محققان در حال توسعه کرم های ضد آفتابی هستند که در آن از فناوری نانو استفاده شده است و پوست را به طور کامل در برابر اشعه ماورای بنفش خورشید محافظت می کند.

کرم های ضدآفتاب کنونی حاوی ترکیباتی هستند که اشعه ماورای بنفش(UV) مضر خورشید را فیلتر می کنند؛ ولی زمانی که این ترکیبات از طریق پوست جذب شده و وارد جریان خون می شوند، عوارض جانبی به همراه دارند؛ این ترکیبات در بافت سینه و ادرار دیده می شوند و می توانند سبب اختلال در عملکرد طبیعی برخی هورمون ها شوند.

همچنین قرارگرفتن فیلترهای اشعه UV در برابر نور خورشید، می تواند سبب آسیب به سلول ها، بافت ها و پروتئین DNA و نیز تشکیل تومور شود.

محققان دانشگاه ییل برای حل این مشکل چاره ای اندیشیده اند و دارورسانی با استفاده از فناوری نانو و ویژگی های مولکولی و سلولی پوست را ترکیب کرده اند. در این روش، با استفاده از نانوذراتی که خاصیت چسبندگی دارند، ترکیبات فیلترکننده UV به سطح پوست می چسبند و وارد بدن نمی شوند.

دارورسانی با استفاده از نانوذرات چسبنده ایمن ترین گزینه در ساخت کرم های ضد آفتاب است که علاوه بر افزایش نقش حفاظتی، مانع از ورود این ترکیبات به بدن می شوند. محققان بر این باورند که این محصول در آینده ای نزدیک در دسترس عموم قرار می گیرد.

اشعه ماورای بنفش خورشید مهمترین عامل سرطان پوست است. سرطان پوست یکی از شایع ترین انواع سرطان، به ویژه در آمریکا است. رایج ترین نوع سرطان پوست ملانوم نام دارد. بر اساس گزارش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها، سالانه بیش از ۶۶ هزار نفر در آمریکا به این عارضه مبتلا می شوند.

هزینه درمان ملانوم در آمریکا سالانه حدود ۸.۱ میلیارد دلار برآورد شده است.