به گزارش ملت ایران به نقل از سازمان سنجش، دکتر حسین توکلی، با اشاره به انتشار دفترچه راهنمای انتخاب رشته از ساعت ۲۰ فردا بر روی سایت سازمان سنجش گفت: پیش از این قرار بود دفترچه راهنما انتخاب رشته روز سه شنبه ۱۵ مرداد ماه منتشر شود که برای رفاه حال داوطلبان این دفترچه زودتر منتشر می شود.
وی با بیان اینکه داوطلبان می توانند به نشانیwww. sanjesh. orgمراجعه کنند ادامه داد: این دفترچه حاوی شرایط و ضوابط پذیرش دانشجو در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی برای سال تحصیلی ۹۲-۹۳ و نحوه انتخاب رشته و کد رشته محل های تحصیلی هر یک از گروه های آزمایشی است که در واقع سند اصلی انتخاب رشته و گزینش دانشجو است.
وی با بیان اینکه دفترچه انتخاب رشته چاپ و تکثیر نیز خواهد شد، افزود: به منظور فراهم کردن تسهیلات بیشتر برای مجازین به ویژه داوطلبان شهرستان های دوردست ترتیبی اتخاذ شده که دفترچه راهنمای انتخاب رشته چاپ و تکثیر و با هماهنگی شرکت پست جمهوری اسلامی ایران از ساعت ۹ صبح روز چهارشنبه ۱۶ مردادماه از طریق باجه های پستی توزیع کننده این دفترچه در اختیار داوطلبان قرار گیرد.
مشاور عالی سازمان سنجش با بیان اینکه دفترچه های چاپ شده شامل سه نوع دفترچه است، اظهارکرد: یک دفترچه برای گروه علوم ریاضی و فنی و هنر و زبان های خارجی، دفترچه دیگر برای گروه علوم تجربی و هنر و زبان های خارجی و در نهایت دفترچه سوم برای گروه علوم انسانی و هنر و زبان های خارجی منتشر می شود.
وی ا فزود: بر اساس مقررات شرکت پست جمهوری اسلامی ایران به منظور توزیع هر یک از دفترچه های مذکور مبلغ ۱۰۰۰ تومان به عنوان کارمزد پست توسط بادجه پستی دریافت می شود.
توکلی همچنین با بیان اینکه تا ساعت ۹ صبح امروز شنبه ۱۲ مرداد بیش از ۸۰۰ هزار داوطلب نسبت به مشاهده و دریافت کارنامه خود از سایت اقدام کرده اند، گفت: به تمام داوطلبانی که تا کنون برای دریافت کارنامه خود اقدام نکرده اند، اکیدا توصیه می شود که به سایت سازمان مراجعه و با وارد شدن به بخش مشاهده کارنامه نتیجه اولیه نسبت به مشاهده و پرینت آن اقدام کنند.
وی همچنین درباره زمان قرار گرفتن نرم افزار انتخاب رشته های تحصیلی، گفت: این نرم افزار که به داوطلب امکان می دهد که بر اساس وضعیت علمی و نمره آزمون خود را با داوطلب مشابه در آزمون سراسری سال ۹۱ مقایسه کند، از صبح روز دوشنبه ۱۴ مرداد بر روی سایت سازمان قرار می گیرد.
مشاور عالی سازمان سنجش با بیان اینکه کارنامه نتیجه اولیه از دو بخش عمده تشکیل شده است گفت: بخش اول شامل مشخصات شناسنامه ای و تحصیلی داوطلب و بخش دوم شامل مشخصات آموزشی داوطلب در گروه های آزمایشی است که در آنها شرکت کرده است.
وی درباره نحوه انتخاب رشته داوطلبان گفت: تمام داوطلبان مجاز به انتخاب رشته می توانند پس از دریافت دفترچه راهنما نسبت به انتخاب حداکثر ۱۵۰ کد رشته محل از میان کدرشته محل های مورد علاقه خود از گروه های آزمایشی مجاز از بخش اول دفترچه انتخاب رشته اقدام و به ترتیب تقدم علاقه از روز پنجشنبه ۱۷ مرداد تا سه شنبه ۲۲ مرداد در فرم الکترونیکی انتخاب رشته ثبت کنند.
توکلی یادآور شد: این دسته از داوطلبان می توانند از کد رشته محل های تحصیلی بخش دوم دفترچه راهنمای انتخاب رشته نیز کد رشته محل های خود را انتخاب و به همراه سایر کد رشته محل ها که در مجموع از ۱۵۰ عدد بیشتر نشود، در فرم انتخاب رشته ثبت کنند.
مشاور عالی سازمان سنجش درباره انتخاب کدرشته محل های بخش دوم دفترچه راهنما نیز گفت: برای انتخاب کد رشته محل های بخش دوم دفترچه راهنما که بر اساس سوابق تحصیلی دیپلم پذیرش می شوند علاوه بر داوطلبان شرکت کننده در آزمون و داوطلبانی که ثبت نام کرده اند، تمام داوطلبانی که در آزمون سراسری سال ۹۲ ثبت نام نکرده، اما علاقمند به انتخاب کد رشته محل های بخش دوم دفترچه راهنما هستند به شرط داشتن مدرک پیش دانشگاهی حداکثر تا ۳۱ شهریور ماه ۹۲ می توانند از ۱۷ مرداد نسبت به ثبت نام و انتخاب حداکثر ۱۰۰ کد رشته محل از بخش دوم دفترچه راهنما اقدام کنند.