آیا کمبودخواب برای مغز خطرناک است؟

ملت ایران:یک تیم از محققان آمریکایی بر اساس تحقیقات علمی خود به اطلاعات جدید و خطرناکی درباره کمبود خواب رسیدند. این تحقیقات هشدار داد: خوابیدن به میزان کمتر از ۶ ساعت در روز احتمال ابتلای افراد سالم میانسال و سالمند به سکته مغزی را افزایش می‌دهد و زندگی آنها را به خطر انداخته و احتمال وقوع مرگ و میر را بالا می‌برد.

این تحقیقات در نشست سالانه خواب ۲۰۱۲ میلادی در شهر بوستن آمریکا ارائه شد.

این تحقیقات تاکید کرد: خوابیدن کوتاه مدت یعنی کمتر از ۶ ساعت در شب یکی از خطرناکترین علل ابتلا به سکته مغزی است.

این تحقیقات به افراد توصیه کرد که برای جلوگیری از این خطر به میزان کافی در شبانه روز بخوابند.

این تحقیقات از حدود ۵۶۶۶ نفر به مدت سه سال انجام شد. این افراد میانسال و سالمند بودند و وزن آنها در حد طبیعی بود و مبتلا به هیچ یک از مشکلات قطع تنفس در جریان خواب نبودند و پیشینه تاریخی ابتلا به سکته مغزی یا لخته مغزی نداشتند.

محققان همچنین تاکید می‌کنند که کمبود خواب می‌تواند سلامت روان را تحت تأثیر قرار می‌دهد و سبب بسیاری از بیماری‌ها از جمله افسردگی می‌شود.

این محققان می‌گویند که برای مصون ماندن از ایجاد اختلال در کار ارگانیسم مانند اختلال در کار سیستم قلبی عروقی، سیستم عصبی و ایمنی و غدد درون ریز، انسان باید به اندازه کافی بخوابد.

به گفته محققان، کم خوابیدن باعثافزایش تولید هورمون گرسنگی یعنی هورمون گرلین در انسان و چاقی می‌شود. علاوه بر این محققان ثابت کرده اند افرادی که کمتر از ۵ ساعت در شبانه روز می‌خوابند ۲.۵برابر بیشتر از دیگر اشخاصی که به مقدار کافی می خوابند در معرض خطر ابتلا به بیماری دیابت قرار دارند.