به گزارش ملت ایران به نقل از فارس: چندی پیش کانون پرورش فکری کودکان و نوجوان برای مقابله با تهاجم و شبیخون فرهنگی به ویژه در بحثنوشت افزارها و لوازم التحریر اقدام به تولید این محصولات فرهنگی در بیش از ۳۷ طرح کرد که اکنون تازه ترین طرح های آن با عنوان «اسطوره ها» منتشر شده است.
تصاویر طرح های جدید اسطوره ها با عناوینی نظیر «سهراب، محمدحسین فهمیده»، «مهدی باکری، کاوه آهنگر»، «رستم، محمدعلی جهان آرا»، «مهدی باکری، کاوه آهنگر»، «آریو برزن، محمد ابراهیم همت»، «سیمرغ، عباس بابایی» و «آرش کمانگیر» نامگذاری شده است.
کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در پشت جلد هر یک از دفاتر درباره اسطوره های ایرانی به توضیحاتی پرداخته است که در پشت دفتر «مهدی باکری، کاوه آهنگر» آمده است: کاوه آهنگر شخصیت اسطوره ای ایران باستان است. در شاهنامه فردوسی آمده که او قیامی مردمی علیه فرمانروایی به نام ضحاک(اژی دهاک) را پی می ریزد. نشان جنبش او، درفش کاویانی، پیشبند چرمی اش است که بر سر نیزه ای می آویزد.
مهدی باکری(۱۳۳۳ در میاندوآب _ ۲۵ بهمن ۱۳۶۳ در جزیره مجنون) فرمانده لشکر ۳۱ عاشورا بود. او پیش از انقلاب نقش مهمی در برپایی تظاهرات شهر تبریز در ۱۵ خرداد ۱۳۵۴ و ۱۳۵۵ داشت. پس از انقلاب در طول جنگ در عملیات هایی چون بیت المقدس، رمضان، مسلم بن عقیل، والفجر مقدماتی، والفجر یک تا چهار و عملیات خیبر با مسئولیت های مختلف شرکت کرد. مهدی باکری یکسال بعد از برادرش حمید باکری، در عملیات بدر به شهادت رسید.
در پشت جلد دفتر تصاویر «سهراب، محمدحسین فهمیده» درباره این اسطوره ها آمده است: سهراب از اساطیر شاهنامه، فرزند رستم و تهمینه است. در جنگ ایرانیان و تورانیان با نیرنگ افراسیاب همه چیز دست به دست هم می دهد تا اینکه پدر و پسر رو در روی یکدیگر قرار گیرند. پس از سه روز نبرد رستم بعد از فرو کردن خنجر در پهلوی سهراب مهره را بر بازوی فرزند می بیند و همان دم، آه و فغان می کند که چرا خنجر بر پهلوی پسر فرو کرده است. در همان حال پیکی به سوی کیکاووس می فرستد تا برایش نوش دارو ارسال کند. کیکاووس که از زنده ماندن سهراب بیم داشت آنقدر در ارسال نوش دارو تعلل می کند تا سهراب جان می دهد.
شهید محمدحسین فهمیده در اول اردیبهشت ۱۳۴۶ در روستای سراجه قم زاده شد. وی در شهریور ۱۳۵۹ یک هفته پیش از اعلام رسمی آغاز جنگ همراه نیروی مقومت بسیج(۳) به جبهه خرمشهر اعزام شد. یکی از رزمندگان به نام جنگ ایران و عراق است که در حمله انتحاری به تانک های عراقی در سن ۱۳ سالگی شهید شد.
در پشت جلد دفتر تصاویر «رستم، محمدعلی جهان آرا» می خوانیم: رستم نام آورترین چهره اسطوره ای در شاهنامه و به تبع آن برترین چهره اسطوره ای ادبیات فارسی است. او فرزند زال و رودابه است. مهمترین رشادت های رستم که در شاهنامه به نظم آمده است عبارت است از: کشتن پیل سپید، فتح دژ سپند کوه، نجات دادن کیکاووس و سایر پهلوانان در بند دیو سپید در مازندران با گذشتن از هفت خوان، بیرون راندن افراسیاب از ایران، جنگ با سهراب، حضور در جنگ با خاقان چین رستم در سن شصت سالگی به نیرنگ نابرادریش شغاد درون چاه افتاد و به همراه اسب خود رخش کشته شد.
