ملت ایران: از کوچک و بزرگ گرفته تا زن و مرد، همه ما می توانیم اتفاق نظر داشته باشیم که هنگامی که به رختخواب می رویم، دوست داریم خیلی راحت خوابمان ببرد. هیچ چیز بدتر از بی خوابی نیست و راحت و صحیح خوابیدن برای سلامتی ضروری و لازم است. هرچند که تحقیقات صورت گرفته در مورد غذاهایی که خواب را مختل یا تنظیم می کنند، بسیار مبهم و نا مشخص است، تجربه حکایت از این دارد که موارد مشخصی قبل از خواب وجود دارند که می توانند باعثآرامش یا اختلال در خواب شوند. این جمله را راسل روزنبرگ، نائب رئیس بنیاد ملی خواب گفته است. در اینجا برخی از موادی که برای خواب مفید یا مضر هستند آورده شده اند.

گیلاس

گیلاس یکی از مواد غذایی است که شامل ملاتونین است، ماده ای که به بدن ما کمک می کند تا ساعت داخلی خود را تنظیم کند. این را کری گانز، متخصص رژیم غذایی در دانشگاه نیویورک و نویسنده ی کتاب تغییر رژیم گفته است. یک تحقیق که البته چندان گسترده نیست، در یافته است که نوشیدن آب گیلاس باعثتنظیم خواب می شود و درمان خوبی برای بی خوابی مزمن در افراد بالغ است. افرادی که زیاد سفر می کنند معمولا از قرص های حاوی ملاتونین برای خواب در پروازها استفاده می کنند. چرا شما خوردن گیلاس را برای تنظیم خوابتان استفاده نمی کنید؟

چیزبرگر
چربی استراتوسفیک موجود در این فست فود، حتما یک ویرانگر برای خواب صحیح و آرام است. چربی، ساخت اسید در معده را زیاد می کند که می تواند باعثفشارخون و در نتیجه احتمال حمله قلبی شود. غذاهای پرچرب همچنین می توانند باعثکاهش اسفنکتر مری شوند که باعثمی شود اسیدها به مکان های ناصحیحی بروند. در واقع، هیچ دلیلی برای خوردن این نوع غذاها وجود ندارد اگر شما می خواهید که سلامتی خود را تضمین کنید و کیفیت خواب خود را افزایش دهید.

شیر
شاید شما یادتان بیاید که مادر یا مادربزرگ شما برای حفظ سلامتی به شما روزانه یک لیوان شیر می دادند. این فقط یک داستان قدیمی نیست. شیر حاوی آمینو اسید است که برای سوخت و ساز مغز لازم است. هرچند که این واقعیت کمی جنجالی باشد، اما برخی مردم معتقدند که آمینو اسید و سروتین موجود در شیر، برای تنظیم خواب مفید هستند. یک لیوان شیر هم می تواند خاطرات شما را زنده کند و هم می تواند خواب شما را راحت تر کند.

الکل
به گفته روزنبرگ، هر نوع الکلی برای خواب بسیار مضر است. چرا؟ چون الکل به سرعت در بدن شما حرکت می کند و باعثمی شود شما در طول شب به دفعات از خواب بیدار شوید. یک تحقیق دریافته است که مصرف یک لیوان الکل در زمان خواب، باعثمی شود که شما در طول شب فقط ۱۵ دقیقه خواب مفید داشته باشید. شما لازم است که برای حفظ سلامتی خود این ماده را مصرف نکنید. روزنبرگ معتقد است که الکل علاوه بر مختل کردن خواب، باعثخروپف شدید می شود که این امر باعثآزار دیگران نیز می شود.

برنج
برنج درجه بالایی در بین کربوهیدرات ها دارد که به این معنا است که بدن آن را به آهستگی هضم می کند و گلوکز را به تدریج به جریان خون میاورد. مطالعه سال ۲۰۰۷ در ژورنال تخصصی تغذیه آمریکا دریافت که مصرف برنج در ۴ ساعت قبل از زمان خواب، می تواند زمان خواب رفتن یک فرد را به شدت کاهش دهد و کیفیت خواب او را بالا ببرد.

قهوه
قهوه حاوی کافئین است که یک محرک مضر به شمار می آید، به این معنی که مصرف آن در نزدیکی زمان خواب باعثمی شود که شما احساس خواب نداشته باشید. البته افراد درجه حساسیت متفاوتی نسبت به قهوه دارند و معمولا به این بستگی دارد که شما به چه مقدار قهوه عادت دارید. این را تیموتی روهر، کارشناس تغذیه در مرکز مطالعات غذایی در دیتروید می گوید. اگر شما استقامت خود را نمی دانید، از مصرف قهوه به خصوص در ساعات پایانی روز بپرهیزید.

غلات غنی شده
به طور کلی کربوهیدرات ها برای خواب مفید هستند اما مناسب نیست که بیسکوییت در قبل از خواب میل شود. به جای آن بهتر است از نان یا ذرت استفاده شود که حاوی کربوهیدرات های مفید هستند. بهتر از آن این است که با شیر میل شوند که باعثافزایش کیفیت خواب می شوند.

شکلات تلخ
شکلات نه تنها شامل کالری زیاد بلکه شامل کافئین نیز هست. ۱.۵ اونس از یک شکلات تلخ برای مثال شامل ۱۲ میلی گرم کافئین است. شکلات همچنین شامل تئیبرومین است که یک محرک قوی است که می تواند فعالیت قلب را زیاد کند و باعثبی خوابی شود.

موز
موز به خواب بهتر کمک می کند، چراکه حاوی مسکن های طبیعی مانند مگنزیم و پتاسیم است. موز همچنین کربوهیدراتی است که حالت خواب به شما می دهد. در واقع موز یک حالت برد - برد است. موز باعثارتقای سلامتی می شود.

بوقلمون
مثل شیر، بوقلمون نیز حاوی تریپتوفان است، ماده ای که می تواند باعثخواب شود. اما اگر شما دارای بی خوابی شدید هستید، یک وعده غذایی از بوقلمون به شما کمکی نخواهد کرد. روزنبرگ معتقد است که برای اثر بخشی، لازم است که شما مقدار زیادی شیر یا بوقلمون میل کنید.

سیب زمینی
سیب زمینی رویای افراد سالم است. نه تنها باعثخوابی راحت و آرام می شود، همچنین شامل مسکن طبیعی یعنی پتاسیم نیز هست.

کاری هندی و ادویه
کاری هندی می تواند باعثبی خوابی طولانی برای شما شود. تحقیقی که در استرالیا انجام گرفت در یافت که جوانانی که سس تنباکو در وعده های غذایی خود مصرف می کنند، مشکلات بی خوابی بیشتری دارند و معمولا به خواب عمیق نمی روند. ادویه همچنین می تواند باعثسوزش معده شود.

چای والریان
در برخی آزمایشات ثابت شده است که ریشه گیاه والریان سرعت به خواب رفتن را زیاد می کند و کیفیت خواب را افزایش می دهد. هنوز دلیل علمی مشخصی وجود ندارد اما قدرت تسکین آن برای همگان ثابت شده است.

مرغ
مرغ و هر نوع دیگری از پروتئین، اگر در شب مصرف شوند باعثبی خوابی خواهند شد. فرایند هضم در خواب معمولا با سرعت نصف در حالت عادی است اما اگر شما مقدار زیادی پروتئین مصرف کنید، فرایند هضم آهسته تر نیز می شود. بدن شما به جای تمرکز روی خواب، روی فرآیند هضم متمرکز می شود.

تازه