ملت ایران:معمولا به دنبال یک عفونت تنفسی مثل سرماخوردگی ممکن است سرفه تا چند روز ادامه یابد. ولی سرفه‌ای که بیش از ۲ یا ۳ هفته طول بکشد، حتما باید بررسی شود و دلیل آن مشخص گردد.

اکثر کودکان به دنبال سرماخوردگی ساده، دچار سرفه حاد می‌شوند که این مساله ممکن است طی یک سال چند نوبت تکرار شود.

گاهی کودکانی که قبل از سنین مدرسه در مهدکودک‌ها نگهداری می‌شوند، در سال ۸ بار دچار عفونت تنفسی ساده می‌شوند و به دنبال آن نیز کمتر از یک هفته سرفه‌شان ادامه می‌یابد.

اما اگر سرفه‌ کودک بیش از ۲ تا ۳ هفته ادامه یابد، یعنی مزمن شود، باید علت آن حتما بررسی شود.

علل سرفه مزمن در کودکان

۱ - یکی از علل شایع سرفه مزمن در کودکان، بیماری آسم است. بیماری آسم، با توجه به التهابی که در راه‌های هوایی کودک ایجاد می کند، باعثسرفه مزمن می‌شود که این مساله با عفونت تنفسی ویروسی(مثل سرماخوردگی) تشدید خواهد شد. این نوع سرفه در خواب و بیداری وجود دارد و معمولا شب ها، موقع فعالیت و در هوای سرد تشدید می‌شود.

۲ - از علل دیگر سرفه مزمن کودکان، درگیری سینوس‌ها(سینوزیت) است که گاهی سرفه مزمن می‌تواند تنها علامت عفونت سینوس ها باشد.

۳ - رینیت آلرژیک(حساسیت تنفسی) یا آلرژی‌های فصلی یا تب یونجه که معمولا در بهار و تابستان و پاییز دیده می‌شود نیز می‌تواند باعثسرفه مزمن شود.

۴ - از علل دیگر سرفه مزمن برگشت محتویات معده به گلو است که بیماری ریفلاکس(ترش کردن غذا) نام دارد و نیاز به درمان پزشکی دارد.

۵ - عفونت‌های سیستم تنفسی فوقانی و تحتانی نیز هر کدام به نوعی باعثسرفه مزمن می‌شوند.

۶ - تماس با دود سیگار و آلاینده‌های محیطی مثل دود‌ حاصل از سوختن چوب و مواد سوختی نیز از علل دیگر سرفه مزمن در کودکان هستند.

درمان سرفه کودکان

اگر سرفه کودک به دنبال عفونت تنفسی مثل سرماخوردگی ایجاد شده باشد، معمولا نیاز به مداخله پزشکی و مصرف دارو ندارد و طی یک یا دو هفته بهبود می‌یابد.

در موارد سرفه مزمن که معمولا بیماری دیگری باعثاین مساله می‌شود، باید کودک ویزیت شده و بیماری زمینه‌ای تشخیص داده و درمان شود تا سرفه برطرف گردد.

در کودکان مصرف خودسرانه داروهای ضد سرفه توصیه نمی‌شود، چون این امر می‌تواند برای کودک بسیار خطرناک باشد.

نکته مهم اینکه به هر حال سرفه یک مکانیسم محافظتی در کودک است و با رفع موکوس، مواد محرک و عوامل عفونی از سیستم تنفسی باعثمحافظت کودک می‌شود. بنابراین از بین بردن مکانیسم سرفه به وسیله داروهای ضدسرفه در کودکان به هیچ‌وجه توصیه نمی‌شود.

یک مطالعه در مورد سرفه مزمن کودکان

طی یک مطالعه ۴۰ کودک - با سن متوسط ۹ سال - با مشکل سرفه مزمن(سرفه آنها بیش از ۸ هفته طول کشیده است) مورد بررسی قرار گرفتند.

هیچ کدام از این کودکان در معرض دخانیات نبوده یا تولد زودرس نداشتند(این دو فاکتور نقش موثری در سرفه دارد).

محققان این مطالعه، به این نتیجه رسیدند که آلرژی، رفلاکس معده و آسم در ۹۰ درصد موارد، از دلایل اصلی سرفه مزمن در کودکان هستند.

این یافته می تواند کمک موثری در رابطه با درمان سرفه مزمن کودکان باشد.

منبع: سلامت نیوز