ملت ایران: اکثر ما هویج را به عنوان مخزن ویتامین آ می شناسیم، اما غیر از هویج در داروخانه نیز این ویتامین یافت می شود. آیا نحوه صحیح مصرف ویتامین آ را می دانید؟

ویتامین آ محلول در چربی است و برای عملکرد طبیعی شبکیه چشم و رشد طبیعی استخوان، پوست، بیضه ها و تخمدان ها لازم است. در داروخانه ویتامین آ به شکل کپسول، قرص، قرص های جویدنی، قطره خوراکی و تزریق در دسترس است.

مصرف صحیح
ویتامین آ داروی بدون نسخه نیست و تنها برای درمان بیماران مبتلا به کمبود ویتامین آ مصرف می شود.
بسته به مشکل فرد، پزشک میزان بخصوصی از این ویتامین را تجویز می کند. پس ویتامین آ را دقیقا مطابق با دستور پزشک خود مصرف کنید و هرگز بدون مشورت با پزشک معالج میزان ویتامین آ را افزایش یا کاهش ندهید. کپسول ها را به طور کامل ببلعید و از جویدن یا خرد کردن آنها خودداری کنید. بهتر است اشکال خوراکی ویتامین آ را با معده خالی مصرف نمایید، اما در صورت بروز ناراحتی معده، دارو را پس از غذا میل کنید.

ویتامین آ در طبیعت
جگر، روغن کبد ماهی، زرده تخم مرغ، میوه ها و سبزیجات زرد یا نارنجی مثل هویج، سبزیجات دارای برگ های سبز تیره، کره و مارگارین منابع خوب ویتامین آ هستند البته منابع گیاهی حاوی بتاکاروتن هستند که در بدن به ویتامین آ تبدیل می شود. برای تامین نیاز ویتامین بدن از منابع طبیعی، سعی کنید یک رژیم غذایی متعادل داشته باشید.

عوارض جانبی
ویتامین آ معمولا در میزان طبیعی و درمانی باعثبروز عوارض جانبی نمی شود، اما مصرف دارو برای مدت طولانی ممکن است سبب بروز افزایش میزان ویتامین در بدن و برخی عوارض شود. سردرد، تشنج، تحریک پذیری، تب، ضعف یا خستگی، افزایش حساسیت به نور خورشید، کاهش اشتها، خشکی دهان، درد شکم، استفراغ، ریزش مو، خشکی و ترک خوردگی پوست یا لب ها و درد استخوان یا مفاصل از اثرات افزایش تدریجی این ویتامین در بدن محسوب می شوند. خواب آلودگی، سرگیجه، سر درد شدید، کاهش هوشیاری، دوبینی، اسهال، استفراغ، پوسته پوسته شدن پوست و خونریزی لثه از علائم و نشانه های افزایش ناگهانی این ویتامین هستند.

۱۰ فرمان
۱ بدن در دوران بارداری و شیردهی نیاز به ویتامین آ دارد، اما در عین حال مصرف بیش از نیاز این ویتامین می تواند سبب بروز عوارض جدی شود و از این رو هرگز بدون مشورت با پزشک ویتامین آ استفاده نکنید.
۲ در صورت فراموش کردن یک دوز ویتامین آ، دوز فراموش شده را رها کرده، طبق برنامه منظم خود عمل کنید.
۳ ویتامین آ را در بسته مخصوص آن، کاملا پوشیده و دور از دسترس اطفال نگهدارید.
۴ قرص ها و کپسول ها باید در دمای اتاق، دور از نور مستقیم، حرارت زیاد و رطوبت نگهداری شود.
۵ با گذشتن از تاریخ اعتبار یا نیاز به دارو، آن را دور بریزید.
۶ در صورت بروز تغییر رنگ یا محتوای آمپول، از مصرف آن خودداری کنید.
۷ مصرف همزمان ویتامین آ با قرص های ضدبارداری خوراکی می توانند سبب افزایش سطوح خونی ویتامین آ شود.
۸ مصرف همزمان داروهای پایین آورنده چربی خون(همچون کلستیرامین) با ویتامین آ، می تواند جذب این ویتامین را کاهش دهد.
۹ اگر همزمان سایر ویتامین ها یا ایزوترتینوئین(آکوتان) مصرف می کنید حتما موضوع را به اطلاع پزشک خود برسانید.
۱۰ اگر مبتلا به بیماری کبدی یا کلیوی هستید حتما موضوع را به اطلاع پزشک خود برسانید.