سردار سرلشکر پاسدار سید محمدعلی جهان آرا(۹ شهریور ۱۳۳۳ خرمشهر _ ۷ مهر ۱۳۶۰) یکی از فرماندهان دلیر سپاه پاسداران در جنگ ایران و عراق بود. در فرماندهی سپاه خرمشهر اولین گام او شکستن محاصره آبادان بود. این پیروزی در مهر ۱۳۶۰ روی داد. وی بر اثر سانحه هوایی به شهادت رسید.
نوحه معروف «ممد نبودی ببینی» پس از آزادسازی خرمشهر اولین بار توسط حسین فخری هم رزم او بر سر مزارش خوانده شد.
در پشت جلد دفتر تصویر «آرش کمانگیر» نوشته شده است: آرش کمانگیر نام یکی از اسطوره های کهن ایران است. آرش، از اهالی طبرستان و از سپاهیان منوچهر بود که پس از پایان جنگ ایرانیان و تورانیان جهت تعیین مرز دو کشور تیری را از نقطه شکست پرتاب کرد، تیر آرش بر قله ای در شرق کوه های خراسان فرود آمد.
مطابق با برخی روایت ها اسپندارمذ تیر و کمان را به آرش داده بود و گفته بود که تیر آن دور دست اصابت می کند، ولی هر کسی که از آن استفاده کند، خواهد مرد. با این وجود آرش با فداکاری حاضر شد که از آن تیر و کمان استفاده کند.
در پشت جلد دفتر تصاویر «سیمرغ، عباس بابایی» آمده است: سیمرغ نام یک پرنده اسطوره ای افسانه ای ایرانی است. نشان سیمرغ نگاره ایست با ساختاری پیچیده؛ مرغی افسانه ای با دُم طاووس، بدن عقاب و پنجه های شیر. او نقش مهمی در داستان های شاهنامه دارد. کنامش کوه اسطوره ای قاف است. دانا و خردمند است و به رازهای نهان آگاهی دارد.
شهید عباس بابایی(۱۳۲۹ _ ۱۳۶۶) سرلشکر خلبان نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران بود. او در جنگ ایران و عراق، معاون عملیات نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران بود که در سن ۳۷ سالگی و پس از ۶۰ مأموریت جنگی مؤفق و پس از یک عملیات برون مرزی در منطقه عملیاتی سردشت در تاریخ ۱۵ مرداد ۱۳۶۶ شهید شد.
در پشت جلد دفتر تصاویر «آریو برزن، محمدابراهیم همت» می خوانیم: آریو برزن سردار ایرانی که در کوه های پارس در برابر سپاه اسکندر مقدونی ایستادگی کرد و ۴۰ سوار و ۵۰۰۰ پیاده خود را بی پروا به سپاه مقدونی رسانده و شمار بسیاری از یونانیان را کشت. ایستادگی آریو برزن یکی از چند ایستادگی انگشت شمار در برابر سپاه اسکندر بوده است. وی و سربازانش در برابر سپاه عظیم اسکندر تا آخرین نفس مبارزه کردند.
شهید محمدابراهیم همت(۱۲ فروردین ۱۳۳۴ در شهر رضا _ ۱۷ اسفند ۱۳۶۲ در جزیره مجنون) از فرماندهان سپاه پاسداران ایران در جنگ ایران و عراق بود. او پیش از پیروزی انقلاب از فعالان ضد حکومت پهلوی بود. پس از انقلاب در جبهه های جنگ ایران و عراق در عملیات های مهمی همچون فتح المبین، بیت المقدس، رمضان و خیبر مسئولیت های مهمی را عهده دار بود. او در اسفند ۱۳۶۲ در طول عملیات خیبر به شهادت رسید.