ملت ایران: اخیرا وزارت ارتباطات ضوابط فروش سیم کارت های خارجی در ایران را اعلام کرده است.

محمد علی فرقانی رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی اعلام کرده بود فروشندگان سیم کارت های تلفن همراه خارجی در کشور ملزم به اخذ مجوز از سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی هستند و گفته بود: «فروش سیم کارت هایی که با استفاده از رومینگ، از طریق شبکه های ماهواره ای نظیر ثریا، اینمارست و… امکان ارائه خدمت دارند، ممنوع است».

این جمله بسیاری از مخاطبان را به اشتباه انداخت و برداشت ها از این خبر این بوده که فروش سیم کارت های تلفن های ماهواره ای ثریا و اینمارست(تلفن های ماهواره ای کشتیرانی) ممنوع شده است.

این در حالی است که پس از یک وقفه یک ساله به تازگی با توافق ایران و شرکت ثریا برقراری ارتباط از ایران با سیم کارت های ثریا میسر شده است.

در این راستا لطف الله سبوحی معاون بررسی های فنی و صدور پروانه سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در گفت وگو با فارس توضیح داد: فروش سیم کارت های ماهواره ای دارای پروانه جداگانه است و مشمول آیین نامه ضوابط فروش سیم کارت خارجی در ایران نیست.

وی گفت: سیم کارت های ماهواره ای در حیطه فعالیت شرکت های GMPCS(دارندگان پروانه ارتباطات همراه بین المللی ماهواره ای) است و هم اکنون نیز این شرکت ها در حال فعالیت هستند.

پایگاه اینترنتی رگولاتوری در بخش «دارندگان پروانه»، اسامی شرکت های دارای پروانه خدمات GMPCS را دو شرکت «کامپیوتری پردازش باز نوین» و «ارتباطات تلفن آسیا» در محدوده فعالیت سراسر کشور اعلام کرده است.

سبوحی تاکید کرد: طبق پروانه صادره برای اپراتورهای ارتباطات بین المللی ماهواره ای، موضوع پروانه این شرکت ها، ارائه خدمات تلفنی، نمابر و انتقال داده های باند باریک و خدمات ارزش افزوده از طریق ارتباطات ماهواره ای به صورت سیار و ثابت به تمام متقاضیان اعم از حقیقی و حقوقی است.