ملت ایران:بسیاری از خانم‌های خانه، موادی که می‌خواهند برای مدت طولانی نگهداری کنند، در فریزها می‌گذارند و برخی از آنها اصلا به کاری که انجام می‌دهند، دقت ندارند.

ما می‌توانیم بسیاری از مواد غذایی را در فریزر قرار دهیم و آنها را برای مدت طولانی نگهداری کنیم؛ اما برخی از مواد هستند که نگهداری آنها در داخل فریزر نمی‌تواند خیلی ایده جالبی باشد و شاید حتی مشکلات بسیار زیادی نیز برای سلامت باقی مواد غذایی ایجاد کند.

*غذاهایی با تاریخ انقضاء

یکی از اشتباه‌ترین کارهای که می توان انجام داد قرار دادن غذاهای دارای تاریخ انقضاء در داخل فریزر است؛ عده‌ای به این فکر می‌کنند که شاید این مواد در داخل فریزر می‌تواند مدت زمان بیشتری دوام بیاورد، اما این طرز فکر بسیار اشتباه است چرا که موادی که تاریخ انقضاء داشته باشند، به هیچ عنوان بیشتر از زمان تعیین شده سالم باقی نمی‌مانند؛ بهتر است تا این مواد را در داخل یخچال قرار دهید و تا پایان تاریخ انقضاء آنها را مصرف کنید.

*غذاهای سرخ شده

غذاهای سرخ کردنی به طور کلی برای بدن بسیار مضر هستند، برای مثال هیچ کس خوردن ناگت‌های گوشت و یا سیب زمینی سرخ کرده را پیشنهاد نمی‌کند؛ در صورتی که این مواد را سرخ کردید به سرعت آنها را مصرف کنید و آن را در داخل فریزر قرار ندهید؛ چرا که روغن در داخل آن باقی می‌ماند و ضررش بیش از پیش می‌شود.

*گوجه فرنگی

خیلی‌ها عقیده دارند که گوجه فرنگی اصلاً یک میوه است، اما هر کسی می‌داند که گوجه فرنگی جزو سبزیجات به شمار می‌رود؛ اگر تا به حال گوجه فرنگی پرورش داده باشید، حتماً متوجه این نکته شده‌ا‌ید که گوجه فرنگی عاشق گرما است و از سرما متنفر است؛ آنها حتی بعد از چیده شدن هم ترجیح می‌دهند که در گرما و هوای معتدل باشند تا سرمای یخچال.

*ریحان

ریحان هم مانند گوجه فرنگی از گرما متنفر است و همیشه تازه‌اش یک طعم دیگری دارد؛ اگر می‌خواهید سبزی شما طراوت و تازگی داشته باشد، بهتر است مقداری که می‌خواهید استفاده کنید را بدانید و زیادتر از حد نخرید که مجبور شوید سبزی اضافه را در یخچال نگه دارید یا حتی بدتر، آن را فریز کنید؛ بهترین طعم ریحان تا ۲ روز می‌ماند و بعد از ۲ روز طعم خیلی بدی پیدا می‌کند.

*پیاز

پیازها با همان لایه پوست محافظ‌شان از زیر زمین بیرون نمی‌آیند؛ بعد از جمع آوری محصول پیازها مدتی در یک جای خشک و معتدل نگهداری می‌شوند و بعد از آن است که لایه پوست محافظی پیاز، شکل می‌گیرد و تبدیل به پیازی می‌شود که ما می‌بینیم؛ حالا تصورش را بکنید که قرار باشد پیازها را پوست بکنیم و تمام پروسه شکل‌گیری لایه محافظی را زیر پا بگذاریم و تازه آنها را در محل معتدل و رو به گرما نگه نداریم!

خب می توان تصور کرد که چه چیزی می‌تواند در یخچال منتظر ما باشد؛ احتمالاً با صحنه و صد البته بوی بدی مواجه می‌شویم که برای از بین بردن آن باید به پا ک‌کننده‌های قوی متوسل شویم؛ این نکته را فراموش نکنید و هرگز و به هیچ عنوان پیاز را در یخچال نگهداری نکنید.

مشرق