5 روش برای مراقبت بهتر از چشم

اختصاصی ملت ایران:

۱ – مانیتور و صفحه نمایشها

افرادی که زمان زیادی از کامپیوتر استفاده می کنند و یا مدت زیادی به مانیتورها و صفحه نمایش ها خیره میشوند ممکن است دچار ضعف، خستگی و خشکی چشم شوند. متخصصان توصیه می کنند که مانیتورها باید ۵ الی ۹ اینچ از خط افق دید افراد پایین تر باشند طوری که پلک چشم به سمت پایین و میزان پلک زدن طبیعی باشد و فاصله چشم و مانیتور هم بین ۲۰ تا ۳۰سانتی متر حفظ شود و برای جلوگیری از خستگی و خشکی چشم فرد باید هر ۲۰ دقیقه به چشم استراحت بدهد و به مدت چند ثانیه چشمها را باز و بسته کند یا به شی در فاصله دو و سه متری خیره شود.

۲ - در هواپیما

هوای درون هواپیما خشک است پس باید چشمها را مرطوب نگه داشت معمولا پزشکان قطره های اشک مصنوعی مخصوص پرواز توصیه می کنند که مانع از قرمزی و خشکی چشم میشود.

اگر امکان دارد از عینک استفاده کنید یا افرادی که لنز دارند بهتر است از لنزهایی استفاده کنند که از پلاستیک قابل نفوذ و هیدرو ژل سیلیکون ساخته شده اند.

۳ - نورخورشید

می دانیم که اشعه UV به اندازه ای که برای پوست مضر است برای چشم هم زیان آور است. افرادی که بیش از حد در معرض نور آفتاب قرار دارند بیشتر از دیگران در معرض خطر آب مروارید یا ناخنک و ورم چشم هستند. ۱۵ دقیقه در مجاورت فضای باز حتی روزهای ابری تاثیر خطرات تشعشعات خورشیدی را در افراد بالا می برد. افراد باید حتما از عینکها و لنزهای محافظ UV استفاده کنند و شیشه عینک باید طوری باشد که تقریبا تا روی گونه ها را بپوشاند. گاهی متخصصان توصیه می کنند افرادی که لنز دارند باید همزمان از عینک هم استفاده کنند.

۴ -تاریکی

می دانیم که مردمکها در تاریکی بزرگ میشوند و هر نوع تیرگی و تاریکی خفیف روی شبکیه تاثیر می گذارد

وقتی درشب رانندگی می کنید هر چند وقت یکبار به انتهای سمت راست جاده نگاه کنید تا حالت مردمک تغییر کند تا زیاد در معرض تابش درخشان چراغ ماشین قرار نگیرد و حتما قبل از رانندگی آینه ها و شیشه های ماشین را تمیز کنید. و زیاد به یک نقطه خیره نشوید. هر چند وقت یکبار هم به چشم استراحت دهید پلک بزنید و یا نگاهتان را برای چند ثانیه تغییر دهید. اگر شب مطالعه می کنید از نور کافی استفاده کنید یعنی کلمات کاملا واضح دیده شوند.

۵- ورزش

گفته میشود سالانه ۳۲۵۰۰۰ آسیب چشمی که به خاطر رویدادهای ورزشی رخ می دهد. که بیشتر آنها منجر به ضعف بینایی می شود.

می توان با پوشش های چشمی مناسب از ۹۰ درصد این آسیب دیدگیها پیشگیری کرد. امروزه برای هر نوع ورزش خاص عینک و یا لنزهایی طراحی و ساخته شده است که اکثر ورزشکاران موظفند برای سلامت چشم از آنها استفاده کنند. پس سعی کنید در این زمینه با پزشک متخصص صحبت کنید تا در استفاده از عینکهای طبی و مناسب هرنوع ورزش شما را راهنمایی کند.