ملت ایران به گزارش زلال نیوز، قرارگرفتن در معرض آفتاب، انجام حرکات ورزشی و به عبارتی انجام بیشتر فعالیت‌ها می‌تواند موجب ایجاد تعریق در بدن شود. عرق‌ کردن تحت چنین شرایطی، امری طبیعی و نشانه سلامت است. زمانی‌که در معرض گرما قرار می‌گیرید و به هنگام حرکات ورزشی شدید یا استرس شدید، حجم زیادی از آب بدن بصورت تعریق خارج می‌شود.

عملکرد اصلی تعریق، خنک کردن دمای بدن به منظور ثابت نگه داشتن آن تا حداکثر ۳۷درجه است و این فرآیند عموما با قرار گرفتن در محیط گرم و مرطوب، فعالیت کردن یا وجود تب فعال می‌شود. توانایی تعریق به انسان این امکان را می‌دهد که در شرایط آب و هوای متفاوت زندگی کند.

عوامل پیدایش بوی بدن چیست؟

- درست حمام نکردن: یکی از دلایل عمده در پیدایش بوی بد این است که به میزان کافی حمام نمی‌کنیم. البته فقط شستشوی بدن کافی نیست، پاکی و نظافت لباس‌ها نیز در این مسئله موثر هستند.

- عرق کردن: بدن برخی افراد بوی تندتری دارد به این دلیل که بیشتر عرق می‌کنند دلیل آن می‌تواند استرس یا فعالیت جسمی بیش از اندازه باشد که این روزها استرس عامل رایج‌تری است. توقعات بالا، برنامه‌های فشرده کاری‌و… همه‌وهمه اضطرابی بیش از حد نرمال بر بدن وارد می‌کنند که باعثعرق کردن بیشتر می‌شود.

عرق کودکان معمولا بوی بد نمی‌گیرد به این علت که «آبوکراین» ترشح نمی‌کنند از اینرو باکتری‌ها نمی‌توانند با چیزی فعل و انفعال داشته باشند. با بالا رفتن میزان «تستوسترون» بدن در دوران بلوغ، آپوکراین نیز ترشح می‌شود.

- تغذیه: خوردن بعضی از غذاها نیز می‌تواند بر بوی بدن تاثیرگذار باشد. غذاهایی تند و تلخ با بوی نافذ معمولا تاثیر منفی بر بوی بدن بدن دارند. سیر، زیره و کاری نمونه‌هایی از این غذاها هستند. کمبود «روی» نیز می‌تواند در این زمینه موثر باشد.

راه هایی برای جلوگیری از این امر

* همان طور که میدانید یکی از مهمترین بخش هایی که موجب ایجاد بو میشود زیربغل شما است. سعی کنید همیشه این محل را خشک نگاه دارید زیرا باکتری ها به سختی در محل های خشک زندگی می کنند.

* اگر عرق حاصل از ورزش کردن مشکل شما است حتما همیشه بعد از ورزش لباس های خود را بشویید. اگر این کار را انجام ندهید باکتری ها بار دیگر جذب بدن شما می شوند.

* کم کردن مصرف کافئین از برنامه غذایی روزانه بسیار مفید خواهد بود. قهوه، نوشابه، شکلات و سایر موادغذایی کافئین دار، با تحریک غدد ترشح کننده آپوکرین، در ایجاد بوی بد بدن تاثیرگذارند. نوشیدن میزان کافی آب و مایعات، غدد ترشح کننده اِکرین را فعال می سازد که باعثرقیق تر شدن عرق آپوکرین میشود

* مرکبات یکی از بهترین میوه هایی هستند که می توانید از آنها برای از بین بردن بوی بدنتان استفاده کنید. به گفته پزشکان پوست اسیدی که در این نوع از میوه ها موجود است باعثمیشود تا میزان آبی که از سطح پوست شما خارج میشود تراز شود. همچنین به خاطر وجود فیبر به آرامی در بدن شما حرکت میکنند و سمومی که باعثایجاد بو میشوند را نیز از بین میبرد.

* سعی کنید به طور مداوم موهای موجود در زیربغل خود را بتراشید. این کار باعثمیشود تا کمتر عرق کنید و از تجمع باکتری ها نیز جلوگیری می کند.

* پاها به ویژه کف آنها، مستعد تعرق و ایجاد بوی نامطبوعند. از این رو بلافاصله پس از مراجعت به منزل پاها را شسته و جوراب‌ها را تعویض کنید. اگر با شستشوی معمولی بوی بد پاها از بین نرفت، می‌توانید از مخلوط آب و نمک و یا آب گرم، صابون و مواد خوشبو کننده استفاده کنید. درصورتی که بوی پاها بسیار آزار دهنده بود و با این شیوه از بین نرفت، حتما به پزشک مراجعه کنید.

* در تابستان هفته‌ای یکبار کفش‌هایتان را بشویید. این نکته درباره کفش‌های ورزشی بسیار حائز اهمیت است. استفاده از خوشبو کننده به ویژه برای پسران در دوران بلوغ لازم است.

دئودورانت ها

استفاده از دئودورانت‌ها و ضدعرق‌ها بصورت استاندارد وقتی به یک ترکیب ضدعرق اطلاق می‌شود و آن را موثر می‌دانند که پس از مصرف بتواند حداقل ۲۰درصد از میزان تعریق یک ناحیه بکاهد بطور کلی هدف از کاربرد مواد ضدعرق و بو بَر افزایش بهداشت فردی است.

نکته: اکثر دئودورانت‌ها فقط بوی بد بدن را می‌پوشانند اما دئودورانت‌هایی هستند که با این عناصر مقابله می‌کنند موثرترین بهترین دئودورانت‌ها، حاوی «آلومینیوم» یا «روی» هستند که در هر دوی این عناصر برای مقابله با باکتری‌های تولیدکننده عرق را مسدود می‌کنند و باکتری‌ها نیز چیزی برای فعل و انفعال با آن ندارند.

دئودورانت‌ها اگرچه به علت دارا بودن اسانس پوست را خوشبو می‌کنند ولی در میزان تعریق نقشی ندارند بنابراین در کنار آنها به مواد ضدِعرق نیز نیاز است این قبیل محصولات جنبه دارویی داشته و میزان تعریق بدن را کاهش می‌دهند.