ملت ایران: سن سکته قلبی این روزها به زیر ۲۰ سال رسیده است، واقعیتی که اگر برای پیشگیری از آن راهکاری اساسی سنجیده نشود در آینده ای نه چندان دور شاهد نسلی بیمار و از کار افتاده خواهیم بود که توانایی انجام بسیاری از کارها را ندارند.

به عقیده کارشناسان عوض شدن سبک زندگی ایرانیان، روی آوردن به استفاده از غذاهای آماده یا به اصطلاح فست فود، استرس، افزایش استعمال مواد دخانی و کم تحرکی، از جمله پیامدها و عوارض زندگی های امروزی است که متاسفانه باعثشده آمار بیماری های غیرواگیر همچون بیماری های قلب و عروقی در کشورمان افزایش یابد.

این در حالی است که سن سکته در کشورمان در یکی دو دهه گذشته بین ۵۵ تا ۶۰ سال بود اما هم اکنون مواردی از بروز سکته قلبی در افراد جوان و کمتر از ۲۰ سال نیز مشاهده می شود که این موضوع نگرانی متخصصان قلب و عروق را به دنبال داشته است.

دکتر سعید عبدالحسینی، مدیرعامل بیمارستان فوق تخصصی رضوی مشهد با اشاره به این نکته که استرس یکی از عوامل اصلی در تشدید بیماری های قلبی و عروقی است، می گوید: سن سکته قلبی در کشورمان به زیر ۲۰ سال رسیده است و در عین حال جراحی عروق کرونر قلبی از شایع ترین جراحی های قلب در کشورمان است.

بر اساس آمارهای بین المللی ۱۷ میلیون مرگ ومیر در دنیا به علت بیماری های قلبی و عروقی روی می دهد که ۸۲ درصد از این مرگ ها در کشورهای با درآمد کم و متوسط روی می دهد، این در حالی است که آمار مرگ های ناشی از بیماری های قلب و عروق در ایران بیشتر از آن چیزی است که در دنیا دیده می شود به گونه ای که در آمار سازمان بهشت زهرا افرادی که در اثر سکته جان خود را از دست داده اند در ردیف دوم مرگ ومیرها قرار دارند.

متخصصان قلب و عروق بر این عقیده اند که بروز سکته قلبی در افرادی که فشار خون دارند دو برابر بیشتر از جمعیت عادی کشور است. همچنین، افرادی که فشار خون و دیابت را با هم دارند، ۶ برابر بیشتر از کسانی که سالم هستند، در معرض ابتلا به سکته های قلبی قرار دارند. ضمن اینکه افرادی که فشارخون، دیابت و چربی خون را با هم دارند حدود ۱۸ برابر بیشتر از افراد عادی در معرض سکته های قلبی هستند.

رسوب چربی، متهم سکته قلبی

به عقیده متخصصان گرفتگی عروق کرونر قلبی باعثبروز سکته قلبی می شود که این عارضه در اثر رسوب چربی در درازمدت در دیواره های عروق به وجود می آید. دکتر مصطفی بهره مند، متخصص قلب و عروق با اشاره به این نکته می گوید: رسوب بافت چربی در رگ ها بر اثر عواملی همچون فشار خون بالا، دیابت، کشیدن سیگار و داشتن سابقه خانوادگی در زمینه ابتلا به بیماری های قلبی و چربی بالا موجب خواهد شد تا رسوب بافت چربی در درون رگ ها تشکیل شود.

پریسا ترابی، کارشناس دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت نیز با بیان اینکه کلسترول بالا خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی را افزایش می دهد، به ایسنا می گوید: افراد چاق معمولا به دلیل شیوه زندگی که دارند از غذاهای پرچرب، سرخ کرده و فست فودها به مقدار زیادی استفاده می کنند و از طرفی فعالیت بدنی کمی دارند که مجموع این عوامل سبب می شود تا افراد چاق کلسترول بالاتر داشته و به دنبال آن خطر ابتلا به افزایش فشارخون و بیماری های قلبی - عروقی در آنها افزایش یابد.

