ملت ایران: باوری غلط در جامعه شکل گرفته که با دیدن افراد کهنسال نمود بیشتری می‌یابد: «عمر زیاد و سلامت آنها ناشی از خوردن روغن زرد و حیوانی است»!

در واقع این روغن‌ها بشدت مضرند، اما غیر از استرس کمتر و فعالیت بیشتر، خوردن روزانه انواع میوه و سبزیجات از ضررشان کاسته، طول عمر و سلامت را به آنها بخشیده است. اگر شما هم سالادی از رنگ‌ها را هر روز میل کنید بیش از ۱۲ هزار نوع سرباز و نگهبان به اسم فیتوکمیکال را به بدنتان رسانده‌اید تا از سلامتتان مراقبت کند. بفرمایید اثر آنها را از رنگشان بشناسید:

سبز:مانند اسفناج، کلم‌پیچ، بروکلی، جعفری، تره، کاهو، فلفل و… گردش خون را روان کرده، برای پیشگیری و مبارزه با سرطان‌ها مفیدند. سیگاری‌ها یا سرطانی‌ها اگر هر روز دو وعده غذایی خود را با آنها همراه کنند، ابتلا یا پیشرفت سرطان را کند کرده‌اند.

قرمز:مثل گوجه‌فرنگی، هندوانه، آلبالو، تمشک و… ضدالتهاب و محافظ سلول‌ها، بویژه سلول‌های پوست هستند و جلوی رشد تومورها را می‌گیرند، ابتلا به پروستات و لک‌ومک پوستی حاصل از تشعشات مضر آفتاب را به تأخیر انداخته یا حتی بهبود می‌دهند.

آبی، بنفش، ارغوانی: همچون پیاز قرمز، انگور قرمز، شاتوت، آلو برغان، چغندر و… علاوه بر دارا بودن اثرات قرمز، ضد کلسترول بد خون و در نتیجه ضد لختگی در مجاری باریک عروقند و روند پیری را کند می‌کنند.

نارنجی: از قبیل هویج، کدو تنبل، هلو و… در پیشگیری از ابتلا به سرطان، تقویت سیستم ایمنی، بازسازی اشکالات DNA و جلوگیری از انتقال این اشکالات به نطفه، تقویت بینایی و کارکرد قلب مؤثرند.

زرد و اندکی سبز:همانند نخود، خربزه، انگور، آووکادو، خیار و… پوکی استخوان را به تأخیر می‌اندازند، لکه‌های سرطانی پوست را برطرف می‌کنند، به قدرت بینایی می‌افزایند، از ایجاد آب مروارید جلوگیری می‌کنند و…

زرد مایل به نارنجی: مثل نارنگی، انبه، آناناس و… آنتی‌اکسیدان‌هایی دارند که دشمن رادیکال‌های آزاد بدن به‌شمار می‌روند، از پیری جلوگیری می‌کنند، سرشار از ویتامین C و پیشگیری‌کننده از ابتلا به بیماری‌های قلبی و تقویت کننده سیستم گردش خون و عروق هستند.

سفید: مانند سیر، پیاز، گلابی، توت سفید، موسیر و… ضد ویروس، قارچ و باکتری‌ هستند و علاوه بر این‌که خوراکی طبیعی برای بهبود سیستم ایمنی بدن محسوب می‌شوند، از حمله قلبی جلوگیری می‌کنند، درد مفاصل را کم می‌کنند و جلوی سکته مغزی را می‌گیرند.

کنجکاو