ملت ایران: قاره استرالیا خود به تنهایی دارای عجایب فراوانی است اما جالب است بدانید یکی از زیبا ترین پایتخت های دنیا و البته جنوبی ترین آن در این قاره قرار دارد.
کشور نیوزلند معمولا از نظر استانداردهای زندگی در بالاترین سطح استانداردهای اروپایی قرار دارد و ساخت سه گانه ارباب حلقه ها توسط پیتر جکسون آنرا در مرکز توجه گردشگران جهانی قرار داد.

ولینگتون پایتخت کشور نیوزیلند در قسمت جنوب غربی جزیره شمالی میان تنگه کوک و رشته کوه ریموتاکا واقع شده است. این شهر در ایالتی با همین نام و در دماغه جنوبی جزیره شمالی و تقریباً در بخش مرکزی زلاندنو واقع شده است. در محدوده بزرگتر و یا استان ولینگتون علاوه بر این شهر بزرگ چندین شهر کوچک و محیط های روستایی متعددی قرار گرفته اند. منطقه شهری ولینگتون حدود ۳۸۶هزار نفر جمعیت دارد. بنا بر تخمین سال ۲۰۰۹ استان ولینگتون حدود ۴۷۸،۶۰۰ نفر جمعیت دارد. ولینگتون پرجمعیت ترین پایتخت در قاره اقیانوسیه و سومین شهر بزرگ نیوزلند پس از آوکلند و کرایست چرچ است.

بنابر مدارک موجود نام ولینگتون بر گرفته از اولین دوک این سرزمین است که پیروز جنگ واترلو بوده است. این دوک آرتور ولزلی نام داشت و شجاعت و دلاوری های او زبان زد مردم این بخش از کره خاکی است. آرتور ولزلی، نخستین دوک ولینگتون و فاتح نبرد واترلو بود. لقب دوک متعلق به شهر ولینگتون در استان سامرست در کشور انگلستان است.

در زبان مائوری نام این شهر به سه گونه توجیه می شود که هر یک به نوعی اشاره ای به بندر ولینگتون دارند. اولین گروه های اروپایی که از طریق مسیرهای آبی و کشتی به شهر وارد شدند و به سال ۱۸۳۹ باز میگردد. این گروه صد و پنجاه نفره در دهانهٔ رودخانه هات سکنی گزیدند. سال ۱۸۶۵ میلادی بود که پایتخت نیوزیلند از شهر آوکلند به ولینگتون منتقل شد و پارلمان کشور در هفتم ژوئیه ۱۸۶۲ بود که در ولینگتون استقرار یافت. در ان زمان دوران جمعیت ولینگتون به عنوان دومین شهر بزرگ کشور تنها ۴۹۰۰ نفر بوده است که رقم پایینی بود.

اهمیت ویژه ولینگتون به دلیل وجود پارلمان و ادارات مرکزی و وزارتخانه های دولتی و به طور کلی مرکزیت سیاسی این شهراست که ولینگتون را به عنوان پایتخت کشور نیوزیلند متمرکز کرده است. مرکز این شهر به دلیل صحنه های هنری و کافی شاپ های زیبا و تفریح گاه های شبانه معروفیت فراوانی دارد. ولینگتون مرکز صنایع مهمی در زلاندنو است و بیشتر فیلم سازی و تئاتر و گروه های موسیقی و ارکستر و نماشگاه های بین المللی و موزه های هنری در این شهر قرار دارد.(فیلم کینگ کونگ و ارباب حلقه ها در این شهر ساخته شده است) از نقطه نظر کیفیت بالای استاندارد زندگی ولینگتون مقام دوازدهم را در دنیا دارد. این رتبه بندی که متعلق به سال ۲۰۰۷ میلادی است ولینگتون را در مقام چهارم این شهرها که انگلیسی زبان هستند(آوکلند دیگر شهر نیوزیلند در مقام اول است). ولینگتون از لحاظ میزان در امد شهروندی در مقام اول نیوزیلند است.