ملت ایران: مدیر گروه بهداشت محیط و حرفه ای مرکز بهداشت نیشابور گفت: تمیز کردن سفره بعد از غذاخوردن، آن هم سفره بزرگی که تعداد زیادی مهمان در آن غذا خورده ‏اند، کار آسانی نیست، به همین خاطر بعضی ها ترجیح می ‏دهند از سفره ‏های یک بار مصرف پلاستیکی استفاده کنند و جمع کردن و دور انداختن تمام سفره با باقی مانده غذاها و آشغال های داخل آن را خیلی لذت‏بخش می‏ دانند. مهندس نعمت الله معروفی در گفت و گو با ایسنا افزود: این کار به محیط زیست آسیب می رساند، بنابراین بهتر است برای حفظ زمین پاک و سلامت آیندگان‏مان هم که شده زحمت تمیز کردن و شستن سفره را بپذیریم.

وی یادآور شد: سفره هایی را در موقع خرید انتخاب کنید که پشت و روی شان معلوم است تا همیشه از سطح رویی سفره استفاده کنید.

معروفی ادامه داد: سفره‏ های پشت کرک‏دار، گرد و خاک و آلودگی بیشتری به خودشان می گیرند، همچنین سفره هایی که سطح صاف دارند نسبت به سفره‏ های طرح‏ برجسته، بهتر و راحت‏تر تمیز می ‏شوند.

وی ادامه داد: بهتر است اندازه سفره‏ غذا با تعداد نفرات و تعداد افراد خانواده تناسب داشته باشد تا شستن، پهن کردن و جمع کردن آن راحت ‏تر باشد.

مدیر گروه بهداشت محیط و حرفه ای مرکز بهداشت نیشابور عنوان کرد: در هنگام چیدن ظروف یا توزیع غذا به هیچ عنوان روی سفره راه نروید.

معروفی ادامه داد: تکه ‏های غذا مانند استخوان‏ های خورش و هسته آلو را در سفره نیندازید و برای این کار از ظرف مخصوصی استفاده کنید.

وی خاطرنشان کرد: در صورت ریختن غذا در سفره حتما آن را به طور کامل با آب گرم و مایع شوینده بشویید و زیر نور خورشید قرار دهید.

مدیر گروه بهداشت محیط و حرفه ای مرکز بهداشت نیشابور گفت: هنگام جمع کردن سفره، ابتدا دو سر سفره را روی هم قرار دهید و سپس آن را به دفعات لازم تا کنید، با این کار قسمت زیر سفره که روی زمین بوده ‏است، با سطح داخلی آن که محل قرار دادن غذا است، تماس پیدا نکند.

معروفی افزود: باقی مانده نان را از سفره بردارید، زیرا ماندن نان در سفره موجب کپک زدن نان می ‏شود و نان را نیز در پارچه‏ ای نخی بپیچید سپس در کیسه پلاستیکی قرار داده و در یخچال نگهداری کنید.