بسیاری ویتامین A را به عنوان تقویت کننده بینایی می دانند. این امر درست است اما ویتامین A پیامدهای بسیاری برای بدن ما به دنبال دارد که یکی از آنها سلامت پوستمی باشد. در واقع، سلامت پوست به طور مستقیم به میزان ویتامین A مصرفی ما بستگی دارد. ویتامین A عناصر مضر پوست را خنثی می سازد، نقش آنتی اکسیدانی دارد و از ایجاد چین و چروک پوست ممانعت به عمل می آورد.

علاوه بر موارد بالا، ویتامین A پیری پوست را به تعویق می اندازد و از پیشرفت چین و چروک پوست پیشگیری می کند. ویتامین A پوست را جوان نگه می دارد.

جالب است بدانید که دو سوم ویتامین A بدن ما از بتاکاروتن تأمین می شود. بتاکاروتن تولید کننده رنگ نارنجی و زرد سبزیجات و میوه ها است. بدن، بتاکاروتن را به ویتامین A که برای سلامت پوست بسیار مهم است، تبدیل می کند.

اما چه میوه ها و سبزیجاتی حاوی بتاکاروتن هستند؟ در جواب این سؤال باید گفت که تمامی میوه ها و سبزیجات نارنجی رنگ و زرد رنگ مانند سیب زمینی، هویج و زردآلو سرشار از بتاکاروتن هستند.

ویتامین A محلول در چربی بوده و به راحتی در بافت بدن ما ذخیره می شود در حالی که قابلیت ذخیره شدن در هیچ گیاهی را ندارد.

مصرف روزانه و بیش از مقدار مجاز تأثیر عکس دارد. این بدین معناست که مصرف بیش از حد ویتامین A تأثیر سمی بر بدن دارد؛ بنابراین، از مصرف قرص های ویتامین A در کنار غذای خود خودداری نمایید.

مصرف میوه ها و سبزیجات حاوی بتاکاروتن به شکل روزانه ویتامین A بدن شما را تأمین خواهد کرد. پس فقط از این نوع مواد غذایی استفاده کرده و از مصرف قرص های حاوی ویتامین A اجتناب نمایید.