ملت ایران: به دنبال افزایش ۱۵ درصدی قیمت لبنیات و افزایش ۶/۱۵ درصدی قیمت شیر خام، برخی فعالان صنعت لبنیات و بعضی از نمایندگان مجلس نسبت به کاهش جدی مصرف شیر و لبنیات در کشور هشدار دادند.

در این باره، یک عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس، گفت: عدم حمایت از دامداران و بی توجهی به تولیدات ملی از سوی مسوولان، کمبود برخی محصولات لبنی و افزایش قیمت آنها را موجب شده و این در حالی است که متولیان امر، صحبت از حمایت از تولیدکننده و مصرف کننده می کنند.

محمد اسماعیل نیا در گفت وگو با خبرگزاری خانه ملت، با بیان اینکه بالا رفتن هزینه های تولید و عدم حمایت از مصرف کننده ثبات قیمت ها را دست نیافتنی کرده است، تصریح کرد: افزایش ۱۵ درصدی قیمت محصولات لبنی با بی توجهی متولیان امر به رفع مشکلات تولیدکنندگان، کاهش اقبال عمومی مردم به خرید محصولات لبنی و در نتیجه به خطر افتادن سلامتی جامعه را به دنبال دارد.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس با انتقاد از غفلت مسوولان در کاهش قیمت شیر و مشتقات آن افزود: دولت باید با تامین نهاده های دامی و حمایت از دامداران از خروج دام شیرده از چرخه تولید و هدایت آن به سمت کشتارگاه ها جلوگیری کند.

افزایش قیمت لبنیات به دلیل کسری بودجه


در همین حال، مشاور انجمن صنایع لبنی با انتقاد از شرایط به وجود آمده که منجر به صدور مجوز افزایش ۱۵ درصدی قیمت لبنیات شد، به «ایسنا» گفت: مطالعات انجام شده نشان می دهد که مصرف شیر و لبنیات طی دو سال اخیر، ۲۲ درصد کاهش یافته و افزایش قیمت اخیر، میزان مصرف لبنیات را باز هم کاهش خواهد داد.

حسین چمنی در پاسخ به اینکه دلیل اصلی افزایش ۱۵ درصدی قیمت لبنیات طی چند روز گذشته چه بوده است؟ گفت: به نظر می رسد شرکت پشتیبانی امور دام با کسری بودجه ۳۰۰ تا ۴۰۰ میلیارد تومانی مواجه شده که این کسری مربوط به پرداخت یارانه علوفه موردنیاز دامداران می شود. به همین دلیل و برای جبران این کسری بودجه، دولت مجوز افزایش ۱۵ درصدی قیمت لبنیات را صادر کرد.

وی افزود: افزایش قیمت لبنیات به دلیل کسری بودجه به هیچ وجه توجیه پذیر نیست و این افزایش قیمت، هزینه های هنگفت و سنگین بیشتری را به دولت و جامعه تحمیل خواهد کرد.

چمنی توضیح داد: شرکت های صنایع لبنی کشور در شش ماه نخست سال قبل با زیان ۲۵/۱درصدی کار می کردند که بعد از صدور مجوز افزایش قیمت، حاشیه سود به سه تا چهار درصد رسید، اما سوال کلیدی اینجا است که کدام بانک حاضر است تسهیلات خود را با بهره سه یا چهار درصدی در اختیار صنعت لبنیات قرار دهد؟

مشاور انجمن صنایع لبنی با اشاره به اینکه فضای روانی حاکم بر جامعه آماده افزایش قیمت لبنیات نیست، اظهار کرد: براساس مطالعاتی که در شهریور سال های ۱۳۸۹،۱۳۹۰ و ۱۳۹۱ در ۵۳ شهر بالای ۱۰۰ هزار نفر در کشور انجام شد، مشخص شد که در سال ۱۳۹۰، مصرف لبنیات نسبت به سال ۱۳۸۹ معادل شش درصد و در سال ۱۳۹۱ مصرف لبنیات نسبت به سال ۱۳۹۰ معادل ۱۶ درصد کاهش یافته است. به این ترتیب طی دو سال مصرف لبنیات در کشور معادل ۲۲ درصد کاهش یافته است.

چمنی با اشاره به آمارهای متناقض ارائه شده از سوی سازمان های مختلف درباره میزان تولید شیرخام در کشور گفت: مرکز آمار تولید شیرخام کشور را حدود هفت میلیون تن و وزارت جهاد کشاورزی ۸/۱۰ میلیون تن اعلام کرده است. جالب اینجاست که با وجود خشکسالی های رخ داده و تلف شدن برخی از دام ها آمار وزارت جهاد کشاورزی درباره تولید شیرخام تغییر چندانی نکرده است.

وی با بیان اینکه مصرف سرانه لبنیات در ایران به زیر ۷۰ کیلوگرم رسیده است، توضیح داد: این در حالی است که تا پایان برنامه پنجم توسعه، سرانه مصرف لبنیات در کشور باید به ۱۶۷ کیلوگرم برسد، اما در صورت ادامه روند کنونی، این هدف محقق نخواهد شد.

این سخنان در شرایطی مطرح می شود که اخیرا قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت مدعی شد که آمار رسمی از کاهش سرانه مصرف یا تولید شیر و لبنیات وجود ندارد.

محمدصادق مفتح در عین حال با اذعان به اینکه می توان تصور کرد با حذف یارانه شیر، برخی اقشار جامعه قادر به مصرف این محصولات نخواهند بود، گفت: در چهار سال گذشته، آمار تولید شیر و لبنیات افزایش یافته و کارخانه های لبنی با مشکل کاهش ظرفیت و دپوی محصولات تولیدی خود روبه رو نشده اند.

این اظهارات قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در حالی مطرح می شود که براساس تازه ترین اطلاعات منتشر شده یکی از شرکت های بزرگ صنایع لبنی کشور در سال قبل، با زیان بیش از سه میلیارد تومانی مواجه شد.