ملت ایران: سیزده روز کار را تعطیل کردیم یا حداقل کارهای سنگین و جدی انجام ندادیم؛ در این روزها تقریباً فقط خوردیم و خوابیدیم و از تعطیلات لذت بردیم.
اما پس از گذشت این مدت یکی از چیزهایی که خیلی خوب حسش می کنیم، اضافه وزن است و احساس رخوت! حالا هم مانده ایم که چه کار باید کرد؟ چطور باید از شر این چربی ها خلاص شویم و برای کاهش وزنی که در تعطیلات نصیب خودمان کرده ایم، چه رژیمی باید بگیریم؟
البته در این روزها، ورزش و فعالیت بدنی هم تعطیل شده بود؛ یعنی اینقدر دید و بازدید داشتیم که دیگر وقتی برای تحرک نمی ماند و همان چند قدم پیاده روی تا محل کار هم جای خودش را داده بود به لم دادن جلوی تلویزیون و تخمه شکستن. برای همین شروع دوباره کار و حرکت هم واقعا دشوارتر از قبل است.

سلامت تان را کنترل کنید
چاق شدن و افزایش وزن فقط ظاهر زیبای تان را به هم نمی زند؛ خیلی کارها می کند که چون مخفیانه و دور از چشم است، معمولاً جدی گرفته نمی شود؛ در حالی که می تواند خطرناک و دردسرساز باشد.
میترا زراتی، کارشناس ارشد تغذیه در این باره می گوید: تمام افرادی که بیمار هستند یا مشکل خاصی مانند فشار یا چربی خون بالا دارند و دیابتی ها حتما باید پس از پایان تعطیلات سال نو آزمایش خون کاملی بدهند تا وضع سلامت شان را کنترل کنند. بسیاری از افرادی که با چنین مشکلاتی روبه رو هستند، معمولا پس از پایان تعطیلات، حسابی وضع شان به هم می ریزد و آن طور که این متخصص تغذیه می گوید با افزایش تری گلیسرید، کلسترول یا قند خون مشکلات متعددی برایشان ایجاد می شود. با کنترل بموقع و به کمک آزمایش خون، می توان متوجه این موارد شده و برای برطرف کردن آنها دست به کار شد.

قندها هم تری گلیسرید را افزایش می دهند
خیلی ها می گویند ما که اهل خوردن غذاهای چرب و پر روغن نیستیم؛ پس چرا باید نگران افزایش چربی خون مان باشیم؟ غافل از این که فقط چربی های رژیم غذایی موجب افزایش تری گلیسرید خون نمی شود، بلکه قندها و میزان شیرینی ای که در برنامه غذایی روزانه هر فردی وجود دارد نیز می تواند موجب افزایش تری گلیسرید شود.

این کارشناس ارشد تغذیه هشدار می دهد: آنها که فکر می کنند چون تری گلیسرید خون شان بالاست، نباید چربی زیادی بخورند و در مقابل حداقل در این دو هفته گذشته تا توانسته اند شیرینی های مختلفی مصرف کرده اند، باید بدانند شیرینی ها در بدن انسان به چربی تبدیل می شود و این موضوع نیز می تواند موجب افزایش چربی خون شود. بنابراین بسیار شایع و طبیعی است که پس از پایان تعطیلات، شاهد افزایش چربی خون باشیم.

زودتر باید لاغر شوید
چاقی های پس از عید مشکلی شایع است که تقریباً اکثر افراد را درگیر می کند. به همین دلیل پیر و جوان، کوچک و بزرگ و زن و مرد پس از پایان تعطیلات به فکر رژیمی برای کاهش وزن می افت