پدیده ورود «ریزگردها» به کشورمان که از هفته گذشته دامن‌گیر بیش از ۲۵ استان کشور شد، سه‌شنبه گذشته اصفهان را هم دربر گرفت و اوضاع تا حدی بحرانی شد که مسوولان اعلام کردند هوای این استان چهاربرابر آلوده‌تر شده است.

میزان گرد و غبار در شهرهای استان اصفهان آنقدر زیاد بود که میزان دید طبیعی که در حالت عادی تا هفت کیلومتری را امکان‌پذیر می‌کند در روزهای گذشته به کمتر از نصف یعنی سه کیلومتر در شهر اصفهان رسید. البته اصفهانی‌ها بی‌اطلاع از هجوم گردوغبار سرفه می‌کردند و از سوزش گلو و سردرد شکایت داشتند ولی بر صورت هیچ کدام ماسک دیده نمی‌شد.

علت هم ضعف در اطلاع‌رسانی بود که وقتی متوجه شدند تیره شدن هوا به دلیل گردوغبار است نه هوای ابری، تازه به فکر فرو می‌رفتند. از سوی دیگر، آن سوی شهر در استانداری اصفهان مسوولان کمیته آلودگی هوا گرد هم آمده بودند تا برای این وضعیت و کمتر کردن شدت آلودگی هوا چاره‌اندیشی کنند.

به گفته «حاج‌بابایی» کارشناس اداره کل هواشناسی استان اصفهان این پدیده بیش از پنج سال است که با آغاز فصل خرداد و همچنین تابستان رخ می‌دهد و منشاء آن خشک شدت تالاب‌های کشور عراق است که با وزش کوچک‌ترین باد گردوغبار را به هوای کشورمان سوق می‌دهد. به گفته وی نکته نگران‌کننده این است که ۱۰ کانون فرسایش در استان اصفهان که مستعد پراکنده کردن گرد و غبار است با وزش این بادها از سوی عراق فعال‌تر می‌شوند و گردوغبار داخلی و خارجی با هم مردم اصفهان را محاصره می‌کند.

حاج‌بابایی خبر می‌دهد اوج این گرد و غبار در روزهای چهارشنبه و پنجشنبه بود و جمعه از شدت این گردوغبار کاسته شد ولی شهرهای شرقی استان اصفهان مثل کاشان، نطنز و میمه آنقدر دچار مشکل شدند که دیدشان به ۷۰۰ متر هم کاهش پیدا کرد. در این میان با توجه به وجود آمار بالای بیماران قلبی در اصفهان نگرانی مردم درباره سلامتی‌شان طبیعی است.

«دکتر رحیمی» معاون دانشگاه علوم پزشکی اصفهان هم تایید می‌کند میزان مراجعات بیماران قلبی و تنفسی به اورژانس بیشتر شد و معلوم نیست این ریزگردها که بسیار کوچک هستند بعد از گذشتن از جداره ریه و رفتن به داخل خون مردم بعدها چگونه خود را نشان می‌دهند؟

آلودگی هوای اصفهان 4 برابر شد

اصفهانی‌ها که امسال را با یک ماه سالم آغاز کردند و در فروردین ماه هیچ هوای ناسالمی را در شهر تجربه نکردند، خردادماه این رکورد را برعکس شکستند و آلوده‌ترین هوای سال ۹۱ را در روز سوم خرداد شاهد بودند. به گفته «صادقیان» مسوول آزمایشگاه هوای اداره کل حفاظت محیط‌زیست استان اصفهان بدترین آلودگی هوا ناشی از ریزگردها سال ۸۸ در اصفهان اتفاق افتاد که ۲۵برابر هوای اصفهان آلوده‌تر شد.

وی می‌افزاید: در سه خرداد نیز حجم آلودگی هوای اصفهان تا چهاربرابر حالت عادی گزارش شد که امسال بی‌نظیر بوده است. وی این استان را بیشتر رکورددار آلودگی ناشی از اینوزژن می‌داند که بیشتر در هوای سرد به علت وارونگی دما اتفاق می‌افتد ولی ابراز نگرانی می‌کند که با وجود خشک شدن تالاب گاو خونی و وجود بیابان‌های وسیع در این استان در صورت عدم توجه، شاهد مشکلات جدی در آینده باشیم. سال گذشته در این استان صد‌میلیون تومان برای بیابان‌زدایی شرق هزینه شده ولی هنوز به اعتبارات بیشتری نیاز است.

آلودگی هوای کرمانشاه به ۱۰ برابر استاندارد رسید

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان کرمانشاه گفت: در پی تشدید گرد و غبار و ورود ریزگردها به جو استان، آلودگی هوا در شهر کرمانشاه به بیش از ۱۰ برابر حد استاندارد رسیده است. مجید ابدی به تشریح میزان غلظت گرد و غبار شهر کرمانشاه پرداخت و گفت: تا قبل از ساعت هشت(پنجشنبه) وضعیت در حد اضطرار بود اما از این ساعت به بعد با تشدید گرد و غبار وضعیت از حالت اضطرار نیز خارج شد.

وی افزود: براساس اندازه‌گیری‌های به‌عمل‌آمده توسط ایستگاه‌های مستقر در شهر کرمانشاه، مشخص شد از ساعت هشت تا ۱۲ پنجشنبه و با احتساب میانگین یک‌ساعت، میزان غلظت گرد و غبار به یک‌هزار و ۴۴۲میلی‌گرم بر مترمکعب رسید و این به معنای آن است که در این بازه زمانی آلودگی هوا ۹ برابر بیش از حد استاندارد خود بوده است.

گردوغبار شدید زندگی مردم «ایلام» را مختل کرد

گردوغباری که حدود دو‌هفته‌ای به طور کامل استان ایلام را در برگرفته طی روزهای گذشته با شدت زیادی در این استان همراه بوده و باعثمختل‌شدن زندگی مردم شده است.

گرد و غبار شدیدی هم‌اکنون تمام مناطق استان ایلام را در برگرفته و استان را زیر خود پنهان کرده است. اکثر کار و کاسبی مردم استان به دلیل شدت گرد و غبار تعطیل شده و این معضل چهره زشتی به استان بخشیده که هم مردم و طبیعت استان را تحت تاثیر خود قرار داده است.

منبع: شرق