ملت ایران: طبق تحقیقات وزارت بهداشت فاصله گرفتن بین نوجوان و والدین می تواند زمینه ساز رفتارهای پرخطر باشد و آمارها نشان می دهد ۵۹ درصد دخترهای جامعه ما و ۴۰ درصد پسرها با خانواده احساس راحتی نمی کنند.

گلایل اردلان، رئیس اداره سلامت نوجوانان و جوانان وزارت بهداشت فاصله افتادن بین نوجوان و جوان با والدین را یکی از مشکلاتی عنوان کرد که در جامعه ممکن است زمینه رفتارهای پرخطر را ایجاد کند.

وی گفت: در تحقیقاتی که انجام داده ایم ۳۹.۴ درصد پسرها ابراز کرده اند که در صحبت کردن با پدرهایشان احساس راحتی نمی کنند و این مقوله در دخترها به بالای ۵۹ درصد رسیده است.

به گفته اردلان محکم ترین حامی برای نوجوان و جوان خانواده است و پدر نفش پررنگ تری و مهمتری را در این میان ایفا می کند.

اردلان با تأکید بر اینکه این آمارها ما را بر آن می دارد که نه تنها باید روی نوجوان و جوان کار کنیم بلکه باید آموزش والدین را هم در این زمینه بر عهده بگیریم اذعان داشت: وزارت بهداشت به تنهایی نمی تواند وارد این مسئله شود بلکه دستگاه های دیگر نیز باید ما را در این زمینه یاری کنند.

وی از توزیع یکسری متون آموزشی برای ارتباط گرفتن والدین با فرزندان از طریق شهرداری و فرهنگسراها خبر داد و گفت: همچنین با استفاده از ظرفیت رابطان و مراقبان بهداشتی در فرهنگسراها یکسری کلاس های آموزشی برای ارتباط والدین با فرزندان برگزار می شود.

رئیس اداره سلامت نوجوانان و جوانان وزارت بهداشت با اشاره اینکه برای همگانی شدن هر طرح ابتدا باید آن را به طور آزمایشی اجرا کرد تا کم و کاستی ها برطرف شود افزود: دوره های آموزشی را با بهره گیری از رابطان بهداشتی برای ارتباط گرفتن والدین با نوجوانان و جوانان در دانشگاه علوم پزشکی البرز به صورت پایلوت اجرا کردیم.

رفتارهای پرخطر جنسی، مصرف سیگار و فاصله گرفتن نوجوان از خانواده از جمله عواملی است که رفتارهای پرخطر را در قشر نوجوان و جوان تشدید کرده وزارت بهداشت همواره نسبت به آن هشدار داده است.