تحصیلی شان تاکید کرد: کمتر از ۱۰ درصد از فارغ التحصیلان دانشگاهی را در دوران خدمت مطابق تخصص خودشان نیاز داریم.

جانشین اداره منابع انسانی ستاد کل نیروهای مسلح گفت: ۱۰۰ درصد سربازان متخصص در حوزه گروه های پزشکی و ۶۰ تا ۷۰ فنی و مهندسی در نیروهای مسلح و با توجه به تخصصشان بکارگیری می شوند.

وی افزود: در حوزه علوم انسانی و کشاورزی نیاز ما زیر ۵۰ درصد است؛ لذا ابتدا در نیروهای مسلح و مازاد آنها در دستگاه های دولتی وبخش های دیگر بکار گیری می کنیم.