این متخصص تغذیه با بیان اینکه کلسترول بالا خطر ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی را افزایش می دهد، گفت: افراد چاق معمولا به دلیل شیوه زندگی که دارند از غذاهای پرچرب، سرخ کرده و فست فودها به مقدار زیادی استفاده می کنند و از طرفی فعالیت بدنی کمی دارند. مجموع این عوامل سبب می شود تا افراد چاق کلسترول بالاتر داشته و به دنبال آن خطر ابتلا به بیماری های قلبی - عروقی در آنها افزایش یابد.

دکتر ترابی خاطرنشان کرد: فقط ۱۲ درصد مردان و ۱۴ درصد زنان ۱۵ تا ۶۴ ساله درکشور روزانه ۵ واحد میوه وسبزی مصرف می کنند، میوه ها و سبزی ها جزو مهمی از یک رژیم غذایی سالم هستند که مصرف روزانه و به مقدار کافی آنها می تواند نقش مهمی در پیشگیری و درمان بیماری های مزمنی چون دیابت نوع دو، بیماری های قلبی - عروقی، سکته مغزی، سرطان و چاقی داشته باشند.

تغییر شیوه زندگی

دکتر محمدرضا محمدحسنی، متخصص قلب و عروق نیز با اشاره به این نکته می گوید: وقتی در یک جامعه شیوه زندگی غیرسالم است و هر روز به سمت زندگی ناسالم تری نیز حرکت می کند، دور از انتظار نیست که سن بروز بیماری قلبی در آن کاهش یابد.

به گفته وی افزوده شدن رستوران هایی که غذای بی کیفیت با کالری و چربی بالا تحت عنوان فست فود عرضه می کنند، رشد آمار افرادی که از سنین کودکی و نوجوانی اضافه وزن دارند، مصرف بیشتر تنقلات و نوشابه که مصرف سرانه آن از میانگین جهانی بیشتر است، آلودگی هوا در شهرهای بزرگ که درصد قابل توجهی از جمعیت را در خود جای داده است، افزایش استرس های شغلی و آمار تنش های خانوادگی که به جدایی منجر می شود، از عواملی است که می تواند در پایین آمدن سن سکته قلبی دخالت داشته باشد.

وی تاکید می کند: نکته مهم آن است که تقریبا همه افراد از آثار زیانبار و منفی این نوع زندگی اطلاع دارند، اما هر کدام از افراد قربانی به نوعی رفتار خود را توجیه می کنند یا قادر به تغییر شرایط به سادگی نیستند. همین پیچیدگی عوامل خطرساز است که مهار بیماری های مهلک قلبی عروقی به ویژه سکته های قلبی را بسیار مشکل می کند، به طوری که بدون یک عزم ملی و هماهنگی بین دستگاه ها و سازمان هایی که به طور مستقیم و غیرمستقیم در این مسئله دخیل هستند، بعید است که بتوان بر این مشکل فائق آمد.

وی می گوید: ما امروز نیاز به الگوسازی و نه نصیحت کردن داریم. وقتی رفتار آموزگار در سال های اولی که کودک وارد مهد کودک یا مدرسه می شود، منطبق با موازین بهداشتی باشد و از آن مهم تر پدر و مادر در محیط خانواده الگوهای سالم زندگی را رعایت کنند، می توان امیدوار بود که نسلی سالم داشته باشیم.

وقتی پدر و مادر چاقی مفرط دارند و شیرینی و غذاهای ناسالم در منزل به طور متداول مصرف می شود، نباید انتظار اصلاح الگوی تغذیه ای را در کودکان آن خانواده داشت. مصرف دخانیات در محیط های شغلی یا منزل نیز که داستان خود را دارد. به گفته محمدحسنی، وقتی دسترسی به غذاهای سالم یا محیط های ورزشی با مشکل روبه رو است، اما دسترسی به دخانیات یا غذای غیرسالم به سادگی مقدور است، باید انتظار داشت که سن بروز سکته قلبی کاهش پیدا کند، درصد بروز حملات قلبی افزایش یابد و جامعه هر روز بیشتر شاهد خسارت های سنگین مالی و جانی ناشی از این بیماری باشد. چرا که رفتارهای نمادین و باور نکردنی مثل حذف مصرف دخانیات از فیلم های نمایشی، ممنوعیت تبلیغ دخانیات در اماکن عمومی و مصرف نکردن آن در اماکن خاص و پرهیز از فروش آن به افراد نابالغ، بدون وجود زیر ساخت های اعتقادی چندان موثر نیست.

روزنامه تهران امروز