ملت ایران: یک پزشک متخصص گوش، حلق و بینی و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تهران گفت: حساسیت بهاری با آغاز گرده افشانی درختان و چمن ها در آغاز این فصل، شیوع می یابد و سرم شست و شوی بینی می تواند علایم این بیماری را کاهش دهد.

علی گلجانیان تبریزی افزود: عطسه های مکرر، خارش و آبریزش شدید بینی از جمله علایم حساسیت فصلی است که درمان ساده ای نیز دارد.

وی ادامه داد: سرم شست و شوی بینی به عنوان یک راه درمان موثر، گرده گیاهان و مواد محرک روی مخاط بینی را شسته و موجب تلطیف آن می شود.

این استاد دانشگاه گفت: اکنون بجای آمپول بتامتازون، داروی آنتی هیستامین دکونژستانت و دیگر داروهای کورتون دار، برای درمان حساسیت از نسل های جدید داروهای ضد حساسیت مانند ستیریزین و لوراتادین استفاده می شود.

گلجانیان تبریزی با اشاره به اینکه حساسیت فصلی بیشتر منشا ارثی دارد، خاطرنشان کرد، بیماری حساسیت فصلی فقط مختص فصل بهار نیست و با گرده افشانی درختان در فصل های مختلف رخ می دهد.

وی گفت: تمام راه های درمانی مانند استفاده از اسپری بینی فقط موجب بهتر شدن علایم حساسیت فصلی می شود و برای درمان قطعی آن باید به کلینیک های ویژه حساسیت مراجعه کرد.

به گفته گلجانیان تبریزی، موارد شدید گرفتگی بینی، با انجام عمل جراحی برطرف می شود.