به گزارش ملت ایران به نقل از ایلنا: عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی گفت: استفاده از لوازم آرایش در سن نوجوانی و کاهش استفاده از آن، اگر کنترل و نظارت شود، آسیب نیست و جای نگرانی وجود ندارد.

معصومه آباد درباره کاهش سن گرایش دختران نوجوان به استفاده از لوازم آرایشی، اظهار کرد: استفاده نوجوانان از لوازم آرایشی یک اشکال نیست و در واقع هیجانات دوره ای سن بلوغ آنهاست که سعی می کنند خود را زیبا کنند.

وی افزود: نوجوانان زمانی که تصویر خود را در آینه می بینند احساس می کند که کسی آنان را دوست ندارد و کسی آنها را نمی فهمد، نمی توانند با دیگران ارتباط برقرار کنند حتی اگر در منظر عموم زیبا باشند دلشان می خواهند زیباتر به نظر برسند.

عضو کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر تهران با بیان اینکه بلوغ یک دوره گذار میان کودکی و بزرگسالی است که به اصطلاح به آن دوران پختگی و رسیده شدن گفته می شود، ادامه داد: تنها راه کمک ما به دختران نوجوان برای سپری شدن این گذار به نحو احسن، این است که برخورد خشنی با آنان نداشته باشیم و بپذیریم که طبیعت دوران بلوغ این عوارض و علائم را به همراه دارد.

وی با اشاره به سخن حضرت علی(ع) درباره اینکه هرکس فرزند زمان خودش است؛ افزود: حضرت علی(ع) می فرماید؛ فرزندان زمانه شما با فرزندان زمانه امروز و با زمان فردا بسیار فرق می کنند و یکی نیستند. پس ما باید درک درستی داشته باشد و نباید دوران بلوغ نسل های مختلف با یکدیگر مقایسه شود.

عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی در پاسخ به اینکه آیا کاهش سن استفاده از لوازم آرایش آسیب محسوب می شود، یا نه، اعلام کرد: این اصلا آسیب نیست و اگر کنترل و نظارت شود، آسیب زا نبوده و جای نگرانی وجود ندارد.

آباد درباره اینکه دوره استفاده لوازم آرایشی و بهداشتی در دختران مقطعی و هیجانی است، گفت: نوجوان از این دوره عبور خواهد کرد و تنها دلیل استفاده پنهانی از لوازم آرایش ساختن تصویر متفاوت از خود است و در دوران جوانی چهره واقعی خود را خواهد پذیرفت و از دوران انتزاعی و هیجانی خارجی می شود.

وی با غیرقابل قبول خواندن اینکه کسانی که دوران بلوغ به استفاده لوازم آرایشی گرایش پیدا می کند به بیراهه می روند، افزود: اگر استفاده از لوازم آرایشی جهت عقلانی به خود نگیرد و نظارت درستی نداشته باشد ممکن است دختران به بیراهه بروند ولی اگر خانواده ها نظارت درستی بر رفتارهای نوجوانان داشته باشند هیچ مشکلی پیش نمی آید.