اکنون یک ماده دیکر به فهرست فزاینده عواملی مانند توتون سیگار، جیوه ماهی ها و الکل افزوده شده است که ممکن است بر رشدجنینتاثیر بگذارد.

به نوشته تایم یک بررسی منتشر شده در جورنال JAMA Pediatrics که بوسیله گروهی بین المللی از پژوهشگران به سرپرستی دکتر جورن اولسن از دانشگاه آرهاس در دانمارک انجام شده است، نشان می دهد که همبستگی قوی میان مصرف استامینوفن(ترکیبی که در داروهای مسکن رایجی مانند تیلنول یافت می شود) در میانزنان باردارو میزان تشخیص اختلال کم توجهی بیش فعالی(ADHD) و تجویز داروهای ADHD درکودکاناینزنانوجود دارد.

این بررسی نشان داد مادران بارداری که از این داروهای ضددرد برای تسکین عارضه هایی مانند سردرد یا برای کاهش تب استفاهد کرده اند، نسبت به مادرانی که اصلا از این داروهای مسکن بدون نیاز به نسخه استفاده نکرده اند، ۳۷ درصد بیشتر در معرض خطر داشتن کودکانی با تشخیص ADHD و ۲۹ درصد بیشتر در معرض خطر احتمال داشتن کودکانی که داروی ADHD مصرف می کنند، هستند.

حتی پس از آنکه این پژوهشگران عوامل دیگری را که می توانند توضیح دهنده این رابظه باشند، در نظر گرفتند، مانند اینکه اصولا چرا مادر باردار نیاز به مصرف این داروها داشته است، این رابطه مستحکم باقی ماند؛ بنابراین می توان نتیجه گرفت که چیزی اختصاصی درباره این دارو و چگونگی تاثیر آن بر نمو جنینی وجود دارد که ممکن است توضیح دهنده افزایش خطر مشکلات رفتاری در کودکان این مادران در آینده باشد.

این یافته ها به خصوص از این لحاظ نگران کننده است که که بیش از نیمی زا ۶۴۳۲۲ زن در این بررسی گفته بودند در سه ماهه پیش از این بررسی استامینوفن مصرف کرده بودند. افراد مورد بررسی در این پژوهش ان شامل مادران و تک فرزندهای متولد شده در دانمارک در فاصله سال های ۱۹۹۶ تا ۲۰۰۲ بودند که از پس زمینه های متفاوت اجتماعی و زیست محیطی می آمدند.

در این بررسی بیش فعالی کودکان در سه سطح متفاوت ارزیابی شد - گزارش علائم بوسیله مادران یا پرستاران، تشخیص های بیمارستانی و تجویز دارو برای درمان ADHD. مصرف بالاتر استامینوفن در میان این مادران با میزان بالاتر هر سه پیامد همراهی داشت.

دکتر بیت ریترز، یکی از این پژوهشگران و رئیس بخش اپیدمیولوژی در دانشکده بهداشت عمومی فیلدینگ در دانشگاه کالیفرنیا در لوس آنجلس درباره این یافته ها گفت: «این نتایج نگران کننده است، زیرا بیش از ۵۰ درصد این زنان استامینوفن مصرف کرده بودند؛ استامینوفن دارویی است که خرید آن به نسخه نیاز ندارد و فرد به راحتی بر اساس تشخیص خودش می تواند آن را تهیه کند. این دارو نسبتا بی خطر شمرده می شود، اما ممکن است اینگونه نباشد.»

بررسی های پیشین نگرانی هایی را درباره استامینوفن برانگیخته بودند؛ هم تحقیقات حیوانی و هم تحقیقات انسانی نشان داده اند که این دارو می تواند با سیستم های هورمونی تداخل کند، بنابراین قرارگیری جنین در دوران بارداری به این دارو ممکن است بر رشد مغز تاثیر بگذارد. برخی از بررسی ها نشان داده اند که این دارو توانایی بیضه ها برای نزول را در حین نمو جنینی نیز دچار اختلال می کند. ریتز می گوید: «بارداری دوره ای بسیار ویژه است. استامینوفن ممکن آسیبی به بزرگسالان نزند، اما نمو جنینی مورد ویژه ای است.»

[استامینوفن بی خطر نیست]

آخرین تحقیقاتی که دانشمندان علوم اعصاب بررسی کننده اختلالات رشدی و رفتاری مانند اوتیسم و ADHD بیانگر آن است که مشکلاتی در اتصال میان نواحی متفاوت مغز ممکن است در بروز علائم آنها نقش داشته باشد، و اختلالات هورمونی درون رحم که بوسیله استامینوفن ایجاد می شود، ممکن است آنقدر عدم تعادل در مغز ایجاد کند که برخی زا کودکان را نسبت به اوتیسم یا بیش فعالی در ادامه زندگی آسیب پذیرتر کند.

نتایج این بررسی احتمالا باعثموجی از پرسش ها درباره میزان بی خطر بودن مصرف این دارو برای زنان باردار را برمی انگیزد. کیت لانگلی، مدرس روانشناسی در دانشگاه کاردیف در سرمقاله ای درباره این بررسی هشدار می دهد که این یافته ها فقط یک همراهی را نشان می دهد و ثابت نمی کنند که مصرف استامینوفن باعثADHD می شود. او می گوید: «این مقاله پژوهشی بسیار جالب است، اما هنوز بسیار زود است که پزشکی بالینی مان بر این اساس تغییر دهیم.»

برخی از زنان نیاز پزشکی به مصرف استامینوفن دارند، و باید با پزشک شان درباره که مصرف این دارو ممکن است چه میزان خطری برای شان داشته باشد، مشورت کنند. اما برای زنانی که برای نیازهای چندان فوری به مصرف استامینوفن بدون نسخه روی می آورند، برای مثال برای تسکین سردرد یا درد عضلات ممکن است نیاز به بحثمتفاوتی با دکترشان درباره خطرات احتمالی این دارو برای کودک به دنیا نیامده شان داشته باشند.