بسیاری از مردم کمتر لبخند می زنند و به سختی می خندند زیرا از نمایان شدن دندان های خود هراس دارند. خیلی ها بر این باورند که دندان های سفید و زیبایی ندارند و بنابراین با نخندیدن، قصد پنهان کردن دندان های خود را دارند. در این مقاله به غذاهایی اشاره خواهیم کرد که باعثسفید شدن دندان می شوند. عوامل متعددی موجب تغییر رنگ دندان می شوند مانند سیگار، برخی از داروها مانند تتراسایکلین، برخی از پوسیدگی های دندان، پیری، نازک شدن مینای دندان و برخی از مواد غذایی.

راه های سفید کردن دندان به کمک برخی از مواد غذایی:

مواد غذایی وجود دارند که موجب سفید شدن و از بین رفتن لکه های تیره دندان می شوند. این مواد غذایی مفید عبارتند از:

۱ - توت فرنگی، پرتقال، آناناس:

مالیک اسید موجود در میوه های ترش مزه مانند توت فرنگی می تواند موجب کمرنگ شدن لکه های تیره دندان ها شود. بدین منظور چند عدد توت فرنگی را کاملا له کرده و به مدت ۵ دقیقه روی دندان ها قرار دهید. سپس دهان خود را بشویید و مانند همیشه مسواک بزنید.

خوردن میوه هایی مانند پرتقال و آناناس نیز می تواند باعثتولید بزاق بیشتر دهان و در نتیجه شستشوی طبیعی و تمیز کردن آنها بشود. مراقب باشید در میان میوه های ترش از لیمو به طور مستقیم بر دندان های خود استفاده نکنید زیرا حالت اسیدی بسیار زیاد آن به دندان ها آسیب جدی وارد می آورد.

۲ - جوش شیرین، نمک، سرکه سیب

جوش شیرین، یک ساینده ملایم است که دندان ها را به خوبی سفید می کند. نمک نیز یکی دیگر از تمیز کننده های خوب دندان ها می باشد، اما می تواند لثه ها را تحریک کند. شما می توانید با کمک مسواک و نمک دندان های خود را بشویید اما دقت کنید که کاملا نمک موجود در دهان را با آب بشویید و آن را قورت ندهید تا سدیم اضافی وارد بدن نکنید. سرکه سیب یکی دیگر از سفید کننده های طبیعی دندان می باشد که در بیشتر خانه ها یافت می شود. با قرقره کردن سرکه سیب می توانید علاوه بر از بین بردن باکتری ها، آنها را سفید کرده و لکه های تیره موجود بر آنها را از بین ببرید.

۳ - سیب، هویج، کرفس

بعضی غذاها مانند مسواک عمل می کنند و زمانی که آنها را مصرف می نمایید دندان های شما را تمیز می کنند. یکی از بهترین این غذاها سیب است. سبزیجات خام و ترد مانند هویج و کرفس نیز بخوبی سیب عمل می کنند. اینگونه مواد غذایی موجب افزایش بزاق شده و در نتیجه باعثتمیز شدن دهان و دندان ها می گردند. این مواد غذایی لکه بر می توانند بوی بد دهان و باکتری های موجود در آن را نیز از بین ببرند. البته توجه داشته باشید که سبزیجات پخته دیگر این اثر پاک کنندگی را ندارند.

۴ - ماست، شیر و پنیر:

محصولات لبنی به دلیل دارا بودن اسید لاکتیک به محافظت از دندان در مقابل پوسیدگی کمک می کنند. براساس تحقیقی که بر عده ای از کودکان انجام شد، بچه هایی که در هفته ۴ بار ماست می خوردند دندان های پوسیده کمتری نسبت به بچه هایی که کمتر ماست می خوردند، داشتند. محققان بر این باورند که پروتئین موجود در ماست، دندان ها را از اسیدهای مضری که موجب ایجاد حفره در دندان می شوند، حفظ می کند. پنیر سفت از بهترین راه های سفید کردن دندان است زیرا ذرات غذایی موجود بر دندان ها را بر می دارد.