ملت ایران:فراموشی یکی از علایم بیماری آلزایمر است اما همه فراموشی ها آلزایمر نیستند. معصومه صالحی اظهار داشت: در ۶۰ درصد فراموشی هایی که اتفاق می افتد زمینه ای از واقعه در خاطر افراد وجود دارد اما اصل موضوع فراموش شده است؛ به طور مثال اسم شخصی را فراموش می کنیم اما چهره آن شخص برایمان آشنا است، اما در آلزایمر به طور کلی فرد دچار فراموشی می شود و حتی چهره را نیز به خاطر نمی آورد.

رییس انجمن آلزایمر ایران خاطرنشان کرد: برخی افراد نیز به دلیل درگیری های مغزی و جسمی فراموش می کنند که مثلا غذا خورده اند، اما پس از مدتی - هنگام عصر - با احساس گرسنگی متوجه می شوند که غذا نخورده اند، درحالی که بیماران آلزایمری به طور کلی غذا خوردن یا نخوردن خود را فراموش می کنند.

صالحی با بیان اینکه مصرف کنندگان برخی از انواع داروها، افراد دارای مشکلات تیروئیدی و عفونی و افرادی که دچار ضربه سر شده اند، نیز دچار فراموشی می شوند، افزود: این گونه مسایل را نباید به حساب آلزایمر گذاشت، اما فراموشی را باید به ویژه در سنین بالا جدی گرفت و برای تشخیص علت آن به متخصصان مغز و اعصاب مراجعه کرد.

وی در گفت و گو با ایرنا تاکید کرد: هرچه بیماری آلزایمر زودتر تشخیص داده شود پاسخ بیماری به درمان های کنترل کننده و نگهدارنده بیشتر خواهد بود.

به گفته رییس انجمن آلزایمر ایران، تشخیص به موقع در بیماران آلزایمری موجب می شود که آنان پنج سال دیرتر نسبت به بیماران دیگر دچار عوارض ناشی از این بیماری مانند عدم کنترل ادرار و سفتی مفاصل شوند.

صالحی یادآور شد: استرس، آلودگی هوا، نوع غذا و سبک زندگی از عوامل زمینه ساز ابتلا به آلزایمر به شمار می رود و انجام فعالیت های مغزی می تواند در پیشگیری از ابتلا به آلزایمر موثر باشد.