ملت ایران: سید علی اصغر شیرازی اظهار داشت: وز وز گوش به صدایی اطلاق می شود که منشأ خارجی ندارد و فقط فرد می شنود چرا که یک صدای درونی است و فرد دیگری آن را احساس نمی کند.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: وز وز گوش ممکن است یک طرفه یا دو طرفه باشد و در فرکانس و شدت های مختلف ظاهر شود.
شیرازی علت وزوز گوش را علت های مهمی دانست و گفت: در حقیقت وظیفه پزشک است که تشخیص دهد که وزوز گوش مربوط به چه عللی است چرا که یک سری از علل مربوط به گوش خارجی است.
متخصص گوش و حلق و بینی ادامه داد: وجود جرم گوش یا عفونت در گوش خارجی یا پردگی پرده گوش یا نقص در استخوانچه ها در بروز وز وز گوش مؤثرند.
این استاد دانشگاه تصریح کرد: در کودکان یک نوع بیماری وزوز گوش داریم که به دلیل وجود مایع در گوش است و مثل این است که فرد زیر آب باشد و همهمه ای بشنود اما چون کودکان نمی توانند این حالت را بیان کنند والدین به وجود آن پی نمی برند اما همین که بزرگ تر شدند به والدین شکایت می کنند که گوششان صدا می کند و آن موقع است که کودک را برای درمان به نزد متخصص می آورند.
شیرازی وجود یکسری اختلالات عروقی در اطراف گوش را در بروز وز وز گوش مؤثر دانست و گفت: اگر اشکالی در رگ اصلی مغز که از کنار گوش داخلی عبور می کند ایجاد شود فرد دچار وز وز می شود.
این متخصص، مهمترین علت های وزوز را مربوط به گوش داخلی، حلزون گوش و عصب گوش دانست و گفت: عمده علل وزوز گوش مربوط به گوش میانی و خارجی نیست. بلکه مربوط به گوش داخلی و عصب هشتم است که ارتباط بین حلزون گوش و مغز را برقرار می سازد.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران تصریح کرد: علل ایجاد وزوز ناشناخته است اما عللی که تأثیر بر حلزون و عصب گوش می گذارند در بروز وز وز مؤثرند.
شیرازی خاطر نشان کرد: سروصدای خیلی زیاد هم می تواند باعثوز وز گوش شود مثلاً تعداد قابل توجهی از افرادی که عادت دارند هدفون در گوش بگذارند و با صدای زیاد موسیقی گوش دهند در سنین بالا دچار وز وز گوش می شوند چرا که هر چه صدا بالاتر باشد احتمال به وجود آمدن وز وز گوش بیشتر است.
این استاد دانشگاه ادامه داد: افرادی که در مناطق پرسروصدا یا در کارخانه های پر سروصدا کار می کنند و از محافظ استفاده نمی کنند نیز دچار وزوز گوش می شوند. شیرازی ادامه داد: موج انفجار و صدای خیلی مهیب نیز در ایجاد وزوز گوش مؤثر است.
وی به مجروحین جنگ تحمیلی اشاره داشت و گفت: متأسفانه این افراد با گذشت سالیان سال هنوز با وز وز های خیلی آزاردهنده مواجهند که ناشی از موج انفجار است.
متخصص گوش و حلق و بینی، مصرف بعضی از داروها را در ایجاد وز وز گوش مؤثر دانست و گفت: مصرف طولانی مدت بعضی از داروها مثل آسپرین می تواند ایجاد وزوز کند که اغلب این وزوز بعد از قطع دارو برگشت پذیر است و آسیبی به گوش نمی رساند.
شیرازی مصرف آمینوگلیکوزید ها مثل جنتامایسین، آمیکاسین و استرپتومایسین و یکسری از داروهای ضد مالاریا را در ایجاد وز وز دائمی مؤثر دانست و گفت: بعضی از مواد سمی موجود در محیط نیز می توانند در ایجاد وز وز گوش دائم تأثیر گذار باشند.
این استاد دانشگاه به بیماری «منیر» اشاره کرد و گفت: علائم اصلی این بیماری سرگیجه شدید، کاهش شنوایی و وز وز است.
متخصص گوش و حلق و بینی، تومورها را از عوامل کمتر شایع در بروز وزوز گوش دانست و ادامه داد: توموری که روی عصب هشتم ایجاد می شود یا تومورهای عروقی اطراف گوش میانی نیز می توانند ایجاد وزوز کنند.
این استاد دانشگاه در پاسخ به پرسش فارس مبنی بر اینکه چه موقع می بایست وزوز گوش را جدی تلقی کرد گفت: یافتن علت وزوز گوش مهم است که این مسئله مهمترین وظیفه پزشک است تا تشخیص دهدکه تومور دلیل آن است یا مسئله دیگری؛ چرا که ممکن است اولین علامت تومور، وزوز گوش باشد.
شیرازی بیان داشت: وزوزهای یک طرفه گوش خیلی مهمتر از وزوز های دو طرفه هستند چرا که وزوزهای یک طرفه نشان دهنده یک بیماری مهمتری هستند.
وی ادامه داد: وزوزهایی که اخیرا " ایجاد شده اما مرتب تغییر می کنند، وزوزهایی که همراه با سرگیجه و کاهش شنوایی باشند و همچنین وزوزهایی که همراه با یکسری از اختلالات عصبی دیگر هستند اهمیت بیشتری خواهند داشت.
این استاد دانشگاه تصریح کرد: پزشک در مواجهه با وزوز گوش می بایست در درجه اول علت های مهم را تشخیص دهد و بعد علائم را کم کند چرا که همیشه نمی توان علت را یافت و همیشه نمی توان وزوز را درمان کرد.
این متخصص گوش و حلق و بینی علل یکسری از وز وز ها را به مسائل عصبی و روحی مرتبط دانست و ادامه داد: درمان این دسته از وزوزها مشکل تر است چرا که پزشک کار زیادی باید انجام دهد تا علل روحی و روانی بیمار را پیدا کند تا در مرحله بعد بتواند وزوز را درمان کند.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران به افرادی که دچار وز وز گوش هستند توصیه کرد: اگر وزوز گوش برایشان قابل تحمل است و پزشک هم گفته که علت مهمی ندارد به آن کاری نداشته باشند و به دنبال درمان نروند.
شیرازی تصریح کرد: اما اگر وز وز گوش همراه با علائم گفته شده بالا بود و پزشک تأکید به پیگیری داشت؛ باید ۱۰۰ درصد برای درمان اقدام کنند.
این متخصص گوش و حلق و بینی به افرادی که وزوز گوش آزار دهنده دارند ولی پزشکشان گفته که علت مهمی ندارد گفت: این افراد می توانند از درمان های دارویی، روان درمانی یا از بعضی دستگاه ها که در کم کردن وز وز گوش کاربرد دارند، استفاده کنند.
وی در ادامه گفت: افراد نباید انتظار داشته باشند که وزوز گوش به طور قطعی درمان شود چرا که در بسیاری موارد ممکن است اقداماتی نظیر دارودرمانی، روان درمانی و استفاده از دستگاه جواب ندهد و وز وز گوش خوب نشود و فقط وز وز گوش به حدی برسد که قابل تحمل باشد.