ملت ایران: سیاوش ناصری مقدم، فوق تخصص بیماری های معده و روده در مصاحبه با ایسنا گفت: مشکل ما این است که چاقی در میان کودکان ایرانی رواج پیدا کرده است که به نوبه خود هر دو اثر فیزیولوژیک و روانی در جامعه دارد. ناصری مقدم ابراز تأسف کرد که امروز بچه های ایرانی بیشترانواع شکلات، آبنبات و نوشابه ها را مصرف می کنند و در نهایت در سن پیری با بیماری های قلبی، کلیوی و چربی کبد روبه رو می شوند. او گفت: یکی دیگر از مشکلات جامعه ما تمایل به خوردن فست فود است، به طوری که ۲۵درصد از تهرانی ها برای صرف وعده های غذایی خود به رستوران می روند. دکتر محسن نصیری طوسی، یک متخصص گوارش دیگر نیز گفت: یکی از دلایل ابتلا به سرطان کبد، بیماری چربی کبد است. او گفت: تنها راه پیشگیری از این بیماری جلوگیری از دریافت بیش از حد کالری است که می تواند منجر به چاقی شود.

برای آگاهی بیشتر از دلایل ابتلای افراد به کبد چرب و نحوه درمان آن روزنامه همشهری با دکتر سیدمرتضی صفوی، مدیر گروه تغذیه دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی اصفهان و مدیر سابق دفتر بهبود تغذیه وزارت بهداشت و دکتر سیدضیاءالدین مظهری، رئیس انجمن علمی غذا و تغذیه حامی سلامت ایرانیان و مدیر گروه تغذیه واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی، گفت وگویی انجام داده است که در پی می آید.

دکتر صفوی از متخصصان تغذیه درباره علل ابتلا به بیماری کبد چرب گفت: بیماری کبد چرب به دلیل مصرف غذاهای پرچرب و به ویژه چربی های حیوانی ایجاد می شود. غالباً افراد دارای اضافه وزن و چاق به این بیماری مبتلا می شوند. با تنظیم رژیم غذایی و کاهش وزن به احتمال زیاد عارضه کبد چرب از بین می رود. کبد چرب گریدهای مختلفی دارد ازجمله گرید یک، گرید۲، گرید۳ و گرید۴. این گریدها از طریق آزمایش های بیوشیمیایی و سونوگرافی مشخص می شوند، بنابراین می توان متوجه شد که آیا پیشرفته است و در گرید ۴قرار دارد یا هنوز به مراحل پیشرفته نرسیده و روی گرید یک و ۲ است.

دکتر صفوی با بیان شیوه های درمان کبد چرب گفت: این بیماری را می توان به ۲ شیوه دارویی و تغذیه ای درمان کرد. در روش تغذیه ای رژیم های غذایی کم چرب و غذاهای کم کالری که میزان چربی و مواد قندی مصرفی در این رژیم های اخیر کم است و باعثکاهش وزن می شود، در واقع با حذف مواد غذایی پرچرب می توان باعثکاهش وزن و حجم چربی شد که این مهم سبب می شود میان چربی در کبد کم شود و بیمار دارای کبد چرب در مسیر درمان قرار گیرد.

دکتر صفوی در ادامه توصیه کرد: به دلیل اینکه بیماری کبد چرب بیماری قرن محسوب می شود و می تواند زمینه ساز بیماری های کبدی بعدی شود، افراد باید تلاش کنند رژیم های متعادلی بگیرند و از کاهش سریع وزن پرهیز کنند. اغلب افراد باید از خوردن مواد غذایی حاوی چربی های حیوانی مانند تخم مرغ، گوشت قرمز، مواد غذایی پرچرب مانند لبنیات پرچرب، کله پاچه، غذاهای چرب، خورشت چرب و فست فودها خودداری کنند، چراکه غذاهای پرچرب می تواند انسان را در معرض خطر ابتلا به بیماری کبد چرب یا مبتلا شدن به گریدهای بالاتر این بیماری قرار دهد. همچنین استفاده کردن از سبزی ها و میوه ها که حاوی آنتی اکسیدان ها هستند می تواند برای مقابله با بیماری کبد چرب مناسب باشد.

دکتر مظهری از دیگر متخصصان تغذیه نیز درباره عوامل مختلف ایجاد بیماری کبد چرب گفت: ازجمله این عوامل می توان به گرایش مردم به فست فودها و افزایش مصرف غذاهایی که سرشار از چربی هستند و گرایش به خوردن نوشیدنی های شیرین و آبمیوه های مصنوعی اشاره کرد. اگر آزادشدن اسیدهای چرب یا رها شدن این اسیدها در خون توأم باشد با بتا اکسیداسیون تحت تأثیر چربی های شکم، فرد مستعد بیماری کبد چرب حتی با گرید بالا می شود. دیابت نوع ۲ توأم با چاقی و ابتلای افراد به سندروم متابولیک یا مقاومت به انسولین هم می تواند از عوامل ایجاد کبد چرب باشد. البته مشکلی که در این زمینه نیز بروز می کند این است که افراد بسیار چاق تحت تأثیر آگهی های رنگارنگ لاغری، که مملو از رژیم های نارسا و نامتناسب هستند، بدون تعادل و تنوع رژیم می گیرند و وزنشان را کاهش می دهند. در این دسته از افراد هم مسئله ابتلا به کبد چرب مشاهده می شود.

دکتر مظهری درباره راه های درمان کبد چرب گفت: افراد مبتلا به گرید یک و ۲ و حتی گرید ۳ با تغییر سبک زندگی و روش تغذیه و کاهش تدریجی وزن و استفاده از منابع غذایی که حاوی فیبرهای محلول و نامحلول هستند و استفاده از داروهایی مانند جیم پی پریزولین ها می توانند تری گلیسیرید خون را کاهش دهند. علاوه براین کم کردن وزن شرایط را برای کاهش چربی در کبد فراهم می کند. در واقع کبد خود را ترمیم می کند حتی اگر بیش از ۱۰درصد آن سالم نمانده باشد. البته این به شرطی است که افراد سبک زندگی و تغذیه خود را تغییر دهند و از خوردن غذاهای پرچرب پرهیز کنند.