به گزارش ملت ایران به نقل از فارس، سعید عبدالحسینی امروز در حاشیه سومین کنفرانس بین المللی گردشگری سلامت در نشست خبری که در بیمارستان رضوی مشهد برگزار شد، افزود: در این کنفرانس بیش از ۱۰۰ شرکت کننده از ۲۵ کشور اسلامی حتی در سطح وزرای گردشگری حضور پیدا کردند.

وی گفت: تفاهمنامه ای بین کشورهای اسلامی در این کنفرانس منعقد می شود که ایجاد یک نظام بیمه خدمات سلامت بین کشورهای اسلامی و ایجاد یک سیستم اعتباربخشی بیمارستانهای کشورهای اسلامی از مهمترین مفاد آن است.

وی ادامه داد: علت اینکه هنوز موضوع گردشگری سلامت در بین کشورهای اسلامی به نقطه اوج خود نرسیده است این است که با وجود ظرفیتهای بالای این عرصه در ایران و کشورهای اسلامی ما تازه از ۳ سال پیش از نقطه صفر شروع کرده ایم و هنوز مسائلی مانند صدور ویزا و بیمه بیماران خارجی حل نشده است.

عبدالحسینی اضافه کرد: در صورتی که زیرساختهای لازم در این زمینه با همکاری دولت و بیمه ها فراهم شود و بازاریابی درستی انجام شود می توانیم عقب ماندگی های گذشته را ظرف مدت کوتاهی جبران کنیم.

رئیس بیمارستان رضوی مشهد گفت: بیشتر گردشگران سلامت افرادی هستند که به خدمات الکتیو و غیر اورژانسی نیاز دارند با این حال ایجاد یک سیستم حمل و نقل و اورژانس هوایی برای تردد این بیماران در بین کشورهای اسلامی ضروری است.

وی افزود: بیشترین بیماران خارجی و گردشگران سلامت که به ایران مراجعه می کنند از کشورهای تاجیکستان، عراق، افغانستان، کویت و امارات هستند و بیشترین درخواست آنها برای دریافت خدمات سلامت به ترتیب شامل جراحی پلاستیک و زیبایی، چشم، دهان دندان، درمان نازایی و بعد از آن درمان بیمارهای قلبی و گوارشی است.

عبدالحسینی ادامه داد: بیشتر بیماران و مراجعان از کشورهای عربی متقاضی دریافت خدمات جراحی پلاستیک و زیبایی هستند و بیشترین درخواست بیماران کشورهای شمالی درمان بیماریهای قلبی و گوارشی است.

رئیس انجمن خدمات بین المللی گردشگری سلامت گفت: یکی از مهمترین معضلاتی که در مسیر توسعه خدمات گردشگری سلامت در کشور وجود دلالان هستند که آبروی کشور را می برند و اطلاعات نادرستی را در اختیار بیماران خارجی قرار می دهند و با تعاملاتی که با برخی مراکز دارند آنها را به بیمارستانهای سطح پایین هدایت می کنند و البته هزینه های هنگفتی را از بیماران خارجی اخذ می کنند که برخورد با این دلالان باید در دستور کار مسئولان کشور باشد.