ملت ایران:دکتر محسن تقی زاده، متخصص تغذیه دانشگاه علوم پزشکی کاشان با بیان اینکه چاقی در بین افراد جوامع امروزه با احتمال ابتلاء به بیماری های دیابت، بیماری‌های قلبی، سکته‌های قلبی و مغزی همراه است، افزود: افراد چاق و دارای اضافه وزن در پی راهکاری ساده، بدون فعالیت فیزیکی و تحمل سختی هستند که بتوانند وزن خود را کنترل کنند.

دکتر محسن تقی زاده با اشاره به اینکه عده ای سودجو از چاقی افراد سودهای کلان می برند، تصریح کرد: رواج انواع و اقسام قرص ها، داروهای لاغری و وسایلی که بدون نیاز به رژیم و ورزش باعثکاهش وزن می شوند راههای میان بر لاغری محسوب می شود که پولهای کلانی را به جیب این شرکتهای به اصطلاح لاغری روانه کرده است.

وی اظهار داشت: تحقیقات پزشکی نشان می دهد این داروها عموماً بی اثر هستند و یا اثر آنها بسیار کم و کوتاه مدت است بطوری که پس از قطع دارو، وزن شخص نه تنها به حالت اولیه باز می گردد بلکه عوارض جانبی ناشی از مصرف آنها منجر به بروز بیماری های جدید در فرد و در بعضی موارد حتی منجر به مرگ مصرف کننده می شوند.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی کاشان یادآور شد: این راهها اثرات دائمی ندارند و با قطع مصرف آنها دوباره چاقی باز می گردد و این بار سرسخت تر از گذشته باقی می ماند.

به گفته وی، ایجاد جوش های پوستی، ریزش مو، عصبانیت، سرگیجه و سردرد، مشکلات قلبی، افزایش فشار خون، ناراحتی های هورمونی و اعتیاد از شایع ترین عوارض مصرف داروهای لاغری است.

وی تاکید کرد: بهتر است به عنوان گام اول، عادات غذایی غلط را تغییر داد و ورزش را مهمان خانه ها کرد.

این متخصص تغذیه اذعان داشت: انجام فعالیت‌‏های بدنی و ورزش از مهمترین عوامل تسهیل کننده کاهش وزن در افراد چاق است و مهمترین نقش پیشگیری در افزایش وزن افراد و سبب بهبود وضعیت چربی‌‏های خون می‌‏شود.

دکتر تقی زاده در پایان یادآور شد: رعایت تنوع، تناسب و تعادل مصرف مواد مغذی همراه با کاهش تدریجی انرژی مصرفی، مصرف قندهای ساده، چربی‌‏های جامد و نمک، افزایش مصرف میوه‌‏جات، سبزیجات، محصولات لبنی کم چرب و محدودیت در مصرف گوشت قرمز اثر به سزایی در تصحیح عادات غذایی و تعادل وزن دارد.

باشگاه خبرنگاران