به گزارش ملت ایران به نقل از شرق روند مهاجرت نخبگان ایرانی به خارج از کشور سیر صعودی به خود گرفته است و ۶۲ درصد از دانش آموزان مدال آور المپیادی کشور طی ۱۴ سال گذشته به کشور های توسعه یافته دنیا اعم از آمریکا و کانادا مهاجرت کرده اند.

مساله ای که نشان می دهد فرش قرمز دانشگاه های برتر دنیا به روی مدال آوران ایران در المپیاد های جهانی همچنان پهن است.

طی بررسی صورت گرفته در «روزنامه شرق» از مجموع ۲۲۵ دانش آموز ایرانی که طی سال های ۱۳۷۲(م۱۹۹۳) تا ۱۳۸۶(م۲۰۰۷) در ۵۳ المپیاد جهانی شرکت کردند بیش از۱۴۰ نفر معادل ۲/۶۲ درصد آنها هم اکنون در یکی از دانشگاه های مطرح دنیا در آمریکا و کانادا تحصیل می کنند.

گستره مهاجرت مدال آوران و دانش آموزان دیروز ایران و دانشجویان، اساتید و سرمایه امروز کشورهای توسعه یافته نشان می دهد، هم اکنون ۲/۶۹ درصد مدال آوران در المپیاد فیزیک، ۷/۷۶ درصد ریاضی، ۵۰ درصد کامپیوتر و ۵۰ درصد شیمی خارج از مرز جغرافیایی کشور و اکثرا عضو دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی برتر و تاثیر گذاری در دنیا همچون دانشگاه هاروارد، استنفورد، ام آی تی، کالیفرنیا، کمبریج، جان هاپکینز و پرینستون در آمریکا و دانشگاه تورنتو و سایمون فریز در کانادا هستند.

مبدا ۹۴ درصد آنها سکوی پرتابی به نام «دانشگاه صنعتی شریف است» و مقصد ۴/۶۶ درصد آنها آمریکا. سرمایه هایی که در کنار سایر نخبگان ایرانی که مارک یا برچسب حضور در المپیاد های جهانی را ندارند و با چراغ خاموش پا از جغرافیای مرزی کشور بیرون می گذارند، بخش عمده ای از جامعه نخبگان ایرانی در کشورهای توسعه یافته را تشکیل می دهند.

زبان تلخ آمار می گوید هم اکنون چهار تا پنج میلیون مهاجر ایرانی در ۳۲ کشور جهان حضور دارند. بیش از ۵۰۰ پروفسور ایرانی(معادل با یک پنجم کل استادان ما در داخل کشور) در ایالات متحده وجود دارند.

همچنین براساس پژوهشی سه تا چهارنمره از میانگین ضریب هوش ایرانیان در اثر مهاجرت نخبگان کاسته شده است و غم انگیز تر آنکه براساس پژوهش صورت گرفته در دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران بیش از ۷۰ درصد دانشجویان دکترای آن دانشگاه که موفق به دریافت مدرک دکترای خود شده اند به فکر مهاجرت هستند. یعنی قدم گذاشتن به راه هموار و بی برگشتی که گرچه به زیان کشور است اما آنها را به سمت دانشگاه ها و کرسی های علمی تراز اول جهان می رساند.