ملت ایران: ویتامین B۱۲ یکی از ویتامینهایی است که مزایای زیادی برای سلامتی بدن دارد. بخصوص در تامین انرژی زیاد این ویتامین در تبدیل کربوهیدراتها به کلوگز برای ایجاد انرژی در بدن نقش حیاتی دارد وقتی انرژی تولید شود خستگی و بی حالی در بدن کاهش می یابد.

میزان مصرفی این ویتامین به مقدار ۱۰۰۰ میکروگرم در روز توصیه شده است یکی از مزایای این ویتامین کاهش وزن است و همچنین برای رشد گلبولهای قرمز خون ضروری است. کمبود ویتامین B۱۲ باعثباعثاختلالات خونی مثل کم خونی میشود که این به سلولهای عصبی و مغزی آسیب می رساند. مطالعات نشان داده است که این ویتامین در کاهش راندمان مغز که با آلزایمر در ارتباط است نقش مهمی دارد

افراد مسنی که با کمبود این ویتامین مواجه هستند بیشتر در معرض بیماری آتروفی مغزی و آلزایمر قرار دارند در واقع ویتامین B۱۲ از سلولهای مغزی در برابر این نوع آسیبها محافظت می کند.

علاوه بر اینکه این ویتامین به رشد و سلامت سیستم عصبی و گلبولهای قرمز خون کمک می کند در جذب اسید فولیک هم موثر است و بطور کلی می توان گفت نقش حیاتی و ضروری در متابولیسم سلولهای بدن دارد به همین دلیل مصرف ویتامین B۱۲ برای تامین انرژی لازم است.