ملت ایران:به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایران؛ در واقع تفریحات آخر هفته و سرگرمی‌هایی که از این طریق دنبال می‌شوند مثل کارت بازی، حضور در سخنرانی‌ها، باغبانی کردن و تفریحاتی از این دست خطر پیشرفت و توسعه بیماری آلزایمر که یکی از مخرب‌ترین بیماری‌ها برای زوال شناختی به حساب می‌آید را کاهش می‌دهند، کارهایی که از آنها یاد شده است تا حدودی به تحریک مغز و تقویت مکانیسم‌ها کمک می‌کنند. بنابراین با به‌کار‌گیری توصیه‌هایی که در زیر به آنها اشاره می‌شود به سلامت و تقویت ذهن کمک کنید.

فعالیت اجتماعی پویا

این‌که فرد درونگرا یا برونگرا باشد چندان در این زمینه مهم نخواهد بود بلکه همین که فرد به یک گروه اجتماعی بپیوندد یک گام به جلو خواهد بود. شرکت در کتابخانه‌ها و یا مراکز بزرگ آشپزی و مواردی از این دست به حضور پیدا کردن فرد در اجتماع می‌انجامد.

عشق به یادگیری

محققان و کارشناسان در سراسر دنیا بر این عقیده هستند که یادگیری در افراد باید مادام‌العمر باشد و تا سالیان سال ادامه پیدا کند. به همین دلیل معتقدند والدین باید فرزندان شان را به عضویت در مراکزی دربیاورند که به صورت متمادی به آنها آموزش داده شود.

دانش‌آموزان نیز می‌توانند با استفاده از ابزارهایی متفاوت به کارهایی روی بیاورند که باعثخلاقیت و سلامت ذهن آنها شود. برای مثال با خلاقیت خود یک فیلم کوتاه تهیه کنند و یا این‌که با یادگیری یک زبان بجز زبان گویش خودشان می‌توانند به جوان نگه داشتن مغز کمک کنند.

همچنین با تهیه یک فهرست از مراکز آموزشی معتبر و تماس حاصل کردن با آنها می‌توان به شیوه‌های تدریس، نوع کلاسها و دوره‌های آموزشی ارائه شده از طریق مؤسسات پی برد.

کاوش گسترده

سفر کردن در هر زمان تأثیر‌گذار است، حتی اگر این سفر یک روزه باشد، یا به قصد بازدید از یک موزه و یا حضور در یک جشنواره باشد. بویژه سفر به یک کشور خارجی که به دلیل ناآشنا بودن با زبان ساکنان آن توان فکری، ذهنی و اجتماعی فرد را بالا خواهد برد.

فعالیت‌های داوطلبانه

اگر شما مانند اکثر مردم هستید، اغلب برای بسیاری از کارها «داوطلب» می‌شوید در این صورت بیشتر از منافع خود به فکر منافع دیگران هستید. چنین افرادی به نیازهای کتابخانه محلی خود کمک می‌کنند و برنامه‌ریزی‌های تعیین‌کننده و سرگرم‌کننده‌ای را ترتیب می‌دهند یا این‌که به فکر ساختن یک زمین بازی هستند تا آرامش واقعی را در شادی و آرامش دیگران پیدا کنند، فراموش نشود که چنین ‌فرصت‌هایی شاید فقط یک بار در زندگی پیش بیاید.

ورزش

سلامت مغز به فاکتورهای متفاوتی نیاز دارد به عنوان مثال اگر سیستم قلبی عروقی فرد سلامت نباشد نمی‌تواند به سلامت روحی‌اش یقین داشته باشد. بارها و بارها مطالعات نشان داده است که ورزش منظم یکی از بهترین کارهایی است که برای سلامت روان انجام می‌شود.

مطالعات دانشگاهی حاکی از آن است که پیاده روی ۴۵ دقیقه‌ای آن هم سه بار در هفته و به مدت شش هفته تأثیر قابل‌توجهی در بهبود توانایی‌های ذهنی افراد مسن خواهد داشت و از زوال عقلی آنها جلوگیری خواهد کرد.

پس از شش ماه فعالیت بیشتر مغز به وضوح مشخص خواهد بود و بیشتر شبیه به مغز کسی است که دو تا سه سال جوانتر است. پیاده‌روی، کلاس‌های ورزشی، شنا کردن و از این قبیل کارها برای جوان نگه‌داشتن مغز بسیار اثربخش خواهد بود.

تغذیه

قرار نیست با غذاهایی که می‌خورید به یک نابغه تبدیل شوید اما برخی از گزینه‌های غذایی مؤثرتر از سایر مواد غذایی هستند. بسیاری از میوه‌ها، سبزیجات، آجیل، حبوبات، روغن‌های سالم(مثل روغن زیتون) و منابع پروتئینی برای نگه‌داشتن قلبی سالم مفید است.

مدیریت استرس

استرس آن هم نوع مزمن آن دشمن بزرگی برای مغز است و از سلامت آن می‌کاهد چرا که حافظه و قدرت توجه را مختل می‌کند و حتی در طولانی مدت به مرگ سلول‌های عصبی می‌انجامد، به همین دلیل پیدا کردن منبعی برای کاهش استرس به شما کمک شایانی می‌کند.