ملت ایران: گلایه از اختصاص ندادن ارز کافی برای داروهای بیماران صعب العلاج، بررسی سیاستهای جدید جمعیتی در مجلس، شایعترین علت کم بینایی تهرانیها، نرخ تورم در حوزه سلامت و… از جمله اخبار حوزه سلامت در این هفته بوده است.

گلایه مجلس از عدم تخصیص ارز به دارو

دکتر حسینعلی شهریاری رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس از نحوه تخصیص ارز به واردات داروهای بیماران صعب العلاج انتقاد کرده و گفته است که در ۶ ماهه اول امسال رقمی در حدود ۴۰ تا ۵۰ میلیون یورو برای واردات لوازم آزایشی تخصیص یافته و به همین میزان به واردت دارو ارز اختصاص یافته است.

وی عنوان داشته است که در زمینه بهداشت و درمان به خصوص تامین داروهای خارجی برای بیماریهای سرطانی و صعب العلاج و همچنین تولید دارو مشکلات بسیار زیادی داریم. در حالی که برای واردات چوب بستنی، اسباب بازی و خودروهای خارجی گران قیمت میلیاردها دلار ارز صرف شده اما برای دارو و تجهیزات پزشکی، آن طور که باید ارز اختصاص نیافته است.

۳ شرط اجرایی شدن سیاستهای جدید جمعیتی

دکتر نعمت الله منوچهری عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس معتقد است که اجرای سیاستهای جدید جمعیتی، بستگی به توانمندی و سیاست دولت در جهت فراهم ساختن امکانات رایگان بهداشتی و آموزشی و همچنین مهار گرانی دارد.

وی عنوان داشته است که با توجه به اینکه در وضعیت اقتصادی بدی به سر می بریم و گرانی بیداد می کند، باعثمی شود که سیاست جدید خیلی جواب ندهد. در واقع جا انداختن این سیاست با توجه به شرایط موجود خیلی سخت است و تا زمانی که فقر اقتصادی در جامعه وجود دارد، نمی توان به موفقیت سیاست ازدیاد جمعیت امیدوار بود.

تورم ۶۰ درصدی حوزه سلامت

دکتر محمد صاحب‌الزمانی دبیر شورای عالی نظام پزشکی با اشاره به مشکلات بوجود آمده ناشی از تلاطم بازار ارز در کشور، عنوان داشته است که با وجود تورم ۵۰ تا ۶۰ درصدی در حوزه سلامت و تعرفه‌های ناکافی، ‌این روزها آزمایشگاههای تشخیص طبی کشور با مشکل عدم تخصیص ارز دولتی برای واردات تجهیزات و لوازم مصرفی مواجه هستند.

وی گفته است که برخی از واردکنندگان اظهار کرده‌اند که مواد مصرفی را در ازای دریافت دلار یا ارز خارجی به فروش خواهند رساند و برخی دیگر نیز امکان واردات و فروش لوازم را در شرایط موجود ندارند.

کمبود تختهای ویژه بیمارستانی

دکتر امیرعلی سوادکوهی رئیس انجمن مراقبتهای ویژه ایران با اشاره به افزایش شمار تختهای مراقبت ویژه از ۲۸۰۰ به ۴۰۰۰ تخت بیمارستانی طی یک سال گذشته گفته است که براساس مصوبه وزارت بهداشت باید ۱۰ درصد تختهای بیمارستانی به تختهای مراقبتهای ویژه اختصاص یابد که با توجه به وجود ۲۰۰ هزار تخت بیمارستانی در کشور شمار تختهای ICU کافی نبوده و باید به ۲۰ هزار تخت افزایش یابد.

وی تلاش بیشتر وزارت بهداشت برای خروج وضعیت مراقبتهای ویژه از رکود موجود را خواستار شد و با اشاره به گذشت ۷ سال از راه اندازی رشته مراقبتهای ویژه در کشور اظهارداشت: با این وجود هنوز بر تعرفه ها نظارت خاصی نمی شود و اختلاف بسیاری میان تعرفه بخش دولتی و خصوصی وجود دارد.

شایعترین علت کم بینایی تهرانیها

دکتر حسن هاشمی دبیرکل انجمن چشم پزشکی ایران، شایعترین علت کم بینایی در شهر تهران را عدم استفاده از عینک طبی و همچنین مراجعه نکردن به چشم پزشک عنوان کرده و گفته است که نتایج یک بررسی در شهر تهران نشان می دهد که ۶ درصد افراد کم بینا از عینک استفاده نمی کنند و همین مسئله موجب تشدید بیماری آنها می شود.

وی عنوان داشته است که برخی از شهروندان نیز که مشکلات بینایی دارند، به دلیل عدم اطلاع از عارضه چشمی خودشان به چشم پزشک مراجعه نمی کنند و همین مسئله موجب تشدید بیماریهای چشمی در شهروندان می شود.

طلب ۴۵۰ میلیاردی بیمارستانها از بیمه های خصوصی

دکتر مرضیه وحید دستجردی وزیر بهداشت از طلب ۳۰۰ میلیارد تومانی بیمارستانها از بیمه های خصوصی و بیمه مرکزی خبر داده و عنوان داشته است که از سال گذشته نیز ۱۵۰ میلیارد تومان بدهی باقی مانده است.

وی گفته است که اکثریت پروتزهایی را که جراحان ارتوپدی مصرف می کنند در داخل تولید می شود ولی مسئله بازپرداخت بیمارستانها به این شرکتها به دلیل نپرداختن هزینه ها از سوی بیمه ها به این شرکتها با مشکلات زیادی مواجه است.

کاشت دندان جایگزین در کمتر از یک ساعت

دکتر کاوه سیدان دبیر انجمن ایمپلنتولوژی معتقد است که با ورود تکنیکهای نوین کاشت دندان امروزه می توان دندان را در مدت کمتر از یک ساعت جایگزین کرد.

به گفته وی، امروزه به کمک کامپیوتر و دستگاه تراش کوچک که به صندلی دندانپزشکی متصل می شود می توان پروتز(روکش) ایمپلنت را در مدت ۱۸ تا ۳۰ دقیقه طراحی و ساخت.

سیدان گفته است که هم اکنون بزرگترین دستاورد در ایمپلنت های دندانی جراحی های میکروسکپی است و مواد پیوند با استحکام جدید است و این که بلافاصله پس از کشیدن دندان ایمپلنت را جایگزین کرد.

آقایان ۵۰ ساله به بالا مراقب سرطان پروستات باشند

دکتر سید محسن حسامی متخصص کلیه و مجاری ادراری معتقد است که سرطان پروستات در ابتدا علائم ادراری ندارد لذا توصیه می شود که آقایان بعد از سن ۵۰ سالگی هر ۶ ماه و یا حداکثر سالی یکبار به جراح کلیه و مجاری ادرار مراجعه کنند.

به گفته وی، معاینه پروستات از طریق مقعد و آزمایش خون جهت اندازه گیری آنتی ژن اختصاصی پروستات، PSA سرطان در مراحل اولیه که قابل درمان است، شناسایی می شود.

این جراح کلیه عنوان داشته است که عدم مراجعه به موقع و رشد سرطان به تدریج علائم ادراری مانند بزرگی خوش خیم پروستات را دارد و باعثریشه زدن(متاستاز) ابتدا به مهره های کمر و سپس اعضاء دیگر می شود.

مهر